Czy urząd Rzecznika Praw Pacjenta zostanie zlikwidowany?
Katarzyna Szulik

Czy urząd Rzecznika Praw Pacjenta zostanie zlikwidowany?

Zadaniem Rzecznika jest zabieganie o prawa pacjentów tam, gdzie są one łamane i reprezentowanie ich w sporach ze służbą zdrowia. W opinii ekspertów działających przy Ministerstwie Zdrowia, to stanowisko powinno zostać zlikwidowane lub przynajmniej przekształcone pod kątem przysługujących mu praw.

Spór o zasadność istnienia Rzecznika Praw Pacjenta nie jest nowy, a po obu jego stronach tradycyjnie stają lekarze oraz pacjenci. Pierwsi zarzucają rzecznikowi, że broniąc pacjentów narusza prawa pracowników służby zdrowia, ferując nieuzasadnione wyroki. Pacjenci twierdzą jednakże, że bez tego urzędu nie byliby w stanie skutecznie dochodzić własnych praw, ponieważ są bezbronni wobec urzędniczej machiny.

Pacjenci protestują...

W obronie obecnej rzecznik, Krystyny Barbary Kozłowskiej oraz jej przyszłych następców wystąpiła Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, zrzeszająca 36 organizacji pacjentów onkologicznych i reprezentująca 2,5 mln chorych, W piśmie skierowanym do premier Beaty Szydło jej przedstawiciele wyrazili zaniepokojenie rekomendacjami ministerialnymi urzędników, zwłaszcza, że wspomniane propozycje nie zostały poddane konsultacjom społecznym, co w tej sytuacji byłoby wskazane. Jego autorami są głównie przedstawiciele środowiska medycznego, które od dłuższego czasu podważa zasadność istnienia urzędu RPP.

Zdaniem prezesa PKPO Szymona Chrostowskiego, urząd Rzecznika Praw Pacjenta, istniejący od 2008 roku, jest gwarancją minimalnego poszanowania i przestrzegania praw pacjentów w systemie opieki zdrowotnej. Jego działalność nie jest antagonistyczna wobec podmiotów leczniczych, ale wprowadza stan równowagi w realiach, w których głos lekarzy oraz instytucji jest zdecydowanie lepiej słyszalny. W piśmie podkreślono także, że RPP jako jedyny może interweniować w sytuacji jawnego łamania praw pacjentów, a polskie rozwiązania w tym względzie stały się wzorem dla reszty Europy. Rzecznik zawsze jest gotów wysłuchać pacjentów i podjąć dialog, w związku z czym pacjenci i ich organizacje nie wyobrażają sobie, by ten urząd uległ likwidacji.

… a lekarze przytakują

Rekomendacja ministerialnych ekspertów spotkała się z dobrym odbiorem środowiska lekarskiego, które już wcześniej krytykowało obecną rzeczniczkę. W kwietniu tego roku samorząd lekarski również wystosował list do premier, w którym znalazła się krytyka działań Krystyny Barbary Kozłowskiej. Zdaniem lekarzy, rzeczniczka narusza ich prawa chcąc bronić pacjentów, a w wypowiedziach medialnych ucieka się do nieuprawnionej krytyki przedstawicieli środowiska lekarskiego.

W opinii autora listu, prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Macieja Hamankiewicza, obecne zapisy ustawy o prawach pacjenta upośledzają pozycję lekarzy i instytucji służby zdrowia wobec rzecznika. Za tą tezą mają przemawiać zapisy sprawozdań z działalności RPP, z których wynika, że podejmuje on nieliczne interwencje w sprawie pacjentów indywidualnych, a równocześnie nie realizuje swoich obowiązków wynikających z ustawy, związanych między innymi z oceną skutków nowych regulacji.

Eksperci ze środowiska medycznego zwracają również uwagę, że instytucja RPP od początku była planowana jako podrzędna wobec rzeczników Praw Dziecka czy Praw Obywatelskich, ponieważ w pewnych sferach ich kompetencje się zazębiają. W opinii samorządu lekarskiego Rzecznik Praw Pacjenta nie realizuje swoich zadań zgodnie z ustawą, więc powinno się rozważyć modyfikację jego działalności.

Co może Rzecznik Praw Pacjenta?

Urząd RPP został powołany na mocy ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta. Zgodnie z nią, może on podejmować inicjatywy na wniosek zainteresowanego i zwracać się do właściwych organów o wyjaśnienia w jego imieniu. W jego mocy leży także wszczynanie postępowań cywilnych i przystępowanie do już trwających. Już w chwili powoływania instytucji rzecznika do życia, przedstawiciele organizacji pacjenckich mieli wątpliwości co do jego niezależności, biorąc pod uwagę, że jest wybierany spośród kandydatów wskazanych przez Ministra Zdrowia i de facto od niego zależy.

Źródła: Rynek Aptek, Medycyna praktyczna, Rzeczpospolita

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij