AOTMiT zmienia zdanie o naprotechnologii
Katarzyna Szulik

AOTMiT zmienia zdanie o naprotechnologii

W kwietniu tego roku Rada Przejrzystości przy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji skrytykowała naprotechnologię jako metodę leczenia niepłodności, jednak już w sierpniu, opiniując metodę na potrzeby Narodowego Programu Prokreacyjnego, nie miała żadnych zastrzeżeń – informuje radio TOK FM. Co spowodowało radykalny zwrot opinii w tak krótkim czasie?

Jak donosi radio TOK FM, w kwietniu tego roku w ekspertyzie dotyczącej "Programu wsparcia leczenia niepłodności mieszkańców woj. mazowieckiego metodą naprotechnologii na lata 2016-2018", eksperci Rady przy AOTMiT stwierdzili „brak rzetelnych dowodów naukowych potwierdzających skuteczność naprotechnologii”. Ich zdaniem przy obecnym stanie wiedzy medycznej jej merytoryczne i ekonomiczne przesłanki są nie do zaakceptowania. W opinii jednego z ekspertów rady, dr Wojciecha Matusewicza, naprotechnologia została określona mianem metody nie stanowiącej opcji terapeutycznej dla osób borykających się z problemem niepłodności, zwłaszcza gdy ma on podłoże fizjologiczne. Co więcej, doktor stwierdza też brak dowodów literaturowych dotyczących celowości i skuteczności takiego sposobu postępowania.

Wspomniana ekspertyza została wsparta wynikami dwóch międzynarodowych badań.

AOTMiT: „Naprotechnologa wpisuje się w oczekiwania społeczne”

W sierpniu, czyli w pół roku po wydaniu pierwszej, druzgocącej dla metody ekspertyzy, w poglądach członków Rady Przejrzystości dokonała się wolta. Uznali oni, że pięcioletni, Narodowy Program Prokreacyjny, który całkowicie wyklucza in vitro jako metodę leczenia niepłodności, „wpisuje się w aktualne oczekiwania społeczne i poprawia jakość świadczeń medycznych”. Przy okazji podkreślili, że wcześniejszy, rządowy program in vitro „pomijał klasyczne metody leczenia”. W pozytywnej opinii zabrakło jednak akceptacji na powstanie Banku Tkanek Germinalnych, który miałby przechowywać materiał biologiczny pacjentów onkologicznych. Do wspomnianej ekspertyzy nie dołączono żadnych dodatkowych ekspertyz ani opinii, na które jednakże powoływano się pół roku wcześniej, co Rada tłumaczy „pośpiesznym trybem wdrażania wielospecjalistycznego projektu”.

Warto dodać, że Rada Przejrzystości opiniowała także rządowy program in vitro realizowany w latach 2013-2016. Wówczas nie miała wątpliwości, że in vitro to technologia medyczna powszechnie stosowana w leczeniu niepłodności, a sam program jest dobrze przygotowany.

Były minister zdrowia: opinia jest polityczna

Eksperci, w tym był Minister Zdrowia Marek Balicki oraz profesor Sławomir Wołczyński, ginekolog i endokrynolog oraz kierownik Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku nie mają złudzeń – członkowie Rady podjęli decyzję polityczną. Zdaniem cytowanego przez radio Balickiego, tak radykalna zmiana zdania jest niezrozumiała, co może sugerować, że AOTMiT uległa politycznej presji. Z kolei prof. Wołczyński wskazuje, że polscy eksperci są w większości zgodni co do skuteczności metody in vitro w leczeniu niepłodności, a rezygnacja z jej finansowania pozbawi szansy na posiadanie dzieci wiele osób, których nie stać na samodzielne sfinansowanie procedury.

Polecane dla Ciebie

In vitro na cenzurowanym

Co więcej, już wkrótce trudności ze skorzystaniem z metody in vitro mogą mieć pary chcące zapłacić za nią z własnej kieszeni. W czerwcu tego roku Jan Klawiter, poseł niezrzeszony związany z Prawicą Rzeczpospolitej, złożył restrykcyjny projekt ograniczający działalność klinik in vitro. Zgodnie z jego zapisami, dopuszczalne byłoby zapłodnienie tylko jednej komórki jajowej, która musiałaby zostać umieszczona w ciele kobiety w ciągu trzech dób, co w praktyce wyklucza również mrożenie zarodków. Projekt ma także utrudniać uznanie ojcostwa dziecka przez partnera matki, której komórka z konieczności (np. przez ciężką niepłodność) została zapłodniona nasieniem dawcy zewnętrznego.

Jak na razie szczegóły Narodowego Programu Prokreacyjnego nie są znane. Z ujawnionych informacji wynika, że w każdym województwie ma się znaleźć jedna klinika lecząca niepłodność, a program ma kosztować około 75 mln złotych.

Źródło: Tokfm.pl, Wyborcza.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij