Ostropest plamisty i jego właściwości
Katarzyna Szulik

Ostropest plamisty i jego właściwości

Wspomaga pracę wątroby, działa profilaktycznie w kierunków chorób neurodegeneracyjnych, poprawia stan skóry, a na dokładkę wspomaga laktację – naukowcy wskazują na mnóstwo wszechstronnych działań preparatów na bazie ostropestu plamistego. Trzeba jednak pamiętać, że zioło może wspomóc leczenie, ale nie zastąpi terapii konwencjonalnej.

Tarcza dla wątroby

Wiele badań potwierdza pozytywny wpływ preparatów z ostropestu plamistego na wątrobę, które stanowią terapię komplementarną dla osób cierpiących ze względu na alkoholową chorobę wątroby, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, zapalenie wątroby czy nowotwór tego organu. W tym kontekście ostropest stosowany jest również jako ochrona przed silnymi toksynami, które mogłyby zniszczyć organ np. po zjedzeniu trujących grzybów.

Przyjmowanie preparatów z ostropestem pozwala również na długotrwałą poprawę funkcjonowania wątroby, zmniejszając prawdopodobieństwo jej zapalenia czy uszkodzeń.

Wspomniane tezy nie przesądzają jednak o jednoznacznie pozytywnym lub prewencyjnym wpływie ostropestu na wątrobę, dlatego kuracje z jego udziałem mogą wyłącznie uzupełniać standardowe leczenie farmakologiczne.

Ziołowe wsparcie dla mózgu

Stosunkowo dobrze znane i udokumentowane jest stosowanie ostropestu w przypadku chorób neurologicznych, takich jak alzheimer czy parkinson. Odpowiadają za to przeciwzapalne i antyoksydacyjne właściwości rośliny, które pozwalają zmniejszyć ryzyko zapadnięcia na choroby neurodegeneracyjne w późniejszym wieku. Zgodnie z pewnymi badaniami, preparaty na bazie ostropestu są w stanie redukować liczbę płytek amyloidowych w mózgu, których nadmiar jest główną przyczyną choroby Alzheimera. Jak na razie jednak wspomniane tezy zostały postawione na podstawie badań zwierzęcych i wymagają dalszych prób klinicznych na ludziach.

Ostropestem w nowotwór

Te same właściwości ostropestu sugerują jego potencjalnie przeciwnowotworowe działanie, konkretnie w kwestii redukcji skutków ubocznych terapii przeciwnowotworowej.

Mówi się także o jego działaniu w kontekście wspomagania chemioterapii, a w niektórych przypadkach także o bezpośrednim wpływie na niszczenie komórek nowotworowych.

Na przeszkodzie w rozwinięciu tego potencjału stoi jednak fakt, że składniki ostropestu charakteryzuje stosunkowo trudna przyswajalność.

Na ratunek w osteoporozie

Badania na modelu zwierzęcym były prowadzone również pod kątem zastosowania ostropestu plamistego w leczeniu osteoporozy. Ich wyniki pokazują, że roślina ta ma potencjał do stymulowania mineralizacji kości, co zapobiega ich osłabieniu, zwłaszcza u kobiet w okresie postmenopauzalnym.

Sylimaryna pomaga w cukrzycy

Kolejnym działaniem przypisywanym ostropestowi plamistemu jest wspomaganie leczenia cukrzycy typu 2. Jeden z jego składników, sylimaryna, ma potencjał do działania w sposób identyczny do niektórych leków przeciwcukrzycowych, które zwiększają wrażliwość organizmu na insulinę i obniżają poziom cukru we krwi. Dodatkowo przeciwutleniające i przeciwzapalne właściwości ostropestu plamistego mogą pomagać w zmniejszeniu ryzyka powstania komplikacji na tle cukrzycowym, takich jak choroba nerek.

Na trądzik i laktację

Sylimaryna była badana także pod kątem jej zastosowania w terapii przeciwtrądzikowej. Jedno z badań pokazało, że u osób, które codziennie przez 8 tygodni przyjmowały 210 gramów tej substancji zauważono aż 53-procentową redukcję zmian trądzikowych.

Od dawna wiadomo również, że ostropest plamisty jest w stanie wspomagać kobiecą laktację poprzez pobudzanie produkcji prolaktyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za wydzielanie pokarmu u kobiet. Podobne działanie wykazują również inne zioła, w tym chmiel zwyczajny, drapacz lekarski, kmin rzymski, kminek zwyczajny, kozieradka, malina właściwa, niepokalanek pieprzowy, pokrzywa zwyczajna, prawoślaz lekarski i rutwica lekarska.

Większość z nich znaleźć można w składzie ziołowych herbatek i kapsułek wspomagających laktację i w tej formie ich zażywanie jest najbardziej polecane. Warto pamiętać, że w przypadku ziół właściwe dawkowanie ma ogromne znaczenie. Zbyt małe ilości nie odniosą pożądanego skutku, natomiast zbyt duże grożą wystąpieniem skutków ubocznych. Preparaty ziołowe podtrzymujące laktację zazwyczaj zaczynają działać w okresie od 24 do 72 godzin od rozpoczęcia przyjmowania, oczywiście pod warunkiem, że organizm kobiety zareaguje na mieszankę – nie wszystkie zioła będą skuteczne u każdej z mam.

 1. Abenavoli L1, Capasso R., Milic N., Capasso F., Milk thistle in liver diseases: past, present, future, „Phytother Res.”, 2010 Oct;24(10):1423-32. doi: 10.1002/ptr.3207.
 2. Aller R1, Izaola O., Gómez S., Tafur C., González G., Berroa E., Mora N., González J.M., de Luis D.A., Effect of silymarin plus vitamin E in patients with non-alcoholic fatty liver disease. A randomized clinical pilot study, „Eur Rev Med Pharmacol Sci.”, 2015 Aug;19(16):3118-24.
 3. Devi K.P., Malar D.S., Braidy N., Nabavi S.M., Nabavi S.F., A Mini Review on the Chemistry and Neuroprotective Effects of Silymarin, „Curr Drug Targets”, 2017;18(13):1529-1536. doi: 10.2174/1389450117666161227125121.
 4. Kim J.L.1, Kim Y.H., Kang M.K., Gong J.H., Han S.J., Kang Y.H., Antiosteoclastic activity of milk thistle extract after ovariectomy to suppress estrogen deficiency-induced osteoporosis, „Biomed Res Int.”, 2013;2013:919374. doi: 10.1155/2013/919374. Epub 2013 May 28.
 5. Polachi N., Bai G., Li T., Chu Y., Wang X., Li S., Gu N., Wu J., Li W., Zhang Y., Zhou S., Sun H., Liu C., Modulatory effects of silibinin in various cell signaling pathways against liver disorders and cancer – A comprehensive review, „Eur J Med Chem.”, 2016 Nov 10;123:577-595. doi: 10.1016/j.ejmech.2016.07.070. Epub 2016 Jul 29.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Tłuszcze – charakterystyka, rola w organizmie, zapotrzebowanie i źródła

  Jeden z najbardziej kontrowersyjnych składników diety. Przez lata albo nadto demonizowany i eliminowany z codziennego żywienia, albo włączany w ilościach ponad granice norm (diety wysokotłuszczowe). Tłuszcze – ile powinno być ich w naszej diecie? Które będą lepsze, zdrowe, a które niekoniecznie? Co, gdy jest ich w jadłospisie za mało?  

 • Węglowodany – rola, rodzaje, źródła, zapotrzebowanie. Jak wpływają na organizm?

  Stanowią podstawowe źródło energii. Pozwalają na podejmowanie codziennych czynności życiowych, udział w aktywności fizycznej oraz wpływają na nasze samopoczucie. Węglowodany – jaka jest ich rola w żywieniu człowieka? Czy diety niskowęglowodanowe są zdrowe? Czy unikając węglowodanów, można skutecznie i trwale schudnąć? 

 • Guma ksantanowa (E415) – właściwości i zastosowanie. Czy szkodzi zdrowiu?

  Guma ksantanowa jest ważną substancją dodatkową z grupy emulgatorów i środków zagęszczających, stosowaną w wielu gałęziach przemysłu. Czy powszechność jej użycia powinna nas niepokoić? Czym jest guma ksantanowa, jakie ma właściwości i czy jest dla nas szkodliwa? 

 • Pektyna (E440) – właściwości i zastosowanie. Jak zrobić ją w domu?

  Pektyna to częsty gość w naszych kuchniach – zwłaszcza wtedy, gdy trwa sezon na przygotowywanie przetworów owocowych. Jest niezbędna do szybkiego nadania odpowiedniej konsystencji domowym konfiturom i dżemom. Czym jest pektyna, jakie ma właściwości i zastosowanie (również niekulinarne) i czy jest dla nas zdrowa? 

 • Adaptogeny – Rhodiola rosea – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania różańca górskiego

  Preparaty z rożeńca górskiego są polecane w okresie zwiększonej pracy umysłowej oraz wyższego narażenia na stres. Jego suplementacja jest wskazana także podczas przesilenia wiosennego, które często objawia się nadmierną sennością, zmianami depresyjnymi lub ogólną apatią. Rhodiola rosea jest bogata w związki, takie jak rozawina, rozaryna i solidorozyd, czyli substancje obniżające napięcie i korzystanie wpływające na pracę układu nerwowego. Które preparaty z adaptogenem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka różeńca górskiego i czy rhodiola rosea należy przyjmować na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Guma arabska (E414) – właściwości i zastosowanie. Jak guma akacjowa wpływa na zdrowie?

  Guma arabska to substancja o niezwykle uniwersalnym zastosowaniu: spotkamy ją zarówno w produktach spożywczych i w farmaceutykach, jak również w klejach i farbach. Czym jest i jakie ma właściwości? Czy jest dla nas zdrowa? A może jej obecność na liście dodatków do żywności powinna nas niepokoić? Poznajmy najciekawsze fakty. 

 • Adaptogeny – Żeń-szeń – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania

  Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się stosować go jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń wpływa na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystanie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek, kapsułek czy płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Bromelaina – jak działa i jakie ma właściwości? Na co pomoże bromelina?

  Fitoskładniki, czyli substancje aktywne biologicznie pochodzenia naturalnego, niezwykle często wykazują pozytywne oddziaływanie na organizm ludzki. Zwracanie się ludzkości w stronę natury sprawia, że coraz więcej z nich staje się obiektem rzetelnych badań naukowych. Tym samym niejednokrotnie potwierdzone zostają przesłanki ich stosowania w ludowej medycynie. Co więcej, dokładne badania właściwości fitoskładników sprawiają, że stają się użyteczne w różnorodnych gałęziach przemysłu. Idealnym przykładem takiej substancji jest bromelaina. Pozyskiwana z ananasów, a stosowana między innymi w medycynie, kosmetyce, przemyśle spożywczym oraz tekstylnym. Jak działa i dlaczego jest tak wszechstronnie używana? Kiedy warto ją suplementować? Podpowiadamy! 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij