Ostre cięcia w kardiologii – czy stracą pacjenci?
Katarzyna Szulik

Ostre cięcia w kardiologii – czy stracą pacjenci?

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przedstawiła plany nowych, znacznie niższych wycen dla procedur kardiologii inwazyjnej, związanych między innymi z ratowaniem życia w razie zawału – informuje RMF FM. Przeciwko zmianom, zakładającym nawet 40-procentowe obniżki, protestują kardiolodzy w całym kraju.

Opublikowany pod koniec kwietnia projekt Agencji zakłada obniżkę wycen świadczeń kardiologicznych o 30 do nawet 60 proc. Zdaniem cytowanej przez RMF FM dyrektor szpitala Jana Pawła II w Krakowie, Anny Prokop-Staszeckiej, tak duża obniżka równa się finansowej katastrofie dla jej placówki. Zmianę bardzo negatywnie ocenili również przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, których zdaniem nowe wyceny w sposób rażący odstają od rzeczywistych kosztów procedur kardiologii inwazyjnej, w tym leczenia ostrych zespołów wieńcowych.

Do Agencji Oceny Technologii Medycznych i taryfikacji skierowany został list, w którym kardiolodzy ostrzegają, że obniżenie stawek może doprowadzić do szybkiego zwiększenia śmiertelności z tytułu chorób układu krążenia, dziś zaliczanych do najczęstszych przyczyn śmierci pacjentów.

Ile stracą szpitale i pacjenci?

Wprowadzenie w życie nowych stawek oznacza mniej pieniędzy w kasach szpitali na wykonywanie zabiegów ratujących życie. Największa obniżka dotyczy wyceny angioplastyki naczyń wieńcowych, za którą do tej pory płacono 12 740 zł, a zgodnie z nowymi założeniami ma kosztować tylko 4690 zł. O 1/3, czyli w praktyce 12 tys. zł, obniżono wycenę szczepienia symulatora serca po zawale, a o prawie 7 tys. zł koszt wszczepienia kardiowertera-defibrylatora. Zdaniem Stowarzyszenia Kardiologów Inwazyjnych, szczególnie dotkliwe będzie obniżenie wyceny stentów powlekanych lekiem, które są standardową metodą leczenia schorzeń kardiologicznych w większości rozwiniętych krajów świata. Ich użycie obniża ryzyko kolejnej hospitalizacji do około 5 proc. Przy stosowaniu standardowych stentów z metalu, prawdopodobieństwo nawrotu dolegliwości i zabiegu wynosi 50 proc. Zdaniem specjalistów, te inne zmiany całkowicie ograniczą pacjentom dostęp do nowoczesnych metod leczenia zawałów i następstw przewlekłej choroby wieńcowej.

Wraz z pieniędzmi znikną kardiolodzy

Jak wylicza dyrektorka szpitala Jana Pawła II, dla jej placówki obniżka wycen oznacza stratę rzędu 19,5 miliona złotych. Mniej pieniędzy to również mniejsze szanse na rozwój oraz brak możliwości zatrudniania nowych kardiologów, których wciąż brakuje. Specjaliści już teraz masowo emigrują za pracą do krajów, które oferują im lepsze warunki. Niższe wyceny jedynie pogłębią obecny kryzys i mogą skłonić specjalistów do szukania pracy gdzie indziej, w obliczu groźby cięcia ich wynagrodzeń. Kardiolodzy obawiają się również, że w tej sytuacji, by móc zapewnić pacjentom skuteczne leczenie, konieczne będzie pobieranie od nich dodatkowych opłat, również w sytuacjach zagrożenia życia.

Polecane dla Ciebie

Polska w ogonie Europy

W swoim proteście kardiolodzy zauważają również, że nakłady na ich dziedzinę należą do najniższych w Europie. Co więcej, planowana obniżka byłaby kolejną wprowadzoną na przestrzeni kilku ostatnich lat. Dotychczasowe cięcia zmniejszyły między innymi zakres opieki i rehabilitacji pozawałowej. Systematyczne pogarszanie warunków leczenia sprawiło, że Polska jest obecnie jedynym europejskim krajem, w którym w ciągu ostatnich 5 lat odnotowano wzrost śmiertelności i skrócenie okresu przeżycia po przebytym zawale.

Źródło: RMF FM, Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij