Czy urząd Rzecznika Praw Pacjenta zostanie zlikwidowany?
Katarzyna Szulik

Czy urząd Rzecznika Praw Pacjenta zostanie zlikwidowany?

Zadaniem Rzecznika jest zabieganie o prawa pacjentów tam, gdzie są one łamane i reprezentowanie ich w sporach ze służbą zdrowia. W opinii ekspertów działających przy Ministerstwie Zdrowia, to stanowisko powinno zostać zlikwidowane lub przynajmniej przekształcone pod kątem przysługujących mu praw.

Spór o zasadność istnienia Rzecznika Praw Pacjenta nie jest nowy, a po obu jego stronach tradycyjnie stają lekarze oraz pacjenci. Pierwsi zarzucają rzecznikowi, że broniąc pacjentów narusza prawa pracowników służby zdrowia, ferując nieuzasadnione wyroki. Pacjenci twierdzą jednakże, że bez tego urzędu nie byliby w stanie skutecznie dochodzić własnych praw, ponieważ są bezbronni wobec urzędniczej machiny.

Pacjenci protestują...

W obronie obecnej rzecznik, Krystyny Barbary Kozłowskiej oraz jej przyszłych następców wystąpiła Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, zrzeszająca 36 organizacji pacjentów onkologicznych i reprezentująca 2,5 mln chorych, W piśmie skierowanym do premier Beaty Szydło jej przedstawiciele wyrazili zaniepokojenie rekomendacjami ministerialnymi urzędników, zwłaszcza, że wspomniane propozycje nie zostały poddane konsultacjom społecznym, co w tej sytuacji byłoby wskazane. Jego autorami są głównie przedstawiciele środowiska medycznego, które od dłuższego czasu podważa zasadność istnienia urzędu RPP.

Zdaniem prezesa PKPO Szymona Chrostowskiego, urząd Rzecznika Praw Pacjenta, istniejący od 2008 roku, jest gwarancją minimalnego poszanowania i przestrzegania praw pacjentów w systemie opieki zdrowotnej. Jego działalność nie jest antagonistyczna wobec podmiotów leczniczych, ale wprowadza stan równowagi w realiach, w których głos lekarzy oraz instytucji jest zdecydowanie lepiej słyszalny. W piśmie podkreślono także, że RPP jako jedyny może interweniować w sytuacji jawnego łamania praw pacjentów, a polskie rozwiązania w tym względzie stały się wzorem dla reszty Europy. Rzecznik zawsze jest gotów wysłuchać pacjentów i podjąć dialog, w związku z czym pacjenci i ich organizacje nie wyobrażają sobie, by ten urząd uległ likwidacji.

… a lekarze przytakują

Rekomendacja ministerialnych ekspertów spotkała się z dobrym odbiorem środowiska lekarskiego, które już wcześniej krytykowało obecną rzeczniczkę. W kwietniu tego roku samorząd lekarski również wystosował list do premier, w którym znalazła się krytyka działań Krystyny Barbary Kozłowskiej. Zdaniem lekarzy, rzeczniczka narusza ich prawa chcąc bronić pacjentów, a w wypowiedziach medialnych ucieka się do nieuprawnionej krytyki przedstawicieli środowiska lekarskiego.

W opinii autora listu, prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Macieja Hamankiewicza, obecne zapisy ustawy o prawach pacjenta upośledzają pozycję lekarzy i instytucji służby zdrowia wobec rzecznika. Za tą tezą mają przemawiać zapisy sprawozdań z działalności RPP, z których wynika, że podejmuje on nieliczne interwencje w sprawie pacjentów indywidualnych, a równocześnie nie realizuje swoich obowiązków wynikających z ustawy, związanych między innymi z oceną skutków nowych regulacji.

Eksperci ze środowiska medycznego zwracają również uwagę, że instytucja RPP od początku była planowana jako podrzędna wobec rzeczników Praw Dziecka czy Praw Obywatelskich, ponieważ w pewnych sferach ich kompetencje się zazębiają. W opinii samorządu lekarskiego Rzecznik Praw Pacjenta nie realizuje swoich zadań zgodnie z ustawą, więc powinno się rozważyć modyfikację jego działalności.

Polecane dla Ciebie

Co może Rzecznik Praw Pacjenta?

Urząd RPP został powołany na mocy ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta. Zgodnie z nią, może on podejmować inicjatywy na wniosek zainteresowanego i zwracać się do właściwych organów o wyjaśnienia w jego imieniu. W jego mocy leży także wszczynanie postępowań cywilnych i przystępowanie do już trwających. Już w chwili powoływania instytucji rzecznika do życia, przedstawiciele organizacji pacjenckich mieli wątpliwości co do jego niezależności, biorąc pod uwagę, że jest wybierany spośród kandydatów wskazanych przez Ministra Zdrowia i de facto od niego zależy.

Źródła: Rynek Aptek, Medycyna praktyczna, Rzeczpospolita

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij