Polscy naukowcy opracowali biodegradowalny stent
Katarzyna Szulik

Polscy naukowcy opracowali biodegradowalny stent

Projekt o nazwie „Apollo” prowadzony przez polskich naukowców z Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland (CBR AHP) osiąga pierwsze rezultaty. Przedstawiono prototyp pierwszego w pełni biodegradowalnego stentu.

W rekordowym czasie 9 miesięcy od podpisania kontraktu widać pierwsze efekty prac projektu kierowanego przez doc. Piotra Buszmana. Jego głównym celem jest zastąpienie obecnie używanych w zabiegach stentów metalicznych o grubym promieniu przęsła.

Jak to działa?

Prototypowy stent składa się z materiału o nazwie kopolimer, który jest rodzajem polimeru o szczególnych właściwościach fizycznych. Dzięki większej wytrzymałości od obecnie używanych materiałów, nowo zaprojektowany stent jest cieńszy i jednocześnie bardzo elastyczny. Proces wchłaniania takiego stentu jest również bardziej kontrolowany. Po spełnieniu zadania wszczepiony fragment w pełni rozpuszcza się i zostaje wchłonięty przez organizm. Po okresie mniej więcej dwóch lat w miejscu stentu pozostaje tylko udrożnione naczynie uwolnione od zmian miażdżycowych.

Różnice pomiędzy obecnie stosowanymi stentami

Podstawowym celem zastosowania nowych stentów jest zmniejszenie ryzyka powikłań. Organizm bardziej też toleruje pochodną polimeru niż materiał metaliczny. Obecnie umieszczając metalowy wszczep ryzykuje się między innymi odczynem zapalnym, uszkodzeniem tętnicy lub zakrzepami, które ostatecznie mogą skończyć się zawałem serca.

- Dotychczas stosowane stenty wymagają od chorych przyjmowania przez ok. rok podwójnej terapii przeciwpłytkowej. Tymczasem przy stentach biodegradowalnych okres ten można istotnie skrócić. Udowodniono również, że stenty te w porównaniu do konwencjonalnych, powodują zmniejszenie częstości występowania bólów dławicowych - wyjaśniał prof. Robert Gil w rozmowie dla serwisu Rynekzdrowia.pl

Dodatkowym atutem jest fakt, że biodegradowalny stent, w przeciwieństwie do jego metalowego odpowiednika, w przyszłości nie będzie przeszkadzał pacjentowi, który potrzebować będzie kolejnych zabiegów (na przykład wszczepienia pomostów aortalno-wieńcowych). Obecnie na rynku istnieją już w pełni rozpuszczalne produkty, jednak ich cena waha się w okolicach 3 – 4 tys zł za sztukę. Naukowcy z projektu „Apollo” zapewniają, że polimerowe stenty będą o wiele tańsze, przez co bardziej dostępne również dla polskich pacjentów.

- Do tej pory udawało nam się tworzyć i wprowadzać na rynek wyroby znacznie tańsze od tych dostępnych w Europie czy USA. Z wielu z nich z powodzeniem korzystają już nasi koledzy z Unii Europejskiej, Ameryki Południowej, Afryki czy Azji. Mamy nadzieję, że tak będzie i tym razem - mówi doc. Krzysztof Milewski, koordynator projektu „Apollo” w rozmowie z Rynkiem Zdrowia.

Rewolucja w kardiologii

Na chwilę obecną badacze ukończyli pierwszy etap swoich badań, przed nimi jednak jeszcze długa droga. Eksperymenty na modelu tętnic wieńcowych świni potrzebują jeszcze dopracowania. Obecnie skupią się oni nad dopracowaniem architektury stentu oraz kontroli nad uwalnianiem leku zawartego w materiale i jego rozpuszczalności w organizmie. Jeżeli dalsze wyniki badań przynosić będą pozytywne rezultaty, naukowcy przejdą do kolejnego etapu, czyli rozpoczęcia badań klinicznych na organizmie ludzkim. Ostatecznym celem projektu jest uzyskanie odpowiedniego certyfikatu, seryjna produkcja nowych stentów i wprowadzenie ich na rynek.

Choroby układu krążenia są jednymi z najpowszechniejszych schorzeń, które dotykają całą ludzkość. Zmniejszenie objętości zmian miażdżycowych dzięki tańszemu rozwiązaniu to krok milowy dla kardiologii interwencyjnej, a także światło nadziei dla przeciętnego pacjenta, który ze względu na swoje zarobki nie ma szans na tak zaawansowane leczenie.

Źródło: Rynek Zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij