Polscy naukowcy opracowali biodegradowalny stent
Katarzyna Szulik

Polscy naukowcy opracowali biodegradowalny stent

Projekt o nazwie „Apollo” prowadzony przez polskich naukowców z Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland (CBR AHP) osiąga pierwsze rezultaty. Przedstawiono prototyp pierwszego w pełni biodegradowalnego stentu.

W rekordowym czasie 9 miesięcy od podpisania kontraktu widać pierwsze efekty prac projektu kierowanego przez doc. Piotra Buszmana. Jego głównym celem jest zastąpienie obecnie używanych w zabiegach stentów metalicznych o grubym promieniu przęsła.

Jak to działa?

Prototypowy stent składa się z materiału o nazwie kopolimer, który jest rodzajem polimeru o szczególnych właściwościach fizycznych. Dzięki większej wytrzymałości od obecnie używanych materiałów, nowo zaprojektowany stent jest cieńszy i jednocześnie bardzo elastyczny. Proces wchłaniania takiego stentu jest również bardziej kontrolowany. Po spełnieniu zadania wszczepiony fragment w pełni rozpuszcza się i zostaje wchłonięty przez organizm. Po okresie mniej więcej dwóch lat w miejscu stentu pozostaje tylko udrożnione naczynie uwolnione od zmian miażdżycowych.

Różnice pomiędzy obecnie stosowanymi stentami

Podstawowym celem zastosowania nowych stentów jest zmniejszenie ryzyka powikłań. Organizm bardziej też toleruje pochodną polimeru niż materiał metaliczny. Obecnie umieszczając metalowy wszczep ryzykuje się między innymi odczynem zapalnym, uszkodzeniem tętnicy lub zakrzepami, które ostatecznie mogą skończyć się zawałem serca.

- Dotychczas stosowane stenty wymagają od chorych przyjmowania przez ok. rok podwójnej terapii przeciwpłytkowej. Tymczasem przy stentach biodegradowalnych okres ten można istotnie skrócić. Udowodniono również, że stenty te w porównaniu do konwencjonalnych, powodują zmniejszenie częstości występowania bólów dławicowych - wyjaśniał prof. Robert Gil w rozmowie dla serwisu Rynekzdrowia.pl

Dodatkowym atutem jest fakt, że biodegradowalny stent, w przeciwieństwie do jego metalowego odpowiednika, w przyszłości nie będzie przeszkadzał pacjentowi, który potrzebować będzie kolejnych zabiegów (na przykład wszczepienia pomostów aortalno-wieńcowych). Obecnie na rynku istnieją już w pełni rozpuszczalne produkty, jednak ich cena waha się w okolicach 3 – 4 tys zł za sztukę. Naukowcy z projektu „Apollo” zapewniają, że polimerowe stenty będą o wiele tańsze, przez co bardziej dostępne również dla polskich pacjentów.

- Do tej pory udawało nam się tworzyć i wprowadzać na rynek wyroby znacznie tańsze od tych dostępnych w Europie czy USA. Z wielu z nich z powodzeniem korzystają już nasi koledzy z Unii Europejskiej, Ameryki Południowej, Afryki czy Azji. Mamy nadzieję, że tak będzie i tym razem - mówi doc. Krzysztof Milewski, koordynator projektu „Apollo” w rozmowie z Rynkiem Zdrowia.

Polecane dla Ciebie

Rewolucja w kardiologii

Na chwilę obecną badacze ukończyli pierwszy etap swoich badań, przed nimi jednak jeszcze długa droga. Eksperymenty na modelu tętnic wieńcowych świni potrzebują jeszcze dopracowania. Obecnie skupią się oni nad dopracowaniem architektury stentu oraz kontroli nad uwalnianiem leku zawartego w materiale i jego rozpuszczalności w organizmie. Jeżeli dalsze wyniki badań przynosić będą pozytywne rezultaty, naukowcy przejdą do kolejnego etapu, czyli rozpoczęcia badań klinicznych na organizmie ludzkim. Ostatecznym celem projektu jest uzyskanie odpowiedniego certyfikatu, seryjna produkcja nowych stentów i wprowadzenie ich na rynek.

Choroby układu krążenia są jednymi z najpowszechniejszych schorzeń, które dotykają całą ludzkość. Zmniejszenie objętości zmian miażdżycowych dzięki tańszemu rozwiązaniu to krok milowy dla kardiologii interwencyjnej, a także światło nadziei dla przeciętnego pacjenta, który ze względu na swoje zarobki nie ma szans na tak zaawansowane leczenie.

Źródło: Rynek Zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij