Niemal 20 proc. nowotworów płuc to wina zanieczyszczonego powietrza
Katarzyna Szulik

Niemal 20 proc. nowotworów płuc to wina zanieczyszczonego powietrza

Dokładnie 18 proc. nowotworów płuc diagnozowanych w Polsce ma związek z wysokim zanieczyszczeniem powietrza. Zgodnie z najnowszymi danymi, zgubnych skutków smogu najbardziej powinni obawiać się mieszkańcy Śląska, a najmniej – Pomorza Zachodniego.

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia, zanieczyszczenia powietrza co roku doprowadzają do śmierci 44 tys. osób. Organizacja HEAL Polska (Health and Environment Alliance) policzyła, ile z nich było konsekwencją nowotworu płuc, a wyniki są zatrważające. Zgodnie z jej szacunkami, których dokonano na podstawie analizy sytuacji w 29 miastach Polski, brudne powietrze odpowiada średnio za 12,6 do nawet 18,4 proc. nowotworów płuc w kraju. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w konkretnych miejscowościach. W Krakowie nawet 35 proc. nowotworów płuc jest powodowanych smogiem. W Bielsku-Białej, Katowicach czy Nowym Sączu – 25 proc, we Wrocławiu 17 proc., a w Warszawie nawet 20 proc.

Liczby te ustalono kierując się tymi samymi założeniami, które przy określaniu zagrożenia zgonem przyjmują WHO i Unia Europejska. HEAL w swoich badaniach wykorzystał jednak nie stężenia poziomu pyłu PM10, który jest standardowo brany pod uwagę przy analizach tego typu, ale PM2,5. Pod tym skrótem kryją się drobniejsze i bardziej niebezpieczne pyły, które przenikają do krwiobiegu już w minutę po wzięciu oddechu.

Polska liderem Europy w kwestii zanieczyszczenia

Alarmujące dane podane przez HEAL potwierdzają statystyki Światowej Organizacji Zdrowia. W najnowszym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast świata Polska zajmuje czołowe miejsce pod względem ilości miast najmocniej skażonych smogiem. Aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich znajduje się właśnie w Polsce.

Najpoważniejszą przyczyną tego stanu rzeczy niezmiennie pozostaje korzystanie z pieców węglowych i ich nieprawidłowe użytkowanie. O wprowadzenie ograniczeń w tej kwestii od lat bezskutecznie zabiegają między innymi przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego. Takie same zalecenia już 10 lat temu wystosowała Najwyższa Izba Kontroli, a w raporcie z 2015 roku ponownie je powtórzyła. Ministerstwo Środowiska zapowiedziało, że się do nich dostosuje, jednak nie wiadomo kiedy to nastąpi. Jeśli nie zmienimy sytuacji w najbliższym czasie, zaniedbania mogą skutkować dotkliwymi karami ze strony Komisji Europejskiej, która może kazać Polsce zapłacić nawet 4 mld złotych.

Każde działanie jest ważne

Gdy mowa o ryzyku związanym z zanieczyszczeniem, liczy się każdy wysiłek w celu jego redukcji. Zgodnie z danymi Międzynarodowej Agencji Badania Raka, każdy wzrost zanieczyszczenia o 10 mikrogramów na metr sześcienny skutkuje zwiększeniem ryzyka zachorowania o 9 proc., co oznacza, że jego stopniowy spadek pozwoli zredukować ilość zachorowań. Priorytetem wynikającym z nowych dyrektyw jest zmniejszenie obecnej liczby zgonów powiązanych z zanieczyszczeniami o połowę, co nie będzie możliwe, jeśli nie zostaną wprowadzone ogólnopolskie działania mające na celu walkę z groźnymi pyłami.

Źródła: Gazeta Wyborcza, TOK FM

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij