Program skoordynowanej opieki nad kobietą w ciąży wchodzi w życie
Katarzyna Szulik

Program skoordynowanej opieki nad kobietą w ciąży wchodzi w życie

Początkowo kilkanaście placówek w kraju, a z czasem wszystkie chętne i spełniające kryteria zostaną objęte programem koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży (KOC). 1 lipca ruszył pilotaż programu, który ma usystematyzować świadczenia dla przyszłych matek i zagwarantować im możliwie najlepszą opiekę w czasie ciąży i połogu.

W pilotażowej fazie programu uczestniczy 11 szpitali, a kolejne chcące do niego przystąpić będą musiały zgłosić się do konkursu. Wybrane placówki zyskają prawo do udzielania kobietom w ciąży fizjologicznej skoordynowanych świadczeń, polegające na zgodnej współpracy między ginekologiem, położną oraz lekarzami ze szpitala. Opieka zacznie się w chwili, gdy pacjentka zgłosi się do szpitala i zakończy w 6 tygodni po narodzinach dziecka. Ciężarne będą mogły zgłaszać się do programu na każdym etapie ciąży.

Dobra zmiana w opiece nad ciężarnymi

Zgodnie z jego założeniami, o których czytamy na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia, wprowadzone zmiany mają skutkować poprawą opieki nad kobietą w ciąży zakończoną urodzeniem zdrowego dziecka, w czym ma pomagać wdrożenie odpowiednich praktyk okołoporodowych.

Do tej pory model opieki nad ciężarną był rozproszony. Była ona podzielona między świadczeniodawców realizujących umowy w ramach POZ, AOS oraz leczenia szpitalnego. Każdy z podmiotów realizował zadania niezależnie od siebie, co generowało problemy na stylu różnych świadczeniodawców. Wspomniane trudności sprawiają, że wiele pacjentek decyduje się na prowadzenie ciąży prywatnie i tylko sporadycznie zjawia się w publicznych przychodniach na niektóre badania.

Gdzie może funkcjonować KOC?

Wejście w życie programu ma zmienić ten stan rzeczy, wprowadzając skoordynowaną opiekę w placówkach, które są w stanie ją zapewnić. Do programu mogą przystąpić szpitale, które:

 • posiadają oddział szpitalny o profilu położniczym na co najmniej pierwszym poziomie referencyjności,
 • poradnię ginekologiczno-położniczą,
 • neonatologiczny oddział szpitalny,
 • dysponują zespołem położnych gotowych do podjęcia opieki nad ciężarnymi.

W tak przygotowanej placówce opiekę nad kobietą w ciąży ma sprawować zespół składający się z lekarza, położnej, położnej POZ, psychologa, edukatora, konsultanta bądź doradcy ds. laktacji oraz eksperta przekazującego wiedzę z zakresu szkoły rodzenia.

Co zyskają ciężarne?

Wszystko to ma przynieść kobiecie podlegającej koordynowanej opiece ciążowej następujące korzyści:

 • w pełni skoordynowaną opiekę w czasie ciąży, porodu, połogu oraz w pierwszych 6 tygodniach życia noworodka,
 • możliwość wyboru osoby sprawującej opiekę, którą może być położna lub lekarz ginekolog-położnik,
 • wykonywanie koniecznych procedur medycznych w terminie,
 • możliwość korzystania ze świadczeń związanych z porodem w zakresie poradnictwa ambulatoryjnego, a w razie potrzeby również szpitalnego,
 • możliwość opracowania planu opieki przedporodowej oraz porodu,
 • całodobową możliwość skorzystania z konsultacji medycznych drogą telefoniczną,
 • dostęp do informacji z zakresu farmakologicznych i niefarmakologicznych sposobów radzenia sobie z bólami porodowymi,
 • teoretyczne oraz praktyczne przygotowanie do porodu, połogu, karmienia piersią oraz opieki nad noworodkiem,
 • pomoc psychologiczną, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Za nowymi świadczeniami pójdą pieniądze

Na lepszą opiekę nad pacjentami zostaną przeznaczone dodatkowe pieniądze z NFZ, ponieważ zasady rozliczania wspomnianej opieki się zmienią. Środki trafią zwłaszcza do tych szpitali, które dobrze wywiążą się z programu. Zdanie decydujące w tym względzie będą mieć same pacjentki, które będą mogły ocenić opiekę i wystawić lekarzom oceny.

Długofalowym efektem działań w ramach skoordynowanej opieki okołoporodowej obu typów ma być przede wszystkim poprawa poczucia bezpieczeństwa i komfortu kobiet w czasie ciąży, porodu i połogu. To wiąże się ze zmniejszeniem liczby przedwczesnych porodów, a także tych, które odbędą się przez cesarskie cięcie. Redukcja tej liczby jest szczególnie ważna, ponieważ obecnie stanowią one około 40 proc. wszystkich porodów.

Źródło: NFZ, Gazeta Wyborcza, Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

 • Szanse i metody na zajście w ciążę po chemio- i radioterapii

  Podczas tegorocznego zjazdu Europejskiego Towarzystwa Reprodukcji i Embriolgii odbywającego się online zaprezentowano najbardziej kompleksowy, jak dotąd, raport dotyczący skuteczności w zachowywaniu płodności u kobiet chorych na nowotwór. Jak wiadomo, chemio- i radioterapia często wiążą się z utratą płodności, dlatego coraz więcej kobiet decyduje się na pobranie i przechowanie jajeczek i embrionów jeszcze przed rozpoczęciem leczenia z myślą o wykorzystaniu ich po powrocie do zdrowia. 

 • Nadwaga w ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój mózgu dziecka

  Zwiększenie masy ciała w ciąży jest naturalnym zjawiskiem, jednak gdy waga zaczyna przyrastać w nadmiarze, może to oznaczać problemy nie tylko dla matki, ale również dla dziecka. Naukowcy z NYU School of Medicine postanowili przyjrzeć się ewentualnym konsekwencjom zdrowotnym nadmiernej wagi matki dla stanu zdrowia dziecka i odkryli, że może ona zaburzać rozwój jego mózgu i to już w drugim trymestrze ciąży. 

 • Chłopiec czy dziewczynka? To geny mężczyzny wpływają na płeć dziecka

  Oczekujesz dziecka? Zapewne najczęstszym pytaniem, które pada ze strony znajomych oraz rodziny jest to, jakiej płci będzie maluch. Wyniki pewnego eksperymentu sugerują, że tendencja do posiadania większej liczby synów lub córek jest dziedziczna.

 • Fizjoterapia w ciąży – wskazania i przeciwwskazania do zabiegów fizjoterapeutycznych w ciąży

  Fizjoterapia w ciąży pomaga zapobiegać i łagodzić stany związane ze zmianami, które zachodzą w ciele przyszłej mamy przez dziewięć kolejnych miesięcy. Są to np. bóle bioder, bóle kręgosłupa czy rozstęp mięśnia prostego brzucha, a także nietrzymanie moczu oraz bolesne stosunki seksualne. Nie wszystkie metody wykorzystywane w fizjoterapii można jednak stosować u ciężarnych. Jakie zabiegi są wskazane, a jakich należy unikać w ciąży?

 • Melisa, mięta, rumianek, pokrzywa, szałwia w ciąży – jakie zioła są bezpieczne dla ciężarnych, a które są w ciąży zakazane?

  Zioła w ciąży należy stosować rozsądnie, pamiętając o tym, iż w tym okresie należy zachować szczególną ostrość podczas przyjmowania leków, nawet preparatów naturalnych. Leczenie oraz samoleczenie w okresie ciąży jest ograniczone, w każdej sytuacji należy rozważyć stosunek korzyści do ryzyka.  Jakie zioła są bezpieczne dla ciężarnych, a jakie są w ciąży zakazane?

 • Ciąża a szczepionka przeciwko COVID-19

  Czy kobiety w ciąży mogą się zaszczepić przeciwko COVID-19? Co powinna wiedzieć przyszła mama zanim podejmie decyzję o takim szczepieniu? Czy karmienie piersią jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do szczepienia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij