Karta płatnicza i ubezpieczeniowa w jednym: rząd planuje rewolucję
Katarzyna Szulik

Karta płatnicza i ubezpieczeniowa w jednym: rząd planuje rewolucję

Być może już za kilka lat na lekarską wizytę będziemy musieli zabierać kartę płatniczą. Zgodnie z ustaleniami reporterów TOK FM i Dziennika Gazety Prawnej, rząd pracuje nad wprowadzeniem tzw. Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, łączącej kartę płatniczą z ubezpieczeniową.

Rząd Beaty Szydło powraca do pomysłu zapowiadanego jeszcze w poprzedniej kadencji parlamentu, który jednak nie zrealizował swoich zamierzeń. Wspomniana karta miałaby pomóc lekarzom w dostępie do danych na temat chorego, gwarantować bezpieczeństwo elektronicznej dokumentacji medycznej oraz wyeliminować nadużycia w rozliczaniu świadczeń. Pierwsze prace nad KUZ sięgają 2011 roku, jednak przez wzgląd na zbyt wysokie koszty pomysł nie został wdrożony. Wówczas rozważano pomysł połączenia karty ubezpieczeniowej z elektronicznym dowodem osobistym, co jednak nie doszło do skutku.

Do lekarza i bankomatu

Obecny rząd uznał, że bardziej realne byłoby połączenie karty ubezpieczeniowej z płatniczą, co wiąże się z zapowiedziami wprowadzenia nowego systemu rozliczeń przez polskie banki. Współpraca z nimi mogłaby pomóc przyspieszyć prace nad wdrożeniem rozwiązania, co dałoby nadzieję na wprowadzenie kart jeszcze w tej kadencji. Argumentem za współpracą z bankami w tym względzie są dobre doświadczenia z programem 500 plus. Wnioski o pieniądze można było składać za pośrednictwem stron internetowych banków, których systemy służyły również do weryfikacji danych obywateli.

Koniec z oszustwami

Karta ma służyć i państwu, i pacjentowi. W przypadku państwa mowa o sporych oszczędnościach wynikających z eliminacji oszustw polegających na zgłaszaniu do zapłaty przez NFZ świadczeń, które w rzeczywistości nie zostały udzielone. Wspomnianych przekłamań dopuszczają się sami lekarze, którzy w ten sposób mogą dodatkowo zarobić. Przykładem może być np. dentysta mający kontrakt z NFZ, który założył pacjentowi plombę za za opłatą, ale zadeklarował, że zrobił to na fundusz. W tej sytuacji poza pieniędzmi od pacjenta, otrzyma je również od NFZ. Znane są również przypadki wyłudzania pieniędzy za świadczenia, których nie udzielono.

Do tej pory wspomnianych sytuacji nie można było weryfikować, ponieważ to lekarz decydował o tym, jaka informacja zostanie przesłana do NFZ. Wykrycie oszustwa było możliwe tylko na drodze wyrywkowej kontroli lub gdy sam pacjent zauważył nieprawidłowość i ją zgłosił.

Powiązane produkty

Czy dane będą bezpieczne?

Na karcie, poza informacjami o każdej wizycie, miałyby się znaleźć także tzw. dane ratunkowe, czyli na przykład grupa krwi lub wykaz alergii. Jeśli prace nad systemem e-zdrowie będą szły pomyślnie, z czasem karta ma umożliwić pacjentom i lekarzom dostęp do całej historii choroby.

Przy tej okazji pojawiają się oczywiste pytania o to, czy połączenie karty ubezpieczeniowej z płatniczą nie sprawi, że banki zyskają dostęp do danych o naszym zdrowiu. Te obawy rozwiewa Marek Ujejski, który pracował nad modelem KUZ w ramach NFZ. W rozmowie z TOK FM tłumaczy, że dane będą zapisane na karcie w dwóch niezależnych od siebie kontenerach, związanych ze zdrowiem i płatnościami. Ministerstwo Zdrowia będzie mieć wyłączny dostęp do jednego, a banki do drugiego. Dzielenie karty ma po prostu ułatwić życie pacjentom, którzy nie będą musieli nosić ze sobą dodatkowych dokumentów. Ostateczna decyzja o tym, czy KUZ będzie zintegrowana z kartą płatniczą należy do banków, jednak resort jest dobrej myśli, ponieważ na takim modelu korzystają również instytucje finansowe.

Co z pacjentami bez kart płatniczych?

Rozwiązanie wydaje się trafione również ze względu na fakt, że konta w banku posiada kilkanaście milionów Polaków. To ogromna grupa, choć część osób pozostaje poza systemem bankowym. Zakładając, że nie posiadający kont w tej chwili nie chcieliby zmieniać tego stanu rzeczy, resort musiałby opracować alternatywne rozwiązanie, na przykład dokument pełniący wyłącznie funkcję Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Źródło: TOK FM, Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij