Ostropest plamisty i jego właściwości
Katarzyna Szulik

Ostropest plamisty i jego właściwości

Wspomaga pracę wątroby, działa profilaktycznie w kierunków chorób neurodegeneracyjnych, poprawia stan skóry, a na dokładkę wspomaga laktację – naukowcy wskazują na mnóstwo wszechstronnych działań preparatów na bazie ostropestu plamistego. Trzeba jednak pamiętać, że zioło może wspomóc leczenie, ale nie zastąpi terapii konwencjonalnej.

Tarcza dla wątroby

Wiele badań potwierdza pozytywny wpływ preparatów z ostropestu plamistego na wątrobę, które stanowią terapię komplementarną dla osób cierpiących ze względu na alkoholową chorobę wątroby, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, zapalenie wątroby czy nowotwór tego organu. W tym kontekście ostropest stosowany jest również jako ochrona przed silnymi toksynami, które mogłyby zniszczyć organ np. po zjedzeniu trujących grzybów.

Przyjmowanie preparatów z ostropestem pozwala również na długotrwałą poprawę funkcjonowania wątroby, zmniejszając prawdopodobieństwo jej zapalenia czy uszkodzeń.

Wspomniane tezy nie przesądzają jednak o jednoznacznie pozytywnym lub prewencyjnym wpływie ostropestu na wątrobę, dlatego kuracje z jego udziałem mogą wyłącznie uzupełniać standardowe leczenie farmakologiczne.

Ziołowe wsparcie dla mózgu

Stosunkowo dobrze znane i udokumentowane jest stosowanie ostropestu w przypadku chorób neurologicznych, takich jak alzheimer czy parkinson. Odpowiadają za to przeciwzapalne i antyoksydacyjne właściwości rośliny, które pozwalają zmniejszyć ryzyko zapadnięcia na choroby neurodegeneracyjne w późniejszym wieku. Zgodnie z pewnymi badaniami, preparaty na bazie ostropestu są w stanie redukować liczbę płytek amyloidowych w mózgu, których nadmiar jest główną przyczyną choroby Alzheimera. Jak na razie jednak wspomniane tezy zostały postawione na podstawie badań zwierzęcych i wymagają dalszych prób klinicznych na ludziach.

Ostropestem w nowotwór

Te same właściwości ostropestu sugerują jego potencjalnie przeciwnowotworowe działanie, konkretnie w kwestii redukcji skutków ubocznych terapii przeciwnowotworowej.

Mówi się także o jego działaniu w kontekście wspomagania chemioterapii, a w niektórych przypadkach także o bezpośrednim wpływie na niszczenie komórek nowotworowych.

Na przeszkodzie w rozwinięciu tego potencjału stoi jednak fakt, że składniki ostropestu charakteryzuje stosunkowo trudna przyswajalność.

Na ratunek w osteoporozie

Badania na modelu zwierzęcym były prowadzone również pod kątem zastosowania ostropestu plamistego w leczeniu osteoporozy. Ich wyniki pokazują, że roślina ta ma potencjał do stymulowania mineralizacji kości, co zapobiega ich osłabieniu, zwłaszcza u kobiet w okresie postmenopauzalnym.

Sylimaryna pomaga w cukrzycy

Kolejnym działaniem przypisywanym ostropestowi plamistemu jest wspomaganie leczenia cukrzycy typu 2. Jeden z jego składników, sylimaryna, ma potencjał do działania w sposób identyczny do niektórych leków przeciwcukrzycowych, które zwiększają wrażliwość organizmu na insulinę i obniżają poziom cukru we krwi. Dodatkowo przeciwutleniające i przeciwzapalne właściwości ostropestu plamistego mogą pomagać w zmniejszeniu ryzyka powstania komplikacji na tle cukrzycowym, takich jak choroba nerek.

Na trądzik i laktację

Sylimaryna była badana także pod kątem jej zastosowania w terapii przeciwtrądzikowej. Jedno z badań pokazało, że u osób, które codziennie przez 8 tygodni przyjmowały 210 gramów tej substancji zauważono aż 53-procentową redukcję zmian trądzikowych.

Od dawna wiadomo również, że ostropest plamisty jest w stanie wspomagać kobiecą laktację poprzez pobudzanie produkcji prolaktyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za wydzielanie pokarmu u kobiet. Podobne działanie wykazują również inne zioła, w tym chmiel zwyczajny, drapacz lekarski, kmin rzymski, kminek zwyczajny, kozieradka, malina właściwa, niepokalanek pieprzowy, pokrzywa zwyczajna, prawoślaz lekarski i rutwica lekarska.

Większość z nich znaleźć można w składzie ziołowych herbatek i kapsułek wspomagających laktację i w tej formie ich zażywanie jest najbardziej polecane. Warto pamiętać, że w przypadku ziół właściwe dawkowanie ma ogromne znaczenie. Zbyt małe ilości nie odniosą pożądanego skutku, natomiast zbyt duże grożą wystąpieniem skutków ubocznych. Preparaty ziołowe podtrzymujące laktację zazwyczaj zaczynają działać w okresie od 24 do 72 godzin od rozpoczęcia przyjmowania, oczywiście pod warunkiem, że organizm kobiety zareaguje na mieszankę – nie wszystkie zioła będą skuteczne u każdej z mam.

 1. Abenavoli L1, Capasso R., Milic N., Capasso F., Milk thistle in liver diseases: past, present, future, „Phytother Res.”, 2010 Oct;24(10):1423-32. doi: 10.1002/ptr.3207.
 2. Aller R1, Izaola O., Gómez S., Tafur C., González G., Berroa E., Mora N., González J.M., de Luis D.A., Effect of silymarin plus vitamin E in patients with non-alcoholic fatty liver disease. A randomized clinical pilot study, „Eur Rev Med Pharmacol Sci.”, 2015 Aug;19(16):3118-24.
 3. Devi K.P., Malar D.S., Braidy N., Nabavi S.M., Nabavi S.F., A Mini Review on the Chemistry and Neuroprotective Effects of Silymarin, „Curr Drug Targets”, 2017;18(13):1529-1536. doi: 10.2174/1389450117666161227125121.
 4. Kim J.L.1, Kim Y.H., Kang M.K., Gong J.H., Han S.J., Kang Y.H., Antiosteoclastic activity of milk thistle extract after ovariectomy to suppress estrogen deficiency-induced osteoporosis, „Biomed Res Int.”, 2013;2013:919374. doi: 10.1155/2013/919374. Epub 2013 May 28.
 5. Polachi N., Bai G., Li T., Chu Y., Wang X., Li S., Gu N., Wu J., Li W., Zhang Y., Zhou S., Sun H., Liu C., Modulatory effects of silibinin in various cell signaling pathways against liver disorders and cancer – A comprehensive review, „Eur J Med Chem.”, 2016 Nov 10;123:577-595. doi: 10.1016/j.ejmech.2016.07.070. Epub 2016 Jul 29.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Po jakie zioła sięgać na odchudzanie?

  Zioła stosowane w procesie odchudzania stanowią doskonały suplement do dobrze zbilansowanej diety, która powinna być urozmaicona i opierać się na dużej ilość warzyw, owoców, zdrowych źródeł białek, tłuszczy i węglowodanów złożonych. Wszystkie te produkty w trakcie pozbywania się zbędnych kilogramów powinny być spożywane w określonej ilości, czyli mieścić się w założeniach tzw. diety redukcyjnej. Nie należy zapominać również o systematycznej aktywności fizycznej dostosowanej do fizjologii i stanu zdrowia osoby, która się odchudza. Które zioła na odchudzanie wybrać, czy pomagają one zmniejszyć łaknienie i ograniczają wchłanianie węglowodanów? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.  

 • Adaptogeny – Traganek błoniasty – właściwości lecznicze herbaty z korzenia Astragalus membranaceus

  Traganek błonisty jest adaptogenem. Wspomaga organizm w sytuacjach, kiedy jest on narażony na stres i w momentach obniżonej odporności. Ponadto spowalnia procesy starzenia, dzięki swoim silnym właściwością przeciwutleniającym. Osoby, które cierpią z powodu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), tocznia rumieniowatego układowego lub zażywają leki immunosupresyjne nie powinny suplementować preparatów z Astragalus membranaceus, ponieważ traganek obniża skuteczność preparatów stosowanych w leczeniu tych chorób. Który preparat z adaptogenem wybrać, jaka jest zalecana dawka dzienna traganka błonistego i jak przygotować herbatę z korzenia Astragalus membranaceus? Odpowiedzi na te pytania znajdują się niniejszym artykule.

 • Flawonoidy – czym są? Rodzaje, źródła i właściwości flawonoidów

  Flawonoidy to fitozwiązki, czyli substancje naturalnie występujące w roślinach, o niezwykle bogatym działaniu prozdrowotnym. Ich wpływ na organizm jest tak korzystny, że wyizolowana w 1930 roku jako pierwsza z tej grupy rutyna uznana została za nowo odkrytą witaminę – nazwano ją witaminą P. Do teraz, po latach badań i po tysiącach kolejnych odkrytych związków z tej grupy, zdarza się usłyszeć tę nazwę jako zbiorcze określenie flawonoidów. Co to za substancje i jakie mają dokładnie właściwości? Dowiedzmy się więcej. 

 • Waporyzacja – na czym polega? Jak wypada w porównaniu z tradycyjnym paleniem?

  Waporyzacja to termin znany od dawna, oznaczający zjawisko fizyczne – wydzielanie pary wodnej. Odparowywanie substancji aktywnych z ziół jest natomiast czymś nowym, lecz stało się już światowym trendem. Dowiedz się, na czym polega i czym różni się od palenia? Jakich korzyści może dostarczać inhalacja bezdymna z wykorzystaniem waporyzatora?

 • Skorzonera – co to za warzywo? Wartości odżywcze, właściwości i zastosowanie wężymordu

  Skorzonera, zwana inaczej wężymordem, to roślina mało popularna w Polsce. Warto jednak wiedzieć, że to warzywo może stanowić ciekawy i wartościowy element naszej diety. Czym dokładnie jest skorzonera? Jakimi właściwościami się wyróżnia? Kto może włączyć ją do swojej diety? Podpowiadamy. 

 • Seler naciowy – wartości odżywcze i właściwości. Dlaczego warto go jeść?

  Seler naciowy to warzywo popularne wśród osób odchudzających się i dbających o zdrowy styl życia, jednak wciąż niedocenione. Łodygi selera naciowego stanowią bogate źródło witamin i składników mineralnych, dostarczają błonnika i należą do produktów o niskim IG. Co jeszcze warto wiedzieć o selerze naciowym? 

 • Kwercetyna – właściwości prozdrowotne. Jakie są naturalne źródła kwercetyny? Kiedy warto ją suplementować?

  Kwercetyna należy do grupy bioaktywnych związków roślinnych o działaniu antyoksydacyjnym, zwanych flawonoidami. Jest to naturalny barwnik roślinny występujący w wielu owocach i warzywach, znajduje się np. w liściach zielonej herbaty, cebuli, brokułach, jabłkach, jagodach, winogronach. Kwercetyna posiada cenne właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, wpływa również korzystnie na układ sercowo-naczyniowy oraz na metabolizm. 

 • Zeaksantyna – w jakich produktach można ją znaleźć? Zeaksantyna a zdrowie oczu

  Zeaksantyna to substancja niezbędna dla zdrowia oczu. Na czym polega jej korzystny wpływ na zmysł wzroku? Jak możemy uzupełnić jej poziom, by cieszyć się tymi dobrodziejstwami? Poznajmy właściwości zeaksantyny i sposoby na dostarczenie jej organizmowi. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij