Otulanie dzieci do snu zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej
Katarzyna Szulik

Otulanie dzieci do snu zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej

Otulanie jest popularną metodą usypiania niemowląt i służy ograniczeniu ruchów dziecka podczas snu. Zdaniem jego zwolenników, ta metoda zwiększa bezpieczeństwo niemowlęcia, jednak szereg badań sugeruje coś odwrotnego. Do największych zagrożeń z nim związanych należy SIDS, czyli tzw. śmierć łóżeczkowa w pierwszych miesiącach życia.

Najnowsze badanie, opracowane przez Stowarzyszenie Pielęgniarek Zarejestrowanych w Ontario, na bazie analiz problemu prowadzonych na przestrzeni ostatnich 20 lat pokazują, że dzieci ciasno otulane do snu w okresie niemowlęcym są o połowę bardziej narażone na śmierć łóżeczkową (SIDS) od tych, które tego nie doświadczyły. Największy odsetek śmierci dotyczył dzieci, które po ciasnym otuleniu były kładzione na brzuszku, co z zasady nie jest wskazane. Dzieci układane w ten sposób do snu były narażone na śmierć łóżeczkową również w wieku około 6 miesięcy, ponieważ wtedy są bardziej ruchliwe i mogą samodzielnie zmienić pozycję na taką, która utrudnia oddychanie.

Czym jest śmierć łóżeczkowa?

Przyczyny śmierci łóżeczkowej nie są znane, ale wiadomo, że może ona nastąpić w pierwszych miesiącach życia dziecka, najczęściej między 2 a 3. Jej wystąpieniu sprzyja trudna ciąża z powikłaniami, wcześniaczy poród oraz mała masa urodzeniowa, a także palenie papierosów w czasie ciąży oraz w domu, w którym dziecko przebywa po porodzie.

Ryzyko jej wystąpienia oraz inne obawy związane z otulaniem skłoniły władze Minnesoty do oficjalnego zakazania tej praktyki w centrach opieki nad dziećmi – nie jest już stosowana w większości kanadyjskich szpitali.

Zwolennicy kontra sceptycy

Wielu badaczy kwestionuje założenia stojące za używaniem otulaczy, które głoszą, że ograniczenie ruchów dziecka jest dla niego dobre, ponieważ na ta wczesnym etapie życia nie jest ono w stanie kontrolować własnych odruchów, przez co mogłoby nieopatrznie zrobić sobie krzywdę. Sen w takiej pozycji ma też nawiązywać do sytuacji, w której dziecko znajduje się w łonie matki. W opinii przeciwników stosowania otulaczy, krępowanie dzieci ogranicza naturalne mechanizmy obronne ciała i jako takie może szkodzić dziecku. Część badań sugeruje również, że otulanie zwiększa ryzyko wystąpienia problemów z oddychaniem oraz do nieprawidłowego rozwoju bioder.

Choć ryzyko związane z otulaniem jest duże, badacze nie byli w stanie określić jasnego związku między nim a śmiercią łóżeczkową. Nie trzeba całkowicie z niego rezygnować, ale jeśli chcemy usypiać niemowlę w otulaczu lub owinięte ciasno w kocyk, powinniśmy cały czas mieć je na oku. Wspomniane wnioski bazują na analizie danych pochodzących z innych badań prowadzonych w przeszłości w różnych miejscach świata, co oznacza również, że sposoby otulania mogły się różnić.

Powiązane produkty

Jak usypiać prawidłowo?

Wciąż zalecanym sposobem usypiania jest kładzenie dziecka na plecach w kołysce z dobrze dopasowaną pościelą, ewentualnie w rożku lub śpiworku, który nie krępuje ruchów. W pobliżu dziecka nie powinny znajdować się żadne dodatkowe kocyki, zabawki czy poduszki, ponieważ zwiększają ryzyko uduszenia. Dziecko może się w nie zaplątać lub przypadkowo położyć na twarzy, co grozi uduszeniem. Potencjalnie groźne mogą być ochraniacze łóżeczkowe – by zapewnić dziecku bezpieczeństwo, wystarczą gęsto rozmieszczone szczebelki. Nie trzeba obawiać się o to, że niemowlę się o nie uderzy lub okaleczy, ponieważ ma zbyt małą siłę, żeby w ten sposób zrobić sobie krzywdę. Zaplątanie kończyny również nie powinno nas martwić, ponieważ jeśli sprawi dziecku dyskomfort, okaże to krzykiem.

Optymalne warunki do snu

By dziecko spało dobrze i spokojnie, w jego łóżeczku powinien znajdować się twardy materac z prześcieradłem – w zbyt miękkim może się zapadać, co grozi uduszeniem. Temperatura w nocy powinna oscylować między 18 a 20 stopni Celsjusza, a samo dziecko nie może być ubrane zbyt ciepło ani spać w czapeczce. Z podobnych względów łóżeczko nie powinno stać w pobliżu kaloryfera. Niemowlę ułożone na plecach na pościeli, w odpowiednim ubranku, bez zabawek czy poduszek wokół, nawet nie nakryte kołderką, ma najlepsze warunki do spokojnego snu. Jeśli w jego trakcie ciężko oddycha, kaszle bez powodu lub jego usta zaczynają sinieć, trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Źródła: The Globe and Mail, Medycyna Praktyczna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij