Ostropest plamisty i jego właściwości
Wspomaga pracę wątroby, działa profilaktycznie w kierunków chorób neurodegeneracyjnych, poprawia stan skóry, a na dokładkę wspomaga laktację – naukowcy wskazują na mnóstwo wszechstronnych działań preparatów na bazie ostropestu plamistego. Trzeba jednak pamiętać, że zioło może wspomóc leczenie, ale nie zastąpi terapii konwencjonalnej.
Tarcza dla wątroby
Wiele badań potwierdza pozytywny wpływ preparatów z ostropestu plamistego na wątrobę, które stanowią terapię komplementarną dla osób cierpiących ze względu na alkoholową chorobę wątroby, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, zapalenie wątroby czy nowotwór tego organu. W tym kontekście ostropest stosowany jest również jako ochrona przed silnymi toksynami, które mogłyby zniszczyć organ np. po zjedzeniu trujących grzybów.
Wspomniane tezy nie przesądzają jednak o jednoznacznie pozytywnym lub prewencyjnym wpływie ostropestu na wątrobę, dlatego kuracje z jego udziałem mogą wyłącznie uzupełniać standardowe leczenie farmakologiczne.
Ziołowe wsparcie dla mózgu
Stosunkowo dobrze znane i udokumentowane jest stosowanie ostropestu w przypadku chorób neurologicznych, takich jak alzheimer czy parkinson. Odpowiadają za to przeciwzapalne i antyoksydacyjne właściwości rośliny, które pozwalają zmniejszyć ryzyko zapadnięcia na choroby neurodegeneracyjne w późniejszym wieku. Zgodnie z pewnymi badaniami, preparaty na bazie ostropestu są w stanie redukować liczbę płytek amyloidowych w mózgu, których nadmiar jest główną przyczyną choroby Alzheimera. Jak na razie jednak wspomniane tezy zostały postawione na podstawie badań zwierzęcych i wymagają dalszych prób klinicznych na ludziach.
Ostropestem w nowotwór
Te same właściwości ostropestu sugerują jego potencjalnie przeciwnowotworowe działanie, konkretnie w kwestii redukcji skutków ubocznych terapii przeciwnowotworowej.
Na przeszkodzie w rozwinięciu tego potencjału stoi jednak fakt, że składniki ostropestu charakteryzuje stosunkowo trudna przyswajalność.
Na ratunek w osteoporozie
Badania na modelu zwierzęcym były prowadzone również pod kątem zastosowania ostropestu plamistego w leczeniu osteoporozy. Ich wyniki pokazują, że roślina ta ma potencjał do stymulowania mineralizacji kości, co zapobiega ich osłabieniu, zwłaszcza u kobiet w okresie postmenopauzalnym.
Sylimaryna pomaga w cukrzycy
Kolejnym działaniem przypisywanym ostropestowi plamistemu jest wspomaganie leczenia cukrzycy typu 2. Jeden z jego składników, sylimaryna, ma potencjał do działania w sposób identyczny do niektórych leków przeciwcukrzycowych, które zwiększają wrażliwość organizmu na insulinę i obniżają poziom cukru we krwi. Dodatkowo przeciwutleniające i przeciwzapalne właściwości ostropestu plamistego mogą pomagać w zmniejszeniu ryzyka powstania komplikacji na tle cukrzycowym, takich jak choroba nerek.
Na trądzik i laktację
Sylimaryna była badana także pod kątem jej zastosowania w terapii przeciwtrądzikowej. Jedno z badań pokazało, że u osób, które codziennie przez 8 tygodni przyjmowały 210 gramów tej substancji zauważono aż 53-procentową redukcję zmian trądzikowych.
Większość z nich znaleźć można w składzie ziołowych herbatek i kapsułek wspomagających laktację i w tej formie ich zażywanie jest najbardziej polecane. Warto pamiętać, że w przypadku ziół właściwe dawkowanie ma ogromne znaczenie. Zbyt małe ilości nie odniosą pożądanego skutku, natomiast zbyt duże grożą wystąpieniem skutków ubocznych. Preparaty ziołowe podtrzymujące laktację zazwyczaj zaczynają działać w okresie od 24 do 72 godzin od rozpoczęcia przyjmowania, oczywiście pod warunkiem, że organizm kobiety zareaguje na mieszankę – nie wszystkie zioła będą skuteczne u każdej z mam.