Coraz dłuższe życie z nowotworem
Katarzyna Szulik

Coraz dłuższe życie z nowotworem

W sytuacji, gdy doktor stawia diagnozę o nazwie „rak” brzmi to jak wyrok śmierci. Dzięki rozwojowi medycyny i technologii, coraz więcej osób jednak przeżywa w nowotworem wiele lat, a liczba pacjentów, która żyje co najmniej 5 lat wciąż rośnie. Osoby takie potrzebują jednak ogromnego wsparcia ze strony bliskich i środowiska.

Wydłużają się wieloletnie przeżycia osób cierpiących na raka. Jak wynika z raportu Macmillan Cancer Support, w Wielkiej Brytanii liczba osób, u których diagnozę postawiono w latach 70 – 80 ubiegłego wieku, jest około 170 tysięcy. Już co czwarty pacjent chory na raka może liczyć przynajmniej na 5 lat życia.

Z długoletnim stażem

Pacjenci, którzy przeżywają przynajmniej 5 lat od wykrycia choroby jest coraz więcej. Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii liczba ta obecnie sięga 2,5 mln, a co 2030 roku wzrosnąć może do 4 mln. Jest to wynik coraz szybszego wykrywania nowotworu oraz kompleksowej terapii. Jednak osoby, które pomyślnie przeszły leczenie zmagają się z depresją, wywołaną wieloma czynnikami oraz żyją w ciągłym lęku przez powrotem choroby.

U Helen Taskiran, z którą rozmawiało BBC News, raka wykryto w 1991 roku. Nowotwór zaatakował jej jelito grube, który później przerzucił się na piersi, skórę i trzon macicy. Opowiedziała swoją historie, o tym, że straciła z powodu choroby pracę i miała duże trudności ze znalezieniem kolejnej posady. Jej poczucie wartości spadło i popadła w depresję.

Stan psychiczny chorych na raka

Szacuje się, że na całym świecie żyje około 30 mln ludzi, którzy żyją z rakiem nie mniej niż 5 lat. Dla tych osób nowotwór jest chorobą przewlekłą, a ich życie to droga przez mękę i ciągły strach. Dlatego minimalizacja stresu i poprawa komfortu życia pacjentów onkologicznych jest bardzo ważna. Należy pamiętać, że osoba cierpiąca na raka to wciąż ta sam człowiek, który chce czerpać radość z życia, jakie mu pozostało. Według danych z raportu Macmillan Cancer Support, aż 625 tysięcy pacjentów z nowotworem w Wielkiej Brytanii zmaga się z depresją. Szacuje się, że na całym świecie jest to od 20 do 40 procent wszystkich pacjentów onkologicznych. Osoby bez poczucia własnej wartości poddają się, a czasami też rezygnują całkowicie z dalszej walki. Stan psychiczny osób chorych na raka odgrywa zatem ważną rolę w przebiegu choroby.

Powiązane produkty

Nowotwory w Polsce

W Polsce także zwiększa się liczba osób żyjących z chorobą nowotworową kilka lat. Według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów, żyje ponad 400 tysięcy osób, u których wykryto raka przynajmniej przed pięcioma laty. Samych kobiet, u których wykryto raka piesi w różnym etapie rozwoju jest około 200 tysięcy. Statystyki mówią jednak, że rocznie umiera około 5600 pacjentek. Jedną z kobiet z najdłuższym w Polsce przeżyciem jest Elżbieta Kozik, u której taka piersi wykryto przed 20 laty.

Statystyki i badania prowadzone przez koncerny farmakologiczne dowodzą, że szanse na skuteczne leczenie oraz wydłużenie życia pacjentów onkologicznych wciąż rosną. Coraz większym problemem stają się jednak skutki uboczne długotrwałej terapii w postaci słabej kondycji psychicznej pacjentów oraz kłopoty finansowe.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij