Wstępny wykaz refundowanych leków dla seniorów
Katarzyna Szulik

Wstępny wykaz refundowanych leków dla seniorów

Pierwszy wstępny wykaz leków refundowanych w projekcie 75+ został opublikowany na stronach Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Na liście zabrakło leków zawierających ibuprofen i paracetamol, niektórych insulin czy leków na nadciśnienie.

Od 1 września 2016 roku każdy, kto ukończył 75 rok życia, niezależnie od swojego statusu materialnego, będzie miał prawo do bezpłatnych bądź refundowanych leków znajdujących się na tak zwanej liście „S”.

Czego zabraknie na liście?

Oficjalna lista leków refundowanych w projekcie 75+ pojawi się wraz z jej wejściem w życie 1 września 2016 roku. Na początku znajdą się na niej 84 pozycje. Na stronach Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) wyczytać można, że na wykazie „S” brakuje niektórych leków, które osoby starsze zażywają najczęściej. Są nimi leki na nadciśnienie, niektóre insuliny, leki na chorobę Parkinsona oraz leki przeciwbólowe (zawierające ibuprofen, paracetamol czy aspirynę). Pomimo przecieków informacji Ministerstwo Zdrowia uspokaja twierdząc, że prace nad listą wciąż trwają i kolejne pozycje będą na nią trafiać.

Eksperci Agencji na zarzuty braku niektórych leków odpowiadają argumentami związnymi z bezpieczeństwem pacjentów. Sugerują, że darmowe leki pierwszego rzutu, czyli takie, które lekarz przepisuje najpierw, mogą spowodować „niekorzystne zmiany w sposobie leczenia niektórych osób”. Rekomendują również, że na liście znaleźć się powinny tylko najtańsze zamienniki zamiast oryginalnych leków.

Kto potrzebuje leków?

Brak niektórych pozycji może wynikać także z niewystarczającego finansowania projektu, na który przeznaczono 125 mln złotych. Według szacunków, w pierwszym roku działania projektu 75+ NFZ wyda na leki ponad 7,5 mld złotych. Według opinii nie tylko seniorzy powyżej 75 roku życia potrzebują łatwiejszego dostępu do leków. Badania wykazują, że zauważalny wzrost zakupu medykamentów notuje się od 62 roku życia, zwiększa się bowiem zapotrzebowanie między innymi na leki na choroby reumatologiczne, nadciśnienie i jaskrę.

Istnieje także obawa, że upoważnieni do wypisywania recept na leki z listy „S” będą jedynie lekarze rodzinni. Większość seniorów znajduje się pod opieką specjalistów, dlatego będą musieli udać się po raz kolejny do poradni po receptę. Może to także znacznie zwiększyć kolejki w placówkach POZ.

Dalsze plany 75+

Pocieszający może być fakt, że wykaz leków refundowanych w projekcie 75+ wciąż będzie rozszerzany o nowe pozycje. W 2017 roku rząd chce przekazać ponad pół miliarda złotych na dalsze finansowanie projektu.
Aby udoskonalić listę tak, aby była jak najbliższa oczekiwaniom, Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej zachęca starsze osoby i ich opiekunów z całej Polski do przesyłania informacji o nazwach używanych leków.
Dzięki projektowi „OK Senior” wstępne opracowanie najpotrzebniejszych leków trafiło już do Ministerstwa Zdrowia. Nie wiadomo jednak, czy urzędnicy wezmą pod uwagę tę analizę.

Leki krajowej produkcji

Szacuje się, że co drugi lek sprzedawany w Polsce pochodzi z krajowej produkcji. Polski przemysł farmaceutyczny specjalizuje się w wytwarzaniu generyków, czyli tańszych zamienników. Jeżeli na liście leków refundowanych znajdą się głównie generyki, popyt na krajowe leki może zwiększyć się nawet o 20%. Dlatego też w projekcie 75+ pokłada się duże nadzieje związane z potencjalnymi wzrostami na tym rynku.

Pomimo oburzonych głosów, jakie wywołują przecieki związane z listą „S”, projekt 75+ może w znacznym stopniu odciążyć portfele seniorów.

Źródła: wyborcza.pl, polskieradio.pl, dziennikzachodni.pl, kurierlubelski.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij