
Osteoporoza - 6 podstawowych zasad profilaktyki
Oceńmy ryzyko
Naturalne procesy osłabiania tkanki kostnej przyspiesza m.in. niedobór wapnia i witaminy D w organizmie, znaczna nadwaga i otyłość (ale też spora niedowaga, czyli BMI mniejsze niż 20), reumatoidalne zapalenie stawów, długotrwałe zażywanie leków z grupy glikokortykosteroidów, przebyte złamania przy banalnych upadkach, palenie papierosów, picie dużej ilości kawy (i napojów z kofeiną), nadużywanie alkoholu, a dodatkowo u kobiet – spadek ilości estrogenów w organizmie w okresie okołomenopauzalnym. Skłonność do osteoporozy jest też w pewnym stopniu uwarunkowana genetycznie; jeśli wśród bliskiej rodziny występowała ta choroba i pojawiały się tzw. złamania osteoporotyczne, zwiększa się ryzyko niekorzystnych zmian kości.
6 zasad profilaktyki
Czynniki ryzyka pojawienia się osteoporozy są znane. Dzięki temu wiemy też, co robić, a czego unikać, by zabezpieczyć się przed jej rozwojem.
- Zadbajmy o odpowiednią ilość wapnia (powyżej 1000 mg na dobę – to np. szklanka mleka i 1–2 plastry sera żółtego) i witaminy D w diecie. Jedzmy nabiał, ryby (jeśli z puszki to razem ze szkieletem) i zielonolistne warzywa.
- Pilnujmy prawidłowej wagi (BMI – wskaźnik masy ciała – ok. 25).
- Spędzajmy dużo czasu na świeżym powietrzu – słońce sprzyja tworzeniu się w organizmie witaminy D, a dzięki niej lepiej przyswajamy wapń.
- Ruszajmy się, bo ruch wzmacnia mięśnie, które stabilizują i chronią kości. Wskazana jest codzienna 30–60 -minutowa aktywność fizyczna.
- Nie palmy papierosów.
- Unikajmy kawy i alkoholu.
Badajmy się
Skutecznym badaniem w diagnozowaniu osteoporozy jest densytometria, czyli pomiar gęstości mineralnej kości. Badanie polega na prześwietleniu promieniami RTG określonej partii szkieletu – zwykle jest to lędźwiowy odcinek kręgosłupa lub kość udowa w okolicy stawu biodrowego. W zależności od wyniku lekarz może zlecić dodatkowe badania, m.in.: poziomu wapnia i fosforu we krwi, fosfatazy alkalicznej, OB, poziomu wapnia w dobowej zbiórce moczu. Według najnowszych doniesień naukowcy zalecają też, by po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem oraz ustaleniu, czy spełnia on czynniki ryzyka osteoporozy, lekarz ustalił jego BMI (tzw. diagnostyka FRAX). Dopiero po tych wszystkich analizach specjalista będzie mógł oszacować ryzyko złamań osteoporotycznych i dobrać terapię.