Ostropest plamisty i jego właściwości
Katarzyna Szulik

Ostropest plamisty i jego właściwości

Wspomaga pracę wątroby, działa profilaktycznie w kierunków chorób neurodegeneracyjnych, poprawia stan skóry, a na dokładkę wspomaga laktację – naukowcy wskazują na mnóstwo wszechstronnych działań preparatów na bazie ostropestu plamistego. Trzeba jednak pamiętać, że zioło może wspomóc leczenie, ale nie zastąpi terapii konwencjonalnej.

Tarcza dla wątroby

Wiele badań potwierdza pozytywny wpływ preparatów z ostropestu plamistego na wątrobę, które stanowią terapię komplementarną dla osób cierpiących ze względu na alkoholową chorobę wątroby, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, zapalenie wątroby czy nowotwór tego organu. W tym kontekście ostropest stosowany jest również jako ochrona przed silnymi toksynami, które mogłyby zniszczyć organ np. po zjedzeniu trujących grzybów.

Przyjmowanie preparatów z ostropestem pozwala również na długotrwałą poprawę funkcjonowania wątroby, zmniejszając prawdopodobieństwo jej zapalenia czy uszkodzeń.

Wspomniane tezy nie przesądzają jednak o jednoznacznie pozytywnym lub prewencyjnym wpływie ostropestu na wątrobę, dlatego kuracje z jego udziałem mogą wyłącznie uzupełniać standardowe leczenie farmakologiczne.

Ziołowe wsparcie dla mózgu

Stosunkowo dobrze znane i udokumentowane jest stosowanie ostropestu w przypadku chorób neurologicznych, takich jak alzheimer czy parkinson. Odpowiadają za to przeciwzapalne i antyoksydacyjne właściwości rośliny, które pozwalają zmniejszyć ryzyko zapadnięcia na choroby neurodegeneracyjne w późniejszym wieku. Zgodnie z pewnymi badaniami, preparaty na bazie ostropestu są w stanie redukować liczbę płytek amyloidowych w mózgu, których nadmiar jest główną przyczyną choroby Alzheimera. Jak na razie jednak wspomniane tezy zostały postawione na podstawie badań zwierzęcych i wymagają dalszych prób klinicznych na ludziach.

Powiązane produkty

Ostropestem w nowotwór

Te same właściwości ostropestu sugerują jego potencjalnie przeciwnowotworowe działanie, konkretnie w kwestii redukcji skutków ubocznych terapii przeciwnowotworowej.

Mówi się także o jego działaniu w kontekście wspomagania chemioterapii, a w niektórych przypadkach także o bezpośrednim wpływie na niszczenie komórek nowotworowych.

Na przeszkodzie w rozwinięciu tego potencjału stoi jednak fakt, że składniki ostropestu charakteryzuje stosunkowo trudna przyswajalność.

Na ratunek w osteoporozie

Badania na modelu zwierzęcym były prowadzone również pod kątem zastosowania ostropestu plamistego w leczeniu osteoporozy. Ich wyniki pokazują, że roślina ta ma potencjał do stymulowania mineralizacji kości, co zapobiega ich osłabieniu, zwłaszcza u kobiet w okresie postmenopauzalnym.

Sylimaryna pomaga w cukrzycy

Kolejnym działaniem przypisywanym ostropestowi plamistemu jest wspomaganie leczenia cukrzycy typu 2. Jeden z jego składników, sylimaryna, ma potencjał do działania w sposób identyczny do niektórych leków przeciwcukrzycowych, które zwiększają wrażliwość organizmu na insulinę i obniżają poziom cukru we krwi. Dodatkowo przeciwutleniające i przeciwzapalne właściwości ostropestu plamistego mogą pomagać w zmniejszeniu ryzyka powstania komplikacji na tle cukrzycowym, takich jak choroba nerek.

Na trądzik i laktację

Sylimaryna była badana także pod kątem jej zastosowania w terapii przeciwtrądzikowej. Jedno z badań pokazało, że u osób, które codziennie przez 8 tygodni przyjmowały 210 gramów tej substancji zauważono aż 53-procentową redukcję zmian trądzikowych.

Od dawna wiadomo również, że ostropest plamisty jest w stanie wspomagać kobiecą laktację poprzez pobudzanie produkcji prolaktyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za wydzielanie pokarmu u kobiet. Podobne działanie wykazują również inne zioła, w tym chmiel zwyczajny, drapacz lekarski, kmin rzymski, kminek zwyczajny, kozieradka, malina właściwa, niepokalanek pieprzowy, pokrzywa zwyczajna, prawoślaz lekarski i rutwica lekarska.

Większość z nich znaleźć można w składzie ziołowych herbatek i kapsułek wspomagających laktację i w tej formie ich zażywanie jest najbardziej polecane. Warto pamiętać, że w przypadku ziół właściwe dawkowanie ma ogromne znaczenie. Zbyt małe ilości nie odniosą pożądanego skutku, natomiast zbyt duże grożą wystąpieniem skutków ubocznych. Preparaty ziołowe podtrzymujące laktację zazwyczaj zaczynają działać w okresie od 24 do 72 godzin od rozpoczęcia przyjmowania, oczywiście pod warunkiem, że organizm kobiety zareaguje na mieszankę – nie wszystkie zioła będą skuteczne u każdej z mam.

  1. Abenavoli L1, Capasso R., Milic N., Capasso F., Milk thistle in liver diseases: past, present, future, „Phytother Res.”, 2010 Oct;24(10):1423-32. doi: 10.1002/ptr.3207.
  2. Aller R1, Izaola O., Gómez S., Tafur C., González G., Berroa E., Mora N., González J.M., de Luis D.A., Effect of silymarin plus vitamin E in patients with non-alcoholic fatty liver disease. A randomized clinical pilot study, „Eur Rev Med Pharmacol Sci.”, 2015 Aug;19(16):3118-24.
  3. Devi K.P., Malar D.S., Braidy N., Nabavi S.M., Nabavi S.F., A Mini Review on the Chemistry and Neuroprotective Effects of Silymarin, „Curr Drug Targets”, 2017;18(13):1529-1536. doi: 10.2174/1389450117666161227125121.
  4. Kim J.L.1, Kim Y.H., Kang M.K., Gong J.H., Han S.J., Kang Y.H., Antiosteoclastic activity of milk thistle extract after ovariectomy to suppress estrogen deficiency-induced osteoporosis, „Biomed Res Int.”, 2013;2013:919374. doi: 10.1155/2013/919374. Epub 2013 May 28.
  5. Polachi N., Bai G., Li T., Chu Y., Wang X., Li S., Gu N., Wu J., Li W., Zhang Y., Zhou S., Sun H., Liu C., Modulatory effects of silibinin in various cell signaling pathways against liver disorders and cancer – A comprehensive review, „Eur J Med Chem.”, 2016 Nov 10;123:577-595. doi: 10.1016/j.ejmech.2016.07.070. Epub 2016 Jul 29.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.