Dwie trzecie Polaków cierpi z powodu alergii
Katarzyna Szulik

Dwie trzecie Polaków cierpi z powodu alergii

Tegoroczne obchody Światowego Tygodnia Alergii są poświęcone alergiom na pyłki i odbywają się pod hasłem „Pollen Allergies – Adapting to a Changing Climate”. O ich wpływie na nasze zdrowie warto mówić nie tylko w okresie pyleń, ponieważ uczulenie tego typu dotyczy setek milionów osób na całym świecie.

Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia, tylko w USA na na alergię na pyłki cierpi 50 milionów osób. Problem jest szczególnie rozpowszechniony wśród nastolatków – aż 1/4 spośród wszystkich dzieci an świecie między 13 a 14 rokiem życia jest na nie uczulona. W skali świata największy problem z alergiami dotyczy obszaru Oceanii, gdzie cierpi na nie prawie 40 proc. populacji. W Europie odsetek waha się od około 12 proc. w północnej i zachodniej części kontynentu do ponad 21 procent na zachodzie.

Polski problem z alergią

Zgodnie z danymi z 2015 roku, na różne postacie alergii cierpi około 40 proc. Polaków. U 9 milionów jej objawami jest katar, a 4 miliony cierpią na związaną z nimi astmę. Zdaniem ekspertów trzeba liczyć się z systematycznym wzrostem liczby alergików, spowodowanym dalszym rozwojem cywilizacyjnym i zanieczyszczeniem powietrza. Szczególnie narażone na wystąpienie alergii są dzieci i młodzież, a jak najszybsza reakcja na pierwsze objawy pozwoli je złagodzić i zapobiec rozwojowi poważnych chorób.

O tej porze roku największy dyskomfort wywołuje uczulenie na pyłki. W Polsce największymi źródłami alergii są trawy, chwasty i niektóre drzewa, w tym między innymi bylica, szczaw, babka, pokrzywa, leszczyna czy brzoza.

Co nas uczula?

Do najczęstszych objawów alergii zaliczamy katar, wysypkę, kaszel, nudności czy bóle brzucha, wywołane stycznością z konkretnym alergenem. Na liście czynników uczulających. poza często spotykanymi pyłkami roślin, znajduje się sierść końska oraz kocia, lateks, rozmaite leki, z aspiryną i ibuprofenem włącznie oraz jady owadów, zwłaszcza pszczoły, osy i szerszenia. Wśród pokarmów najczęściej spotykanymi alergenami są orzechy, ryby, skorupiaki, cytrusy (u dorosłych) oraz kurze jaja, mleko, orzechy ziemne, pszenica i soja u dzieci.

Polecane dla Ciebie

Uwaga na wstrząs

Polskie Towarzystwo Alergologiczne włącza się w obchody Światowego Tygodnia Alergii, organizując 3. edycję Tygodnia Edukacji nt. Anafilaksji pod hasłem „Przygotuj się na wstrząs!”. W ich ramach organizacja chce podnosić świadomość społeczną na temat ataków anafilaktycznych, czyli skutków nagłej, gwałtownie rozwijającej się reakcji alergicznej. Ta zazwyczaj pojawia się w reakcji na lek, pokarm bądź użądlenie pszczoły, co wywołuje znaczny spadek ciśnienia tętniczego we krwi. Wstrząsy anafilaktyczne są rzadkością i dotyczą od 1 do 3 procent uczulonych, co jednak nie powinno skłaniać do lekceważenia problemu. Wstrząs może prowadzić nawet do śmierci, a u 1/3 osób, które go doświadczyły, nie udaje się ustalić przyczyny wystąpienia ataku.

Z tego względu każdy chory i jego rodzina oraz bliscy powinni wiedzieć, jak postąpić w sytuacji wystąpienia wstrząsu. W chwili ataku alergik powinien mieć przy sobie strzykawkę z adrenaliną. Udowodniono, że podanie jej zbyt późno to najważniejsza przyczyna śmierci z powodu wstrząsu przed przyjazdem karetki pogotowia. Wstrzyknięcie adrenaliny domięśniowo w udo powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu ciśnienie wzrasta, obrzęk maleje, a substancje zapalne przestają się wydzielać.

W ramach tegorocznej akcji edukacyjnej, między 18 a 24 kwietnia w całym kraju odbędą się bezpłatne konsultacje z alergologami, służące nie tylko badaniom, ale też sprawdzeniu stanu wiedzy Polaków na temat alergii i anafilaksji.

Szybka reakcja jest najważniejsza

Alergie, choć są uciążliwe, można leczyć i łagodzić ich objawy. Odczulanie powinno się rozpocząć jak najszybciej, by nie doprowadzić do rozwoju większych problemów na tle zdrowotnym, takich jak astma. Na wystąpienie alergii narażony jest niemal każdy z nas, ponieważ mogą być dziedziczone lub nabyte. U wielu osób objawy są niespecyficzne, dlatego o istnieniu alergii dowiadują się po latach lub w chwili wystąpienia ostrej reakcji.

Jak odróżnić katar sienny od zwykłego przeziębienia? Uczuleniu nie towarzyszy gorączka, bóle mięśniowe lub kostne, które odczuwamy w czasie przeziębienia. Spektrum objawów koncentruje się wokół górnych dróg oddechowych, wywołując nieżyt nosa z wodnistym katarem, łzawienie i zaczerwienienie oczu oraz problemy z oddychaniem. By objawy ustąpiły, konieczne jest podanie leków przeciwhistaminowych.

Źródło: Rynek Zdrowia, Medycyna Praktyczna, Polskie Towarzystwo Alergologiczne

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij