Program skoordynowanej opieki nad kobietą w ciąży wchodzi w życie
Katarzyna Szulik

Program skoordynowanej opieki nad kobietą w ciąży wchodzi w życie

Początkowo kilkanaście placówek w kraju, a z czasem wszystkie chętne i spełniające kryteria zostaną objęte programem koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży (KOC). 1 lipca ruszył pilotaż programu, który ma usystematyzować świadczenia dla przyszłych matek i zagwarantować im możliwie najlepszą opiekę w czasie ciąży i połogu.

W pilotażowej fazie programu uczestniczy 11 szpitali, a kolejne chcące do niego przystąpić będą musiały zgłosić się do konkursu. Wybrane placówki zyskają prawo do udzielania kobietom w ciąży fizjologicznej skoordynowanych świadczeń, polegające na zgodnej współpracy między ginekologiem, położną oraz lekarzami ze szpitala. Opieka zacznie się w chwili, gdy pacjentka zgłosi się do szpitala i zakończy w 6 tygodni po narodzinach dziecka. Ciężarne będą mogły zgłaszać się do programu na każdym etapie ciąży.

Dobra zmiana w opiece nad ciężarnymi

Zgodnie z jego założeniami, o których czytamy na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia, wprowadzone zmiany mają skutkować poprawą opieki nad kobietą w ciąży zakończoną urodzeniem zdrowego dziecka, w czym ma pomagać wdrożenie odpowiednich praktyk okołoporodowych.

Do tej pory model opieki nad ciężarną był rozproszony. Była ona podzielona między świadczeniodawców realizujących umowy w ramach POZ, AOS oraz leczenia szpitalnego. Każdy z podmiotów realizował zadania niezależnie od siebie, co generowało problemy na stylu różnych świadczeniodawców. Wspomniane trudności sprawiają, że wiele pacjentek decyduje się na prowadzenie ciąży prywatnie i tylko sporadycznie zjawia się w publicznych przychodniach na niektóre badania.

Gdzie może funkcjonować KOC?

Wejście w życie programu ma zmienić ten stan rzeczy, wprowadzając skoordynowaną opiekę w placówkach, które są w stanie ją zapewnić. Do programu mogą przystąpić szpitale, które:

 • posiadają oddział szpitalny o profilu położniczym na co najmniej pierwszym poziomie referencyjności,
 • poradnię ginekologiczno-położniczą,
 • neonatologiczny oddział szpitalny,
 • dysponują zespołem położnych gotowych do podjęcia opieki nad ciężarnymi.

W tak przygotowanej placówce opiekę nad kobietą w ciąży ma sprawować zespół składający się z lekarza, położnej, położnej POZ, psychologa, edukatora, konsultanta bądź doradcy ds. laktacji oraz eksperta przekazującego wiedzę z zakresu szkoły rodzenia.

Polecane dla Ciebie

Co zyskają ciężarne?

Wszystko to ma przynieść kobiecie podlegającej koordynowanej opiece ciążowej następujące korzyści:

 • w pełni skoordynowaną opiekę w czasie ciąży, porodu, połogu oraz w pierwszych 6 tygodniach życia noworodka,
 • możliwość wyboru osoby sprawującej opiekę, którą może być położna lub lekarz ginekolog-położnik,
 • wykonywanie koniecznych procedur medycznych w terminie,
 • możliwość korzystania ze świadczeń związanych z porodem w zakresie poradnictwa ambulatoryjnego, a w razie potrzeby również szpitalnego,
 • możliwość opracowania planu opieki przedporodowej oraz porodu,
 • całodobową możliwość skorzystania z konsultacji medycznych drogą telefoniczną,
 • dostęp do informacji z zakresu farmakologicznych i niefarmakologicznych sposobów radzenia sobie z bólami porodowymi,
 • teoretyczne oraz praktyczne przygotowanie do porodu, połogu, karmienia piersią oraz opieki nad noworodkiem,
 • pomoc psychologiczną, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Za nowymi świadczeniami pójdą pieniądze

Na lepszą opiekę nad pacjentami zostaną przeznaczone dodatkowe pieniądze z NFZ, ponieważ zasady rozliczania wspomnianej opieki się zmienią. Środki trafią zwłaszcza do tych szpitali, które dobrze wywiążą się z programu. Zdanie decydujące w tym względzie będą mieć same pacjentki, które będą mogły ocenić opiekę i wystawić lekarzom oceny.

Długofalowym efektem działań w ramach skoordynowanej opieki okołoporodowej obu typów ma być przede wszystkim poprawa poczucia bezpieczeństwa i komfortu kobiet w czasie ciąży, porodu i połogu. To wiąże się ze zmniejszeniem liczby przedwczesnych porodów, a także tych, które odbędą się przez cesarskie cięcie. Redukcja tej liczby jest szczególnie ważna, ponieważ obecnie stanowią one około 40 proc. wszystkich porodów.

Źródło: NFZ, Gazeta Wyborcza, Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • In vitro – na czym polega, przebieg, skuteczność, koszt

  Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

 • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

  Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

 • Jak objawia się owulacja? Czy tylko w tej fazie cyklu można zajść w ciążę?

  Owulacja to proces uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka zlokalizowanego w jajniku. Współczesna medycyna daje możliwość stymulacji owulacji. Jest to metoda stosowana w leczeniu niepłodności, która definiowana jest jako niemożność uzyskania ciąży klinicznej przez 12 miesięcy mimo regularnych stosunków płciowych. Obliczanie momentu owulacji może zatem służyć jako metoda antykoncepcyjna lub sposób na zwiększenie szans na zapłodnienie w sytuacji starań o dziecko.

 • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

  Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

 • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

  Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

 • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

  Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

 • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

  Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

 • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

  Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij