Program skoordynowanej opieki nad kobietą w ciąży wchodzi w życie - portal DOZ.pl
Program skoordynowanej opieki nad kobietą w ciąży wchodzi w życie
Katarzyna Szulik

Program skoordynowanej opieki nad kobietą w ciąży wchodzi w życie

Początkowo kilkanaście placówek w kraju, a z czasem wszystkie chętne i spełniające kryteria zostaną objęte programem koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży (KOC). 1 lipca ruszył pilotaż programu, który ma usystematyzować świadczenia dla przyszłych matek i zagwarantować im możliwie najlepszą opiekę w czasie ciąży i połogu.

W pilotażowej fazie programu uczestniczy 11 szpitali, a kolejne chcące do niego przystąpić będą musiały zgłosić się do konkursu. Wybrane placówki zyskają prawo do udzielania kobietom w ciąży fizjologicznej skoordynowanych świadczeń, polegające na zgodnej współpracy między ginekologiem, położną oraz lekarzami ze szpitala. Opieka zacznie się w chwili, gdy pacjentka zgłosi się do szpitala i zakończy w 6 tygodni po narodzinach dziecka. Ciężarne będą mogły zgłaszać się do programu na każdym etapie ciąży.

Dobra zmiana w opiece nad ciężarnymi

Zgodnie z jego założeniami, o których czytamy na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia, wprowadzone zmiany mają skutkować poprawą opieki nad kobietą w ciąży zakończoną urodzeniem zdrowego dziecka, w czym ma pomagać wdrożenie odpowiednich praktyk okołoporodowych.

Do tej pory model opieki nad ciężarną był rozproszony. Była ona podzielona między świadczeniodawców realizujących umowy w ramach POZ, AOS oraz leczenia szpitalnego. Każdy z podmiotów realizował zadania niezależnie od siebie, co generowało problemy na stylu różnych świadczeniodawców. Wspomniane trudności sprawiają, że wiele pacjentek decyduje się na prowadzenie ciąży prywatnie i tylko sporadycznie zjawia się w publicznych przychodniach na niektóre badania.

Gdzie może funkcjonować KOC?

Wejście w życie programu ma zmienić ten stan rzeczy, wprowadzając skoordynowaną opiekę w placówkach, które są w stanie ją zapewnić. Do programu mogą przystąpić szpitale, które:

 • posiadają oddział szpitalny o profilu położniczym na co najmniej pierwszym poziomie referencyjności,
 • poradnię ginekologiczno-położniczą,
 • neonatologiczny oddział szpitalny,
 • dysponują zespołem położnych gotowych do podjęcia opieki nad ciężarnymi.

W tak przygotowanej placówce opiekę nad kobietą w ciąży ma sprawować zespół składający się z lekarza, położnej, położnej POZ, psychologa, edukatora, konsultanta bądź doradcy ds. laktacji oraz eksperta przekazującego wiedzę z zakresu szkoły rodzenia.

Polecane dla Ciebie

Co zyskają ciężarne?

Wszystko to ma przynieść kobiecie podlegającej koordynowanej opiece ciążowej następujące korzyści:

 • w pełni skoordynowaną opiekę w czasie ciąży, porodu, połogu oraz w pierwszych 6 tygodniach życia noworodka,
 • możliwość wyboru osoby sprawującej opiekę, którą może być położna lub lekarz ginekolog-położnik,
 • wykonywanie koniecznych procedur medycznych w terminie,
 • możliwość korzystania ze świadczeń związanych z porodem w zakresie poradnictwa ambulatoryjnego, a w razie potrzeby również szpitalnego,
 • możliwość opracowania planu opieki przedporodowej oraz porodu,
 • całodobową możliwość skorzystania z konsultacji medycznych drogą telefoniczną,
 • dostęp do informacji z zakresu farmakologicznych i niefarmakologicznych sposobów radzenia sobie z bólami porodowymi,
 • teoretyczne oraz praktyczne przygotowanie do porodu, połogu, karmienia piersią oraz opieki nad noworodkiem,
 • pomoc psychologiczną, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Za nowymi świadczeniami pójdą pieniądze

Na lepszą opiekę nad pacjentami zostaną przeznaczone dodatkowe pieniądze z NFZ, ponieważ zasady rozliczania wspomnianej opieki się zmienią. Środki trafią zwłaszcza do tych szpitali, które dobrze wywiążą się z programu. Zdanie decydujące w tym względzie będą mieć same pacjentki, które będą mogły ocenić opiekę i wystawić lekarzom oceny.

Długofalowym efektem działań w ramach skoordynowanej opieki okołoporodowej obu typów ma być przede wszystkim poprawa poczucia bezpieczeństwa i komfortu kobiet w czasie ciąży, porodu i połogu. To wiąże się ze zmniejszeniem liczby przedwczesnych porodów, a także tych, które odbędą się przez cesarskie cięcie. Redukcja tej liczby jest szczególnie ważna, ponieważ obecnie stanowią one około 40 proc. wszystkich porodów.

Źródło: NFZ, Gazeta Wyborcza, Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Nacinanie krocza – kontrowersje wokół rutynowego nacinania krocza podczas porodu

  Wątpliwości narastające wokół tematu rutynowych nacięć krocza w trakcie porodu towarzyszą środowisku medycznemu już od wielu dekad. Niesłabnąca od lat argumentacja zarówno zwolenników, jak i przeciwników tego zabiegu sprawiła, że również w Polsce toczy się spór o zasadność episiotomii w kontekście wielu sytuacji położniczych. Co zatem sprawia, że pomimo upływu wielu lat doświadczenia i praktyki temat nacięcia krocza jest nadal równie kontrowersyjny, jak niemal dwie dekady temu, a wizja porodu siłami natury budzi coraz większy lęk wśród pacjentek? 

 • Nadciśnienie w ciąży – przyczyny, leczenie, powikłania

  Nadciśnienie tętnicze jest jedną z wielu chorób, które mogą towarzyszyć ciężarnej. Choć zwykle początkowo nie daje ono żadnych objawów, to brak wdrożenia odpowiedniego postępowania i leczenia może doprowadzić do poważnych komplikacji, które stanowią zagrożenie życia zarówno dla matki, jak i jej nienarodzonego dziecka. 

 • Duszności w ciąży – przyczyny. Kiedy trudności z oddychaniem w ciąży powinny zaniepokoić?

  Duszność jest subiektywnym objawem występującym w przypadku wielu schorzeń, przede wszystkim u osób z ostrymi i przewlekłymi chorobami układu oddechowego i krążenia. Jest również dolegliwością, na którą dość często skarżą się kobiety ciężarne, nawet już w I trymestrze ciąży. Subiektywność objawu polega na tym, że nie jesteśmy w stanie ocenić jego nasilenia za pomocą badań obrazowych czy laboratoryjnych, tak jak np. nasilenie niedokrwistości za pomocą wartości hemoglobiny i hematokrytu. Jakie mogą być przyczyny duszności w ciąży?

 • Poronienie – najczęstsze przyczyny. Jakie są objawy poronienia?

  Poronienie jest problemem, który dotyczy coraz większej ilości kobiet. Jest to samoistne zakończenie ciąży przed 22. tygodniem, a więc momentem, w którym płód uzyskuje zdolność do przeżycia poza łonem matki. Do utraty ciąży może dojść na różnych etapach jej rozwoju, również przyczyny poronienia mogą być różne – mogą to być czynniki anatomiczne, hormonalne czy środowiskowe. 

 • Połóg – ile trwa? Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety po porodzie?

  Połóg to wyjątkowy moment w życiu każdej kobiety, która urodziła dziecko. To szereg procesów fizjologicznych, dzięki którym organizm młodej mamy wraca do stanu sprzed ciąży. Połogowi mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe związane z inwolucją narządów oraz tzw. odchody połogowe, które są źródłem bakterii. Rany powstałe po nacięciu krocza lub w wyniku cięcia cesarskiego należy starannie pielęgnować i odkażać. Jak to robić i o czym jeszcze pamiętać podczas połogu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Ciąża pozamaciczna – objawy i postępowanie po rozpoznaniu ciąży ektopowej

  Ciąża pozamaciczna, inaczej ektopowa, polega na zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w każdej innej lokalizacji oprócz błony śluzowej trzony macicy. Szczególnie niebezpieczna jest ciąża brzuszna zlokalizowana w jamie otrzewnej, gdyż niesie 17-krotnie wyższe ryzyko śmierci w porównaniu z pozostałym lokalizacjami. Jak wygląda diagnostyka ciąży pozamacicznej, jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia?

 • Stan przedrzucawkowy — przyczyny i leczenie preeklampsji

  Stan przedrzucawkowy może wywołać wiele niebezpiecznych powikłań, na które najbardziej narażone są kobiety powyżej 35. roku życia oraz matki chorujące przewlekle na nadciśnienie tętnicze wykryte jeszcze przed ciążą. Podstawowymi wartościami, które powinny zaniepokoić pacjentkę w ciąży i połogu, ale także lekarzy podczas porodu jest przede wszystkim jej wysokie ciśnienie krwi. Jak wyglądają objawy stanu przedrzucawkowego i jak zapobiegac PE?

 • Czy upławy w ciąży są niebezpieczne? Jak wygląda wydzielina z pochwy i czy jest niebezpieczna dla płodu?

  Większość upławów w trakcie ciąży, niezależnie od trymestru, nie powinno budzić niepokoju. Zagęszczenie śluzu ma na celu ochronić drogi rodne kobiety, ale także zapewnić bezpieczeństwo rozwijającemu się dziecku. Konsultacja z lekarzem ginekologiem jest wskazana tylko w przypadku wystąpienia określonych objawów, którymi z pewnością nie jest gęsta, przezroczysta lub biała wydzielina z pochwy. Które upławy powinny zwrócić uwagę przyszłej mamy i czy są bardzo niebezpieczne, a także jak wygląda leczenie infekcji intymnej w ciąży?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij