Wstępny wykaz refundowanych leków dla seniorów
Katarzyna Szulik

Wstępny wykaz refundowanych leków dla seniorów

Pierwszy wstępny wykaz leków refundowanych w projekcie 75+ został opublikowany na stronach Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Na liście zabrakło leków zawierających ibuprofen i paracetamol, niektórych insulin czy leków na nadciśnienie.

Od 1 września 2016 roku każdy, kto ukończył 75 rok życia, niezależnie od swojego statusu materialnego, będzie miał prawo do bezpłatnych bądź refundowanych leków znajdujących się na tak zwanej liście „S”.

Czego zabraknie na liście?

Oficjalna lista leków refundowanych w projekcie 75+ pojawi się wraz z jej wejściem w życie 1 września 2016 roku. Na początku znajdą się na niej 84 pozycje. Na stronach Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) wyczytać można, że na wykazie „S” brakuje niektórych leków, które osoby starsze zażywają najczęściej. Są nimi leki na nadciśnienie, niektóre insuliny, leki na chorobę Parkinsona oraz leki przeciwbólowe (zawierające ibuprofen, paracetamol czy aspirynę). Pomimo przecieków informacji Ministerstwo Zdrowia uspokaja twierdząc, że prace nad listą wciąż trwają i kolejne pozycje będą na nią trafiać.

Eksperci Agencji na zarzuty braku niektórych leków odpowiadają argumentami związnymi z bezpieczeństwem pacjentów. Sugerują, że darmowe leki pierwszego rzutu, czyli takie, które lekarz przepisuje najpierw, mogą spowodować „niekorzystne zmiany w sposobie leczenia niektórych osób”. Rekomendują również, że na liście znaleźć się powinny tylko najtańsze zamienniki zamiast oryginalnych leków.

Kto potrzebuje leków?

Brak niektórych pozycji może wynikać także z niewystarczającego finansowania projektu, na który przeznaczono 125 mln złotych. Według szacunków, w pierwszym roku działania projektu 75+ NFZ wyda na leki ponad 7,5 mld złotych. Według opinii nie tylko seniorzy powyżej 75 roku życia potrzebują łatwiejszego dostępu do leków. Badania wykazują, że zauważalny wzrost zakupu medykamentów notuje się od 62 roku życia, zwiększa się bowiem zapotrzebowanie między innymi na leki na choroby reumatologiczne, nadciśnienie i jaskrę.

Istnieje także obawa, że upoważnieni do wypisywania recept na leki z listy „S” będą jedynie lekarze rodzinni. Większość seniorów znajduje się pod opieką specjalistów, dlatego będą musieli udać się po raz kolejny do poradni po receptę. Może to także znacznie zwiększyć kolejki w placówkach POZ.

Polecane dla Ciebie

Dalsze plany 75+

Pocieszający może być fakt, że wykaz leków refundowanych w projekcie 75+ wciąż będzie rozszerzany o nowe pozycje. W 2017 roku rząd chce przekazać ponad pół miliarda złotych na dalsze finansowanie projektu.
Aby udoskonalić listę tak, aby była jak najbliższa oczekiwaniom, Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej zachęca starsze osoby i ich opiekunów z całej Polski do przesyłania informacji o nazwach używanych leków.
Dzięki projektowi „OK Senior” wstępne opracowanie najpotrzebniejszych leków trafiło już do Ministerstwa Zdrowia. Nie wiadomo jednak, czy urzędnicy wezmą pod uwagę tę analizę.

Leki krajowej produkcji

Szacuje się, że co drugi lek sprzedawany w Polsce pochodzi z krajowej produkcji. Polski przemysł farmaceutyczny specjalizuje się w wytwarzaniu generyków, czyli tańszych zamienników. Jeżeli na liście leków refundowanych znajdą się głównie generyki, popyt na krajowe leki może zwiększyć się nawet o 20%. Dlatego też w projekcie 75+ pokłada się duże nadzieje związane z potencjalnymi wzrostami na tym rynku.

Pomimo oburzonych głosów, jakie wywołują przecieki związane z listą „S”, projekt 75+ może w znacznym stopniu odciążyć portfele seniorów.

Źródła: wyborcza.pl, polskieradio.pl, dziennikzachodni.pl, kurierlubelski.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij