Łódzkie pary od dziś mogą starać się o in vitro z dopłatą
Katarzyna Szulik

Łódzkie pary od dziś mogą starać się o in vitro z dopłatą

Choć rząd postanowił wygasić program dopłat do zabiegów sztucznego zapłodnienia, w niektórych polskich miastach ciężar ich dofinansowania wzięły na siebie lokalne samorządy. Jednym z dwóch, obok Częstochowy, jest Łódź, gdzie dziś rozpoczyna się przyjmowanie wniosków o przyjęcie do miejskiego programu in vitro.

Pary, które zakwalifikują się do dopłaty, mogą liczyć na pokrycie 80 proc. kosztów zabiegu, co oznacza, że każda z nich może liczyć na dofinansowanie w wysokości około 5 tys. do każdej z maksymalnie trzech procedur – informuje Dziennik Łódzki. W sumie w 2016 roku z miejskiej kasy na ten cel zostanie przeznaczone pół miliona złotych, czyli kwota pozwalająca na dopłacenie do zabiegów dla około stu par. Łódzki program in vitro ma trwać do 2020 roku, a w kolejnych latach miasto zamierza przeznaczać na ten cel po milion złotych rocznie, co pozwoli na pomoc większej liczbie par. Równocześnie urzędnicy zapewniają, że jeśli zapotrzebowanie okaże się większe, będą reagować na bieżąco.

Kto może liczyć na dofinansowanie?

Chętni do skorzystania z zabiegu z dopłatą mogą pobrać wniosek ze strony internetowej Urzędu Miasta Łodzi, a następnie złożyć go w jednej z dwóch klinik, które uczestniczą w programie: Gameta w Rzgowie lub w łódzkiej Salva Medica. Pod uwagę będą brane zgłoszenia zarówno par małżeńskich, jak i nieformalnych, w których kobieta ma od 20 do 40 lat. W szczególnych przypadkach potwierdzonych przez lekarza, granica wieku może zostać przesunięta do 42 roku życia. Przy składaniu wniosku każda para musi mieć przy sobie pełną dokumentację medyczną, która potwierdzi dotychczasowe, nieskuteczne leczenie. Dodatkowym warunkiem przyjęcia do programu jest bycie mieszkańcem Łodzi, co jednak nie jest równoznaczne z meldunkiem w tym mieście.

Kliniki uczestniczące w miejskim programie in vitro pomagały parom również w ramach zakończonego, rządowego programu dopłat, który trwał od 2013 roku. Dzięki niemu w regionie łódzkim przyszło na świat niemal 500 dzieci.

Częstochowa również pomaga bezpłodnym parom

Na dofinansowanie zabiegu z miejskiej kasy od 2012 roku mogą liczyć również pary mieszkające w Częstochowie, przy czym w tym wypadku środki są znacznie skromniejsze. Pod koniec 2015 roku miasto zadecydowała o kontynuowaniu programu przez kolejne dwa lata, a tegoroczny nabór zakończył się w czerwcu, oferując pomoc dla 15 par. Zasady kwalifikacji są identyczne z tymi zastosowanymi w Łodzi, podobnie jak kwota dofinansowania wynosząca 5 tys. złotych, ale tylko do jednego transferu zarodków. Całkowity koszt procedury wynosi od 8 do 12 tys. złotych, do których trzeba doliczyć koszt leków.

Rządowy program in vitro był prowadzony w 32 klinikach, gdzie do stycznia tego roku przeprowadzono 31 tys. 735 transferów zarodków do macicy. Ciąże stwierdzono w ponad 10 tys. przypadków, przy czym w ponad 680 były to ciąże mnogie. W związku z tym średnią skuteczność transferów oceniono na 32 proc. Teraz program in vitro ma zastąpić inny, bazujący na naprotechnologii, która w opinii ekspertów nie jest w stanie pomóc parom z poważnymi zaburzeniami płodności. Równocześnie rząd planuje poważne ograniczenie zakresu działalności klinikom przeprowadzającym zabiegi sztucznego zapłodnienia.

Źródło: Dziennik Łódzki, Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij