Osteoporoza - 6 podstawowych zasad profilaktyki
Katarzyna Rychlińska

Osteoporoza - 6 podstawowych zasad profilaktyki

Osteoporoza przez wiele lat nie daje żadnych objawów, dlatego nazywana jest „cichą złodziejką kości”. Często pierwszym sygnałem problemu jest złamanie będące skutkiem niegroźnego z pozoru upadku.
Nazwa choroby pochodzi od dwóch słów: greckiego „osteon” – kość i łacińskiego „porus”, oznaczającego otwór, dziurę. Także polska nazwa – zrzeszotnienie kości – oddaje istotę problemu. Podczas tej choroby ubywa bowiem tkanki kostnej, a struktura kości ulega zniszczeniu. W miarę rozwoju osteoporozy ścianki kości stają się kruche, a jej wnętrze zaczyna przypominać porowaty pumeks. Z czasem puste przestrzenie w owym pumeksie powiększają się, a porowata kość się kruszy i jest podatna na złamania. Tkanka kostna bowiem cały czas się przebudowuje. W procesie tym biorą udział komórki kostne, m.in. osteoblasty i osteoklasty. Osteoklasty to tzw. komórki żerne, które rozpuszczają i usuwają elementy starej kości. Osteoblasty (komórki budulcowe) odpowiadają za odbudowę nowej tkanki. W dzieciństwie i okresie dorastania aktywniejsze są osteoblasty, dlatego kości rosną. Natomiast po 40. roku życia dominują osteoklasty, dlatego zmniejsza się masa kostna i kości stają się słabsze.

Oceńmy ryzyko

Naturalne procesy osłabiania tkanki kostnej przyspiesza m.in. niedobór wapnia i witaminy D w organizmie, znaczna nadwaga i otyłość (ale też spora niedowaga, czyli BMI mniejsze niż 20), reumatoidalne zapalenie stawów, długotrwałe zażywanie leków z grupy glikokortykosteroidów, przebyte złamania przy banalnych upadkach, palenie papierosów, picie dużej ilości kawy (i napojów z kofeiną), nadużywanie alkoholu, a dodatkowo u kobiet – spadek ilości estrogenów w organizmie w okresie okołomenopauzalnym. Skłonność do osteoporozy jest też w pewnym stopniu uwarunkowana genetycznie; jeśli wśród bliskiej rodziny występowała ta choroba i pojawiały się tzw. złamania osteoporotyczne, zwiększa się ryzyko niekorzystnych zmian kości.

6 zasad profilaktyki

Czynniki ryzyka pojawienia się osteoporozy są znane. Dzięki temu wiemy też, co robić, a czego unikać, by zabezpieczyć się przed jej rozwojem.

 1. Zadbajmy o odpowiednią ilość wapnia (powyżej 1000 mg na dobę – to np. szklanka mleka i 1–2 plastry sera żółtego) i witaminy D w diecie. Jedzmy nabiał, ryby (jeśli z puszki to razem ze szkieletem) i zielonolistne warzywa.
 2. Pilnujmy prawidłowej wagi (BMI – wskaźnik masy ciała – ok. 25).
 3. Spędzajmy dużo czasu na świeżym powietrzu – słońce sprzyja tworzeniu się w organizmie witaminy D, a dzięki niej lepiej przyswajamy wapń.
 4. Ruszajmy się, bo ruch wzmacnia mięśnie, które stabilizują i chronią kości. Wskazana jest codzienna 30–60 -minutowa aktywność fizyczna.
 5. Nie palmy papierosów.
 6. Unikajmy kawy i alkoholu.

Badajmy się

Skutecznym badaniem w diagnozowaniu osteoporozy jest densytometria, czyli pomiar gęstości mineralnej kości. Badanie polega na prześwietleniu promieniami RTG określonej partii szkieletu – zwykle jest to lędźwiowy odcinek kręgosłupa lub kość udowa w okolicy stawu biodrowego. W zależności od wyniku lekarz może zlecić dodatkowe badania, m.in.: poziomu wapnia i fosforu we krwi, fosfatazy alkalicznej, OB, poziomu wapnia w dobowej zbiórce moczu. Według najnowszych doniesień naukowcy zalecają też, by po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem oraz ustaleniu, czy spełnia on czynniki ryzyka osteoporozy, lekarz ustalił jego BMI (tzw. diagnostyka FRAX). Dopiero po tych wszystkich analizach specjalista będzie mógł oszacować ryzyko złamań osteoporotycznych i dobrać terapię.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Jak nie przytyć w Święta?

  Święta dla wielu z nas są okazją do spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Będąc zaproszonym na spotkanie świąteczne, zazwyczaj jesteśmy częstowani wyśmienitymi smakołykami. Trudno odmówić gdy mamy do wyboru świąteczne przysmaki. Jeżeli już dziś myślisz o tym, jak nie przytyć w Święta, przedstawiamy kilka sposobów, by temu zapobiec.

 • Inhalator – jak wybrać najlepszy? Czym różni się inhalator od nebulizatora?

  Nebulizator to najważniejsza część inhalatora, w której roztwór ze substancją leczniczą jest rozpraszany do mniejszych cząstek, a następnie w postaci aerozolu wdychany do płuc. Wyróżnia się kilka rodzajów inhalatorów: pneumatyczno-tłokowe, mambranowo-siateczkowe, ultradźwiękowe oraz klasyczne. Na co zwracać uwagę przy wyborze najlepszego inhalatora? Jak prawidłowo przeprowadzać nebulizację?

 • Żurawina – właściwości lecznicze. Kiedy warto stosować preparaty z żurawiną?

  Żurawina ma duży potencjał leczniczy. Znana jest przede wszystkim z korzystnego działania na infekcje dróg moczowych, jako terapia uzupełniająca właściwe leczenie. Ponadto jej unikalny smak sprawia, że wytwarzane są z niej liczne produkty spożywcze: dżemy, soki, galaretki, nalewki czy syropy. Czemu zawdzięcza swoje unikalne właściwości?

 • Woda morska do nosa – jak działa? Kiedy warto stosować sól morską w sprayu?

  Preparaty wody morskiej do nosa przeznaczone są zarówno do codziennej higieny nosa, jak i w przypadku wystąpienia schorzeń układu oddechowego. Przeznaczone są dla dzieci (nawet od pierwszych dni życia), osób dorosłych, starszych oraz kobiet w ciąży i karmiących. Dostępne są w postaci roztworu izotonicznego lub hipertonicznego. Mają działanie nawilżające oraz oczyszczające.  

 • Mata do akupresury – jak działa i jak z niej prawidłowo korzystać?

  Mata do akupresury pokryta jest setkami plastikowych, delikatnie kłujących wypustek. Mają one za zadanie, zgodnie z zasadami tradycyjnej medycyny chińskiej, wywierać nacisk na poszczególne części ciała w pobliżu meridian – kanałów energetycznych, którymi przemieszcza się energia życiowa "qi". Stosowanie maty akupresurowej może przynieść ulgę w takich dolegliwościach, jak bóle głowy, bóle kręgosłupa o różnym podłożu, bezsenność, depresja czy przewlekły stres i związane z nim napięcie.  

 • Nadczynność tarczycy – przyczyny, objawy, badania, leczenie hipertyreozy

  Nadczynność tarczycy występuje, gdy gruczoł produkuje zbyt dużą ilość hormonów: tyroksyny (tetrajodotyronin) – FT4 i trijodotyroniny – FT3. Przyczyn takiego stanu może być kilka, najczęściej są to choroba Gravesa-Basedowa, wole toksyczne (guzkowe), zapalenie tarczycy, rzadziej rak tarczycy. Jakie są objawy nadczynności tarczycy? Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować leczenie hipertyreozę?

 • Psychobiotyk – jak działa? Jakie są wskazania do stosowania psychobiotyków?

  „Jelita do nasz drugi mózg” – w ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowania zależnością pomiędzy stanem mikroflory jelitowej a zdrowiem psychicznym człowieka. Wyniki badań zaowocowały powstaniem nowego typu probiotyków – psychobiotyków, które, dbając o równowagę mikroflory jelitowej, regulują pracę osi mózgowo-jelitowej. Jak wybrać najlepszy psychobiotyk?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij