×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Łódzkie pary od dziś mogą starać się o in vitro z dopłatą

Choć rząd postanowił wygasić program dopłat do zabiegów sztucznego zapłodnienia, w niektórych polskich miastach ciężar ich dofinansowania wzięły na siebie lokalne samorządy. Jednym z dwóch, obok Częstochowy, jest Łódź, gdzie dziś rozpoczyna się przyjmowanie wniosków o przyjęcie do miejskiego programu in vitro.

Pary, które zakwalifikują się do dopłaty, mogą liczyć na pokrycie 80 proc. kosztów zabiegu, co oznacza, że każda z nich może liczyć na dofinansowanie w wysokości około 5 tys. do każdej z maksymalnie trzech procedur – informuje Dziennik Łódzki. W sumie w 2016 roku z miejskiej kasy na ten cel zostanie przeznaczone pół miliona złotych, czyli kwota pozwalająca na dopłacenie do zabiegów dla około stu par. Łódzki program in vitro ma trwać do 2020 roku, a w kolejnych latach miasto zamierza przeznaczać na ten cel po milion złotych rocznie, co pozwoli na pomoc większej liczbie par. Równocześnie urzędnicy zapewniają, że jeśli zapotrzebowanie okaże się większe, będą reagować na bieżąco.

Kto może liczyć na dofinansowanie?

Chętni do skorzystania z zabiegu z dopłatą mogą pobrać wniosek ze strony internetowej Urzędu Miasta Łodzi, a następnie złożyć go w jednej z dwóch klinik, które uczestniczą w programie: Gameta w Rzgowie lub w łódzkiej Salva Medica. Pod uwagę będą brane zgłoszenia zarówno par małżeńskich, jak i nieformalnych, w których kobieta ma od 20 do 40 lat. W szczególnych przypadkach potwierdzonych przez lekarza, granica wieku może zostać przesunięta do 42 roku życia. Przy składaniu wniosku każda para musi mieć przy sobie pełną dokumentację medyczną, która potwierdzi dotychczasowe, nieskuteczne leczenie. Dodatkowym warunkiem przyjęcia do programu jest bycie mieszkańcem Łodzi, co jednak nie jest równoznaczne z meldunkiem w tym mieście.

Kliniki uczestniczące w miejskim programie in vitro pomagały parom również w ramach zakończonego, rządowego programu dopłat, który trwał od 2013 roku. Dzięki niemu w regionie łódzkim przyszło na świat niemal 500 dzieci.

Częstochowa również pomaga bezpłodnym parom

Na dofinansowanie zabiegu z miejskiej kasy od 2012 roku mogą liczyć również pary mieszkające w Częstochowie, przy czym w tym wypadku środki są znacznie skromniejsze. Pod koniec 2015 roku miasto zadecydowała o kontynuowaniu programu przez kolejne dwa lata, a tegoroczny nabór zakończył się w czerwcu, oferując pomoc dla 15 par. Zasady kwalifikacji są identyczne z tymi zastosowanymi w Łodzi, podobnie jak kwota dofinansowania wynosząca 5 tys. złotych, ale tylko do jednego transferu zarodków. Całkowity koszt procedury wynosi od 8 do 12 tys. złotych, do których trzeba doliczyć koszt leków.

Rządowy program in vitro był prowadzony w 32 klinikach, gdzie do stycznia tego roku przeprowadzono 31 tys. 735 transferów zarodków do macicy. Ciąże stwierdzono w ponad 10 tys. przypadków, przy czym w ponad 680 były to ciąże mnogie. W związku z tym średnią skuteczność transferów oceniono na 32 proc. Teraz program in vitro ma zastąpić inny, bazujący na naprotechnologii, która w opinii ekspertów nie jest w stanie pomóc parom z poważnymi zaburzeniami płodności. Równocześnie rząd planuje poważne ograniczenie zakresu działalności klinikom przeprowadzającym zabiegi sztucznego zapłodnienia.

Źródło: Dziennik Łódzki, Gazeta Wyborcza


Podziel się: