Polki strajkują i protestują przeciwko zaostrzaniu ustawy aborcyjnej - portal DOZ.pl
Polki strajkują i protestują przeciwko zaostrzaniu ustawy aborcyjnej
Katarzyna Szulik

Polki strajkują i protestują przeciwko zaostrzaniu ustawy aborcyjnej

Na poniedziałek 3 października zaplanowano Ogólnopolski Strajk Kobiet, czyli kolejną formę protestu przeciwko projektowi ustawy całkowicie zakazującej aborcji, przekazanego przez Sejm do dalszych prac w komisjach. Protestom kobiet towarzyszą dyskusje polityków, a najnowsze doniesienia mówią o powstaniu trzeciej ustawy, alternatywnej wobec dwóch poprzednich.

Ogólnopolski Strajk Kobiet, wzorowany na podobnym wydarzeniu na Islandii sprzed kilkudziesięciu lat, ma polegać na rezygnacji kobiet z pracy w wyznaczonym dniu i uczestnictwie w spotkaniach i marszach wyrażających sprzeciw wobec ustawy. Wydarzenia tego typu odbędą się w całej Polsce nie tylko w ciągu dnia, ale także popołudniami i wieczorami z myślą o tych chętnych do uczestnictwa, które w dniu dzisiejszym nie mają możliwości opuszczenia dnia pracy.

Całkowity zakaz aborcji budzi sprzeciw

Protest jest kolejnym z serii organizowanych w całej Polsce w ramach sprzeciwu wobec ustawy autorstwa Fundacji „Pro-prawo do życia”. Przewiduje on całkowity zakaz przerywania ciąży i penalizację wszystkich uczestników zabiegu, włącznie z kobietą, która podda się mu z dowolnych względów. Uchwalenie go oznaczałoby zanegowanie ustaleń obowiązującego kompromisu aborcyjnego, który przewiduje możliwość przerwania ciąży w trzech przypadkach: w razie zagrożenia życia lub zdrowia kobiety, w przypadku wysokiego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu bądź choroby zagrażającej jego życiu oraz w sytuacji, gdy ciąża jest następstwem czynu zabronionego.

Przeciwnicy projektu ustawy zaostrzającej przepisy zwracają uwagę na jego potencjalnie drastyczne skutki dla zdrowia i życia kobiet, związane nie tylko z niemożnością przeprowadzania zabiegu ratującego życie, ale także potencjalne problemy z wykonywaniem badań prenatalnych lub koniecznością udowadniania przyczyny poronienia. Jego autorzy i zwolennicy powołują się natomiast na konieczność ochrony życia od poczęcia, co wspomniana ustawa miałaby zagwarantować.

Odrzucony projekt komitetu „Ratujmy kobiety” zakładał liberalizację obecnych przepisów. Jego zapisy przewidują możliwość przerwania ciąży do 12 tygodnia bez podania przyczyny, a w późniejszym czasie zabieg byłby możliwy w przypadkach wskazanych w obecnie obowiązującej ustawie.

Będzie trzeci projekt?

Podczas gdy kobiety wyrażają na ulicach swój sprzeciw wobec radykalizacji prawa, w ostatni weekend pojawiły się informacje o kolejnym, trzecim projekcie ustawy dotyczącej aborcji, który miałby powstawać w Senacie. Jego marszałek Stanisław Karczewski oznajmił, że jak na razie senatorowie prowadzą rozmowy w tej sprawie i nie wiadomo, czy stworzą projekt alternatywny. W rozmowie z dziennikarzami podkreślił jednak, że jest zwolennikiem obecnego kompromisu i obawia się, że uchwalenie ustawy całkowicie zakazującej aborcję będzie skutkowało dojściem do władzy lewicy w kolejnych wyborach i przyjęciem projektu, który zliberalizuje obecne przepisy. Z drugiej strony jednak z medialnych doniesień wynika, że senacki projekt miałby zakazywać usuwania płodu chorego lub uszkodzonego. W odpowiedzi na to marszałek oznajmił, że „nad eugeniką trzeba się bardzo poważnie zastanowić”, ponieważ przed narodzinami trudno stwierdzić jednoznacznie, jaki jest realny stan zdrowia dziecka. Równocześnie jest jednak zdania, że kobiety nie powinny być karane za decyzje o poddaniu się aborcji.

Swoje stanowisko dotyczące radykalnej ustawy doprecyzował także prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który na sejmowym posiedzeniu osobiście wystąpił z wnioskiem o odrzucenie w całości projektu komitetu „Ratujmy kobiety”. W rozmowie z PAP stwierdził, że projekt zaostrzający prawo aborcyjne wymaga poprawek i „jest nie do przyjęcia w takim kształcie” jak obecnie. Prezes PSL powiedział także, że jest przeciwko karaniu kobiet za aborcję i ma wątpliwości co do zakazywania jej w przypadku ciąży z gwałtu lub zagrożenia życia matki. Z marszałkiem Karczewskim zgadza się natomiast co do konieczności doprecyzowania kwestii aborcji ze względu na wady płodu.

Źródło: PAP, Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij