
Zastosowanie lawendy w kosmetyce
Jak wygląda?
Lawenda wąskolistna inaczej zwana lekarską należy do rodziny roślin jasnotowatych (Lamiaceae). Rośnie na wysokość od 50 do 90 cm. Posiada wzniesione pędy, zdrewniałe w dolnej części, natomiast u góry są zielone i pokryte szarymi włoskami. Liście są wąskie i również posiadają srebrzystoszare włoski. Lawenda charakteryzuje się kwiatami o poprzerywanym kwiatostanie, w kolorze od purpurowego po fioletowy i niebieski, czasami mogą być barwy białej lub różowej. Cechą szczególną jej kwiatów jest wyróżniający się, intensywny, przyjemny zapach. Naturalnie rośnie w rejonach Morza Śródziemnego na wapiennych, suchych i nasłonecznionych wzgórzach. Hoduje się ją najczęściej na południu Europy i w krajach anglosaskich, a także w Polsce.
Co zawiera?
Najcenniejszym składnikiem pozyskiwanym z kwiatów lawendy jest olejek eteryczny w stężeniu do 3 %. Do jego głównych składników należą: octan linalolu, linalol, lawendulol, ocymeny, octan lawendulolu, β-linalol, geraniol, garbniki, związki trójterpenowe, flawonoidy, fitosterole, kumaryny i fenolokwasy.
Powiązane produkty
Jakie ma działanie kosmetyczne?
- W kosmetologii olejek eteryczny z lawendy najczęściej jest stosowany w celach aromaterapeutycznych do kąpieli oraz masaży (w połączeniu z olejem roślinnym np. arganowym), a także do perfumowania preparatów kosmetycznych np. kremów, mydeł, balsamów. Posiada przyjemny, relaksujący zapach, który działa uspokajająco i wyciszająco. Szczególnie poleca się go w stanach napięcia nerwowego, stresie, bólach głowy, bezsenności oraz depresji. Pozwala odprężyć i zrelaksować ciało oraz umysł. Dzięki czemu z powodzeniem stosuje się go w przemyśle perfumeryjnym jako jeden ze składników wód perfumowanych, toaletowych i kolońskich. Jego zapach jest wykorzystywany także w celu zamaskowania innych, nieprzyjemnych zapachów składników kosmetyku np. w zmywaczach do paznokci.
- Olejek lawendowy ma również szerokie zastosowanie w pielęgnacji różnych typów cer. Szczególnie polecany jest przy cerach dojrzałych ze względu na działanie regenerujące, wygładzające oraz antyoksydacyjne. Z uwagi na właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne olejek lawendowy jest stosowany przy cerach tłustych i trądzikowych. Ponadto zmniejsza nadmierne wydzielanie łoju, zwęża ujścia gruczołów łojowych oraz przyspiesza gojenie się zmian trądzikowych. Z uwagi na właściwości przeciwdrobnoustrojowe i regenerujące używany jest w leczeniu: owrzodzeń, ran, łuszczycy oraz przy stanach zapalnych, oparzeniach posłonecznych.
- Wykorzystuje się go także w produktach przeciwobrzękowych, np. kremach pod oczy, które zmniejszają zasinienia oraz obrzęki. Ponadto znalazł zastosowanie w preparatach antycellulitowych, ponieważ pobudza krążenie krwi i wspomaga przepływ limfy. Bardzo często lawenda jest używana w kosmetykach do pielęgnacji stóp np. w kremach, maseczkach, solach do kąpieli. Wykorzystuje się jej właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne oraz zmniejsza wydzielanie potu i niweluje nieprzyjemny zapach.
- Olejek lawendowy jest pomocny przy wypadaniu włosów – stymuluje wzrost i zmniejsza ich wypadanie, szczególnie polecany przy łysieniu plackowatym. Dodatkowo używa się go w szamponach do włosów przetłuszczających się, gdyż zmniejsza wydzielanie sebum.
- Lawenda też jest częstym składnikiem preparatów odstraszających owady (osy, komary, mrówki faraona, mszyce, wołki zbożowe i mole), stosowany miejscowo na ukąszenia działa łagodząco i przeciwobrzękowo.