Zastosowanie lawendy w kosmetyce
Anna Miros

Zastosowanie lawendy w kosmetyce

Już w starożytności lawenda była cenionym surowcem roślinnym. Wykorzystywano ją do aromatyzowania kąpieli oraz perfumowania ubrań. Obecnie stosuje się ją na dużą skalę w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, a także spożywczym. W kosmetyce z uwagi na bogate walory biologiczne najpopularniejsze są kwiaty oraz olejek eteryczny lawendy wąskolistnej (Lavandula Angustifolia). Przyjrzyjmy się zatem jakie składniki aktywne zawiera lawenda oraz jakie posiada dobroczynne właściwości kosmetyczne.

Jak wygląda?

Lawenda wąskolistna inaczej zwana lekarską należy do rodziny roślin jasnotowatych (Lamiaceae). Rośnie na wysokość od 50 do 90 cm. Posiada wzniesione pędy, zdrewniałe w dolnej części, natomiast u góry są zielone i pokryte szarymi włoskami. Liście są wąskie i również posiadają srebrzystoszare włoski. Lawenda charakteryzuje się kwiatami o poprzerywanym kwiatostanie, w kolorze od purpurowego po fioletowy i niebieski, czasami mogą być barwy białej lub różowej. Cechą szczególną jej kwiatów jest wyróżniający się, intensywny, przyjemny zapach. Naturalnie rośnie w rejonach Morza Śródziemnego na wapiennych, suchych i  nasłonecznionych wzgórzach. Hoduje się ją najczęściej na południu Europy i w krajach anglosaskich, a także w Polsce.

Co zawiera?

Najcenniejszym składnikiem pozyskiwanym z kwiatów lawendy jest olejek eteryczny w stężeniu do 3 %. Do jego głównych składników należą: octan linalolu, linalol, lawendulol, ocymeny, octan lawendulolu, β-linalol, geraniol, garbniki, związki trójterpenowe, flawonoidy, fitosterole, kumaryny i fenolokwasy.

Powiązane produkty

Jakie ma działanie kosmetyczne?

  • W kosmetologii olejek eteryczny z lawendy najczęściej jest stosowany w celach aromaterapeutycznych do kąpieli oraz masaży (w połączeniu z olejem roślinnym np. arganowym), a także do perfumowania preparatów kosmetycznych np. kremów, mydeł, balsamów. Posiada przyjemny, relaksujący zapach, który działa uspokajająco i wyciszająco. Szczególnie poleca się go w stanach napięcia nerwowego, stresie, bólach głowy, bezsenności oraz depresji. Pozwala odprężyć i zrelaksować ciało oraz umysł. Dzięki czemu z powodzeniem stosuje się go w przemyśle perfumeryjnym jako jeden ze składników wód perfumowanych, toaletowych i kolońskich. Jego zapach jest wykorzystywany także w celu zamaskowania innych, nieprzyjemnych zapachów składników kosmetyku np. w zmywaczach do paznokci.
  • Olejek lawendowy ma również szerokie zastosowanie w pielęgnacji różnych typów cer. Szczególnie polecany jest przy cerach dojrzałych ze względu na działanie regenerujące, wygładzające oraz antyoksydacyjne. Z uwagi na właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne olejek lawendowy jest stosowany przy cerach tłustych i trądzikowych. Ponadto zmniejsza nadmierne wydzielanie łoju, zwęża ujścia gruczołów łojowych oraz przyspiesza gojenie się zmian trądzikowych. Z uwagi na właściwości przeciwdrobnoustrojowe i regenerujące używany jest w leczeniu: owrzodzeń, ran, łuszczycy oraz przy stanach zapalnych, oparzeniach posłonecznych.
  • Wykorzystuje się go także w produktach przeciwobrzękowych, np. kremach pod oczy, które zmniejszają zasinienia oraz obrzęki. Ponadto znalazł zastosowanie w preparatach antycellulitowych, ponieważ pobudza krążenie krwi i wspomaga przepływ limfy. Bardzo często lawenda jest używana w kosmetykach do pielęgnacji stóp np. w kremach, maseczkach, solach do kąpieli. Wykorzystuje się jej właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne oraz zmniejsza wydzielanie potu i niweluje nieprzyjemny zapach.
  • Olejek lawendowy jest pomocny przy wypadaniu włosów – stymuluje wzrost i zmniejsza ich wypadanie, szczególnie polecany przy łysieniu plackowatym. Dodatkowo używa się go w szamponach do włosów przetłuszczających się, gdyż zmniejsza wydzielanie sebum.
  • Lawenda też jest częstym składnikiem preparatów odstraszających owady (osy, komary, mrówki faraona, mszyce, wołki zbożowe i mole), stosowany miejscowo na ukąszenia działa łagodząco i przeciwobrzękowo.
Lawenda przy miejscowym stosowaniu może działać drażniąco na skórę i powodować alergię. Nie należy jej stosować w pierwszym trymestrze ciąży.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dlaczego wypadają rzęsy i brwi? Jak sobie z tym radzić?

    Wypadanie włosów na głowie jest szeroko omawianym problemem medycznym, rzadko jednak mówi się o wypadaniu brwi i rzęs. Tymczasem okazuje się, że problem z nadmierną utratą włosków w tych rejonach ciała może stanowić symptom wielu schorzeń. Dlatego dolegliwości tej nie należy bagatelizować.

  • Jak właściwie aplikować kwas hialuronowy?

    Kwas hialuronowy występuje naturalnie w różnych częściach organizmu, a jego największe ilości znajdują się w skórze, tkance łącznej i płynach maziowych w stawach. Dzięki zdolności do wiązania i utrzymywania dużej ilości wody kwas hialuronowy działa jak naturalny nawilżacz, pomagając skórze zachować odpowiednie nawodnienie. Niewiele osób wie jednak, co niszczy kwas hialuronowy i jak temu zapobiec, a także jak właściwie wprowadzić go do pielęgnacji, aby cieszyć się zdrową i jędrną skórą.

  • Co dają kąpiele w mące ziemniaczanej?

    Kąpiele w mące ziemniaczanej, znane także jako kąpiele w skrobi ziemniaczanej lub kąpiele w krochmalu, są stosowane jako domowy sposób na podrażnienia skóry (np. wysypki, otarcia, odparzenia) lub po prostu naturalny kosmetyk do pielęgnacji skóry. Czy ich stosowanie ma sens? Jak przygotować kąpiel w krochmalu?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Stosowanie tego popularnego leku widać na twarzy. Czy zauważyłeś u siebie obwisłą skórę po semaglutydzie?

    Ozempikowa twarz to termin określający częste skutki uboczne przyjmowania semaglutydu, czyli leku na cukrzycę typu 2 (Ozempic). Ostatnio preparat jest bardzo chętnie stosowany nie tylko przez diabetyków, ale także przez osoby, które zażywają go, żeby schudnąć, a nie są cukrzykami. Jak wygląda twarz po Ozempicu i czy można cofnąć skutki uboczne stosowania leku?

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Kolagen na włosy. Jaki wybrać? Efekty stosowania kolagenu na kondycję włosów

    Z wiekiem i ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe włosy tracą swoją elastyczność i siłę. Wspieranie produkcji kolagenu w organizmie może jednak przyczynić się do tego, że odzyskają młodzieńczą witalność i blask. Suplementy z kolagenem mogą mieć pozytywny wpływ na włosy pod wieloma względami. Wzmocnią je i zwiększą ich objętość. Mogą także pomóc zredukować łupież, a nawet spowolnić procesy starzenia się włosów.

  • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

    Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij