×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Microsoft zamierza walczyć z rakiem

Znany gigant branży IT niejednokrotnie udowodnił, że doskonale radzi sobie z działalnością także w przedsięwzięciach w innych branżach. Tym razem programiści Microsoftu obrali za cel nowotwory, a w walce z nimi mają pomóc oczywiście nowoczesne komputery.

Na Uniwersytecie Cambridge, gdzie Microsoft posiada swoje laboratoria, do „życia” powołano jednostkę komputerową, którą obsługuje łącznie 150 programistów i naukowców. Zadaniem tej maszyny jest obliczenie i potraktowanie nowotworu jako wirusa komputerowego, a finalnie przeprogramowanie go. Projekt ma trwać 10 lat.

Antywirus na raka

Biologia oraz technologia komputerowa od zawsze były ze sobą ściśle powiązane. Bez wysokiej jakości sprzętu komputerowego oraz mocy obliczeniowej, badacze nie byliby w stanie tworzyć modeli biologicznych i obserwować procesów zachodzących w komórkach. Tym razem na pomoc światowej medycynie przychodzi Microsoft, którego programiści twierdzą, że być może potrafią przeprogramować raka. Naukowcy rozpoczęli właśnie badania nad komputerowymi modelami biologicznymi, które mają pomagać w opracowywaniu nowych leków. Długoterminowo jednak ich zadaniem jest potraktowanie nowotworów oraz innych groźnych chorób jako wirusa komputerowego i przeprogramowanie ich. Początkowo badacze mają skupić się na białaczce szpikowej, która jest jednym z najtrudniej uleczalnych nowotworów ze względu na zmienność genetyczną. Chris Bishop, który jest dyrektorem laboratorium Microsoftu w Cambridge, twierdzi, że nowotwór jest problemem obliczeniowym.

Komputery DNA to fakt

Komputerom stawia się coraz większe wymagania oraz daje skomplikowane zadania. Nic dziwnego, skoro są miliony razy szybsze niż człowiek. Cyfrowa sieć neuronowa, jaką zbudował Microsoft w swoim laboratorium, ma analizować wszystko, co dzieje się w świecie medycyny na całym globie. Na podstawie tych obliczeń tworzone będą terapie skrojone pod potrzeby indywidualnych przypadków. Wszystko to będzie możliwe dzięki użyciu biokomputera DNA działającego za sprawą reakcji chemicznych, w których dokonywane są obliczenia. Medyczne systemy Microsoftu już właściwie pomagają w lekarzom. Stosowane są między innymi w czasochłonnym opisywaniu sytuacji, co algorytmy zrobią znacznie szybciej i dokładniej. System potrafi przeskanować zdjęcie piksel po pikselu oraz wydzielić i opisać znajdujące się na nim guzy. Następnie tworzony jest model takiego guza, który drukowany jest na drukarce 3D.

Zrozumienie tego, jak działa ludzki organizm na poziomie komórkowym, pozwoli zbudować coraz dokładniejsze i szybsze komputery. Kolejnym krokiem naukowców w technologii informatycznej jest stworzenie komputera molekularnego złożonego z DNA, który pracowałby wewnątrz ludzkich komórek. Według założeń programistów potrafiłby on przeprogramować chore komórki na zdrowe.

Raczkująca technologia biokomputerów

W 2003 roku naukowcy z Uniwersytetu Columbia stworzyli pierwszy biokomputer nazwany MAYA. Składał się on z 23 bramek logicznych DNA, które umieszczone były w probówkach oznaczających 8 pól planszy do gry w kółko i krzyżyk. W wyniku reakcji chemicznych zachodzących w probówkach, te wywoływały fluorescencje, co oznaczało ruch komputera. Komputer potrafił przeprowadzić 19 możliwych scenariuszy gry, w których ani razu nie przegrał. Jednak cała rozgrywka trwała bardzo długo, bowiem obliczenie ruchów trwało od 2 do 30 minut. Trzy lata później, bo 2006 roku, powstał nowy komputer MAYA-II. Udoskonalona wersja zawierała już 128 bramek DNA, które pozwalały na 76 możliwych scenariuszy gry w kółko i krzyżyk.

Zastosowanie biokomputerów oraz komputerów molekularnych w powszechnej medycynie, byłoby jednym z kluczy do długowieczności człowieka. Wciąż jednak technologie te raczkują, jednak wpływ takiego giganta jak Microsoft może w dużym stopniu przyczynić się do rozwoju tej nauki.

ŹRÓDŁA: kopalniawiedzy.pl, spidersweb.pl, biotechnolog.pl


Podziel się: