Lepsze wyroby medyczne tylko dla bogatych?
Katarzyna Szulik

Lepsze wyroby medyczne tylko dla bogatych?

Do tej pory, jeśli pacjent chciał, by zabieg, któremu się poddaje, został przeprowadzony z użyciem lepszego wyrobu medycznego, musiał w całości pokryć jego koszt, ponieważ NFZ refundował wyłącznie świadczenia na poziomie podstawowym. Teraz resort zdrowia chce umożliwić pacjentom dopłaty do soczewek czy endoprotez, co jednak może pogorszyć sytuację tych, których nie stać na dodatkowe opłaty za lepsze leczenie.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, by zmiana przepisów była możliwa, wyroby medyczne zostaną objęte refundacją podobną do tej, która dotyczy leków. W tym celu zostaną pogrupowane, a poziom refundacji ma wyznaczać najtańszy produkt w danej grupie, który docelowo ma być jedynym podlegającym pełnemu finansowaniu.

Nowe przepisy obejmą wszystkie refundowane wyroby medyczne, których liczba oscyluje wokół 200 tysięcy. Nie wiadomo, które z nich zostaną objęte przepisami o dopłatach – „Gazeta” podaje, że na pewno będą to endoprotezy, worki stomijne, stenty wieńcowe oraz pieluchomajtki.

Dopłaty za lepsze leczenie

W przypadku wyrobów medycznych stosowanych w szpitalach, zmiana przepisów oznacza, że pacjenci, których nie będzie stać na dopłatę do tych lepszej jakości, będą leczeni z użyciem najtańszych protez czy soczewek. Obecnie lekarze mają możliwość zastosowania lepszego wyrobu u pacjenta, który tego potrzebuje, ponieważ ogólne koszty zabiegów można zbilansować. Po wejściu w życie nowelizacji nie będzie takiej możliwości – wyroby wyższej jakości będą dostępne wyłącznie dla tych, których będzie na nie stać.

Lekarze zwracają uwagę, że taka sytuacja może prowadzić do zdarzeń paradoksalnych, ponieważ przepisy nie przewidują zasad postępowania z poszczególnymi pacjentami, na przykład leczonymi po wypadkach. Teoretycznie mają prawo do zmiany wyrobu na lepszy, ale jeśli będą nieprzytomni, lekarz będzie musiał zadecydować o wykorzystaniu opcji podstawowej.

NFZ zaoszczędzi, pacjenci stracą

Dla NFZ zmiana przepisów oznacza oszczędności. Ich ujednolicenie wiąże się z faktem, że część wyrobów medycznych będzie droższa dla pacjentów, ponieważ poziom refundacji się zmieni. Wszyscy producenci będą musieli złożyć wniosek o wpisanie ich wyrobów na listę refundacyjną wraz z oceną technologii medycznej, a dodatkowo wnieść opłatę za złożenie wniosku oraz wydanie opinii przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Mowa o kwotach rzędu 150 tys. złotych, co oznacza, że części producentów nie będzie stać, by znaleźć się na liście NFZ. Zdaniem organizacji pacjenckich taka sytuacja grozi pogorszeniu ich sytuacji, ponieważ choć koszty dla NFZ zmaleją, dla wielu pacjentów się zwiększą, co grozi powikłaniami, a w efekcie leczeniem i hospitalizacją na koszt Funduszu.

Polecane dla Ciebie

Refundacyjny kalejdoskop

Obecnie wyroby medyczne w Polsce są refundowane na trzy różne sposoby, ściśle związane z typem wyrobu medycznego. Odmienne zasady dotyczą tych dostępnych bez recepty,  wydawanych na zlecenie osoby uprawnionej (protezy, ortezy, pieluchomajtki, wózki inwalidzkie) oraz wykorzystywanych w opiece ambulatoryjnej i szpitalnej – mowa np. o łóżkach szpitalnych, endoprotezach czy aparatach do rezonansu magnetycznego. Ze względów praktycznych wszystkie nie mogą zostać objęte refundacją - trudno wyobrazić to sobie między innymi w przypadku aparatów diagnostycznych lub protez wykonywanych na specjalne zamówienie.

Lek nierówny wyrobowi

Zrównanie wyrobów medycznych z lekami pod względem refundacji budzi spore wątpliwości, chociażby ze względu na to, że wyroby medyczne tego samego rodzaju różnią się od siebie znacznie bardziej, niż leki. Spora część leków ma identyczny skład niezależnie od nazwy i producenta, natomiast w przypadku wyrobów medycznych rozstrzał jest znacznie większy, chociażby ze względu na zastosowane materiały. Wiele z nich wymaga również dostosowania do indywidualnych wymagań, czego refundacja również nie przewiduje.

Przepisy o jednolitej refundacji wyrobów medycznych mają wejść w życie w 2017 roku.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij