Chorzy na serce będą mieć szybką ścieżkę leczenia
Katarzyna Szulik

Chorzy na serce będą mieć szybką ścieżkę leczenia

Schorzenia kardiologiczne to jedna z czołowych przyczyn przedwczesnych zgonów wśród Polaków. Pakiet szybkiego leczenia kardiologicznego, którego wprowadzenie planowane jest na 2017 rok, ma pomóc w powrocie do zdrowia osobom po ostrym incydencie wieńcowym, na przykład po zawale.

Zgodnie z danymi GUS, na choroby układu krążenia oraz nowotwory umiera aż 70 proc. Polaków. W niektórych województwach, takich jak świętokrzyskie, podkarpackie i lubelskie, stanowią one niemal 60 proc. wszystkich przyczyn zgonów, a w skali kraju to około 45 proc. ogółu.

Kompleksowe leczenie chorób układu krążenia

Z tego względu działania mające na celu profilaktykę i leczenie schorzeń tego typu są niezwykle ważne. Najnowszą propozycją ministerstwa zdrowia jest tzw, pakiet szybkiego leczenia kardiologicznego, opracowany z myślą o osobach już cierpiących na schorzenia układu krążenia. Zgodnie z założeniami programu, tacy pacjenci powinni mieć bezkolejkowy dostęp do lekarzy specjalistów, na zabiegi i rehabilitację przez rok od chwili wypisania ze szpitala po incydencie kardiologicznym.

Od zabiegów po rehabilitację

Wspomniany program opieki ma być podzielony na cztery moduły: kardiologii interwencyjnej (związanej między innymi z dokończeniem udrożniania naczyń krwionośnych), rehabilitacji i edukacji, elektroterapii i specjalistycznej opieki kardiologicznej. Zgodnie ze wstępnymi założeniami, drugi etap poszerzania naczyń krwionośnych powinien nastąpić nie później niż 6 tygodni po wypisie ze szpitala, a rehabilitacja ma się rozpocząć maksymalnie w dwa tygodnie po opuszczeniu go, przy czym to, gdzie będzie prowadzona, zależy od stanu zdrowia pacjenta. Szybka ścieżka pomoże również osobom wymagającym wrzepienia kardiowerter-defibrylatora, koniecznego przy arytmii serca. Decyzja o jego implantacji musi zapaść do 9 tygodni od zawału, po czym zabieg nastąpi w ciągu kolejnych 90 dni.

Polecane dla Ciebie

Szybka ścieżka zmniejszy śmiertelność pacjentów

Kardiolodzy popierają pomysł, ponieważ wskaźniki śmiertelności ich pacjentów wzrastają drastycznie właśnie po wyjściu ze szpitala, z kilku do aż kilkunastu procent w ciągu roku po przebyciu koniecznej operacji. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że pacjenci nie mają dostępu do szybkiego leczenia, niezbędnego dla zachowania ich zdrowia.

Dobre nawyki to podstawa

Choroby układu krążenia wymagają długiej, konsekwentnej i złożonej terapii. Zabiegi są inwazyjne, dlatego nie można wykonać kilku naraz, a na kolejne operacje, a często nawet wizyty kontrolne, trzeba czekać miesiącami. Po wprowadzeniu programu każdy objęty nim pacjent powinien odbyć przynajmniej cztery kardiologiczne konsultacje, podczas których specjalista nie tylko sprawdzi stan leczenia, ale również może monitorować nawyki, związane na przykład z dietą czy paleniem papierosów. Długofalowym celem programu jest bowiem zmniejszenie odsetku palaczy, ciśnieniowców czy osób ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu bądź cukru, ponieważ te czynniki bezpośrednio przyczyniają się do występowania chorób układu krążenia.

Dobra i tania zmiana?

Zdaniem rządzących wprowadzenie pakietu szybkiego leczenia kardiologicznego nie pociągnie za sobą dodatkowych kosztów, ponieważ nie wprowadza nowych świadczeń, a tylko porządkuje już istniejące. Najprawdopodobniej za leczenie pacjentów nim objętych szpitale i przychodnie będą otrzymywać ryczałt.

Źródło: Nowa Trybuna Opolska

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij