Coraz dłuższe życie z nowotworem
Katarzyna Szulik

Coraz dłuższe życie z nowotworem

W sytuacji, gdy doktor stawia diagnozę o nazwie „rak” brzmi to jak wyrok śmierci. Dzięki rozwojowi medycyny i technologii, coraz więcej osób jednak przeżywa w nowotworem wiele lat, a liczba pacjentów, która żyje co najmniej 5 lat wciąż rośnie. Osoby takie potrzebują jednak ogromnego wsparcia ze strony bliskich i środowiska.

Wydłużają się wieloletnie przeżycia osób cierpiących na raka. Jak wynika z raportu Macmillan Cancer Support, w Wielkiej Brytanii liczba osób, u których diagnozę postawiono w latach 70 – 80 ubiegłego wieku, jest około 170 tysięcy. Już co czwarty pacjent chory na raka może liczyć przynajmniej na 5 lat życia.

Z długoletnim stażem

Pacjenci, którzy przeżywają przynajmniej 5 lat od wykrycia choroby jest coraz więcej. Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii liczba ta obecnie sięga 2,5 mln, a co 2030 roku wzrosnąć może do 4 mln. Jest to wynik coraz szybszego wykrywania nowotworu oraz kompleksowej terapii. Jednak osoby, które pomyślnie przeszły leczenie zmagają się z depresją, wywołaną wieloma czynnikami oraz żyją w ciągłym lęku przez powrotem choroby.

U Helen Taskiran, z którą rozmawiało BBC News, raka wykryto w 1991 roku. Nowotwór zaatakował jej jelito grube, który później przerzucił się na piersi, skórę i trzon macicy. Opowiedziała swoją historie, o tym, że straciła z powodu choroby pracę i miała duże trudności ze znalezieniem kolejnej posady. Jej poczucie wartości spadło i popadła w depresję.

Stan psychiczny chorych na raka

Szacuje się, że na całym świecie żyje około 30 mln ludzi, którzy żyją z rakiem nie mniej niż 5 lat. Dla tych osób nowotwór jest chorobą przewlekłą, a ich życie to droga przez mękę i ciągły strach. Dlatego minimalizacja stresu i poprawa komfortu życia pacjentów onkologicznych jest bardzo ważna. Należy pamiętać, że osoba cierpiąca na raka to wciąż ta sam człowiek, który chce czerpać radość z życia, jakie mu pozostało. Według danych z raportu Macmillan Cancer Support, aż 625 tysięcy pacjentów z nowotworem w Wielkiej Brytanii zmaga się z depresją. Szacuje się, że na całym świecie jest to od 20 do 40 procent wszystkich pacjentów onkologicznych. Osoby bez poczucia własnej wartości poddają się, a czasami też rezygnują całkowicie z dalszej walki. Stan psychiczny osób chorych na raka odgrywa zatem ważną rolę w przebiegu choroby.

Nowotwory w Polsce

W Polsce także zwiększa się liczba osób żyjących z chorobą nowotworową kilka lat. Według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów, żyje ponad 400 tysięcy osób, u których wykryto raka przynajmniej przed pięcioma laty. Samych kobiet, u których wykryto raka piesi w różnym etapie rozwoju jest około 200 tysięcy. Statystyki mówią jednak, że rocznie umiera około 5600 pacjentek. Jedną z kobiet z najdłuższym w Polsce przeżyciem jest Elżbieta Kozik, u której taka piersi wykryto przed 20 laty.

Statystyki i badania prowadzone przez koncerny farmakologiczne dowodzą, że szanse na skuteczne leczenie oraz wydłużenie życia pacjentów onkologicznych wciąż rosną. Coraz większym problemem stają się jednak skutki uboczne długotrwałej terapii w postaci słabej kondycji psychicznej pacjentów oraz kłopoty finansowe.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij