×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Samoleczenie za pomocą leków homeopatycznych

W ciągu ostatnich lat znacznie zwiększyło się nasze zainteresowanie samoleczeniem, również za pomocą leków homeopatycznych. Tu napotykamy jednak na szereg trudności związanych z dostępnością materiałów informacyjnych ...

W ciągu ostatnich lat znacznie zwiększyło się nasze zainteresowanie samoleczeniem, również za pomocą leków homeopatycznych. Tu napotykamy jednak na szereg trudności związanych z dostępnością materiałów informacyjnych. Bywa więc, że opieramy się na wiedzy zdobytej na internetowych forach czy doświadczeniach naszych znajomych. Czy słusznie? Przecież jak w każdej metodzie terapeutycznej, również i w homeopatii świadome, odpowiedzialne samoleczenie ma swoje granice.

Na rynku dostępnych jest wiele środków homeopatycznych i wybór właściwego może być dość skomplikowany. Leki homeopatyczne występują w postaci leków jednoskładnikowych (otrzymywanych z jednego, określonego surowca) lub w postaci leków złożonych (grupujących kilka, a czasem kilkanaście leków pojedynczych wzmacniających i uzupełniających wzajemnie swoje działanie).

Leki pojedyncze kojarzymy z niewielkimi fiolkami z łacińską nazwą leku, cyfrą i symbolem (np. Hepar sulfuris). Są one „trudniejsze” w zastosowaniu, ponieważ nie są zaopatrzone w ulotki informacyjne z jasno sprecyzowanymi wskazaniami. Ten sam lek może być bowiem stosowany w różnych schorzeniach. Lekarz homeopata wybiera odpowiedni lek, jego rozcieńczenie (np. 15 CH) oraz dawkowanie na podstawie szczegółowego wywiadu pod kątem konkretnego pacjenta. Brak tych informacji może wypełnić tylko lekarz po kursach z homeopatii. Osoby bez odpowiedniego doświadczenia i wiedzy w zakresie homeopatii, samodzielnie mogą stosować, dostępne bez recepty, złożone leki homeopatyczne.

W przeciwieństwie do leków pojedynczych - oznaczonych tajemniczymi dla nas nazwami łacińskimi, wszystkie leki złożone posiadają zastrzeżone, „prostsze” nazwy handlowe (np. Stodal, Drosetux, Homeovox, Homeoptic, Oscillococinum). Wiele z tych leków niektórzy z nas już stosowali, nawet nie mając świadomości, że był to lek homeopatyczny. Leki złożone występują przede wszystkim w postaci tabletek (Homeogene 9), syropów (Stodal), granulek (Oscillococinum), maści (Cicaderma), czopków (Avenoc). Każdy ze złożonych leków homeopatycznych jest ukierunkowany na określoną dolegliwość i w przeciwieństwie do leków pojedynczych nie musimy tu znać dokładnej specyfiki choroby. Pojedyncze składniki w nich zawarte uzupełniają się i wzmacniają, przez co uzyskuje się szersze spektrum ich działania. Dla przykładu popularny lek złożony firmy Boiron – Coryzalia zawiera 6 czynnych składowych (Allium cepa 3 CH, Sabadilla 3 CH, Gelsemium 3 CH, Belladonna 3 CH, Kalium bichormicum 3 CH i Pulsatilla 3 CH), dzięki czemu lek znajduje zastosowanie w stanach nieżytowych górnych dróg oddechowych zarówno o podłożu wirusowym, jak i alergicznym. Skład leków złożonych odpowiada więc określonym objawom chorobowym, które są jasno sprecyzowane w załączonej ulotce.

Mimo powszechnej dostępności również złożone leki homeopatyczne należy stosować rozsądnie, zgodnie z pewnymi zasadami.

Pamiętaj!

  1. Leki złożone stosuje się w przypadku chorób, które są nam dobrze znane - występowały już wcześniej lub diagnoza choroby została potwierdzona przez lekarza. Jeśli cierpisz na poważne dolegliwości (lub jesteś niepewny ich powodu) pod żadnym pozorem nie powinieneś zdawać się na własne siły. W takich przypadkach należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Objawy niektórych chorób można złagodzić dzięki zastosowaniu leków homeopatycznych, ale w procesie leczenia od samego początku niezbędna jest porada lekarza homeopaty. To samo dotyczy powszechnych dolegliwości, które się nasilają. Zawsze przy braku pewności, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do lekarza na konsultację. Wtedy świadomie możemy stosować określony lek, czy leki pod okiem lekarza, który ocenia wyniki leczenia. Również w trakcie kuracji lekami homeopatycznymi warto poprosić o lekarską kontrolę postępu naszej terapii.
  2. Wyboru spośród dostępnych homeopatycznych leków złożonych pomoże ci dokonać farmaceuta.
  3. Zapoznaj się z ulotką homeopatycznego leku złożonego i stosuj się do opisanych w niej zaleceń. Zwróć uwagę na sposób przyjmowania leku (np. odstęp między posiłkami).
  4. W razie braku poprawy należy ponownie skontaktować się ze swoim lekarzem.
  5. Pamiętajmy, że leczenie homeopatyczne nie wyklucza leczenia konwencjonalnego - wręcz przeciwnie: leki te mogą, a niekiedy nawet powinny być stosowane ze wsparciem leków klasycznych (bez obawy o interakcje między nimi). W żadnym wypadku nie rezygnuj z leku przepisanego przez lekarza i nie zamieniaj go na lek homeopatyczny bez jego zgody.
  6. Większość leków złożonych stosuje się także u małych dzieci, kobiet w ciąży i karmiących. W tym przypadku zawsze należy jednak skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
  7. Leki należy przechowywać w chłodnym i suchym miejscu, niedostępnym dzieciom. Nie stosuj ich po upływie terminu ważności oznaczonego na opakowaniu.


Samoleczenie staje się coraz popularniejszą metodą radzenia sobie z dolegliwościami, które nie wymagają konsultacji lekarskiej. Nierzadko odbywa się to przy równoczesnym użyciu kilku leków, co zwiększa ryzyko występowania niekorzystnych interakcji pomiędzy przyjmowanymi preparatami. Homeopatyczne leki złożone stanowią tu bezpieczną alternatywę. Pojedyncze leki homeopatyczne powinny być zlecone przez lekarza homeopatę.


Podziel się: