Doktor Google nie grozi lekarzowi w kitlu
Katarzyna Szulik

Doktor Google nie grozi lekarzowi w kitlu

W zdecydowanej większości przypadków słowo lekarza jest dla nas święte, choć coraz częściej poddajemy je w wątpliwość – wynika z badania Fundacji My Pacjenci. Analiza przeprowadzona wspólnie z portalami medycznymi miała pokazać, w jaki sposób pozyskujemy informacje o zdrowiu, a na pytania odpowiadali zarówno pacjenci, jak i lekarze.

W badaniu zakończonym w listopadzie 2015 roku uczestniczyły w sumie 1332 osoby, spośród których 327 stanowili lekarze. Z wniosków wyłania się obraz relacji na linii lekarz-pacjent, którą Fundacja opisuje jako zdominowaną przez medyków z pasywną pozycją pacjentów. Dialog wprawdzie jest, jednak tylko w niewielkim stopniu wpływa na ostateczne rozstrzygnięcia dotyczące wyboru terapii, przy czym taka sytuacja jest w pełni akceptowana przez obie strony. Sposobem na zbudowanie lepszej relacji mogłaby być zmiana języka na bardziej przystępny, ponieważ złożone słownictwo medyczne utrudnia pacjentom zrozumienie tego, co chce przekazać lekarz. W efekcie wiele osób postanawia zasięgnąć wiedzy z innego, często nierzetelnego źródła.

Internet króluje, choć nie rozstrzyga

Z dodatkowych źródeł informacji medycznych korzysta 72 proc. ankietowanych. Najpopularniejszym źródłem wiedzy zdobywanej poza gabinetem lekarskim pozostaje Internet – korzysta z niego aż 78,2 proc.  pacjentów. Równocześnie ponad połowa lekarzy twierdzi, że pacjenci przychodzą na wizyty z pewną dawką informacji, zdobytą w różnych źródłach.

Internet jest najpopularniejszy, natomiast drugim źródłem wiedzy są najbliżsi – rodzina i przyjaciele. Co może dziwić, nie jesteśmy skłonni do zdobywania informacji o zdrowiu od osób z wykształceniem medycznym, takich jak pielęgniarki czy farmaceuci - takie pytania otrzymuje odpowiednio 3,8 i 6,2 proc. z nich. Niecały 1 proc. ankietowanych zasięga opinii drugiego lekarza w sprawie diagnozy.

Chcemy wiedzieć więcej

Dlaczego nie zdajemy się wyłącznie na lekarzy? Większość pacjentów poszukujących informacji twierdzi, że robi to z ciekawości i chce pogłębić wiedzę (38,6 proc). Co piąty jednak (niemal 22 proc.) weryfikuje to, co usłyszy, ponieważ nie ma pełnego zaufania do lekarzy.

W części wypadków szukanie informacji ma pomóc w sprawnym przebiegu wizyty. 15,9 proc. ankietowanych twierdzi, że robi to, by wiedzieć, o co zapytać lekarza, a około 15 proc. przyznaje się do prób samodzielnego stawiania diagnozy, by na tej podstawie podjąć decyzję o leczeniu. Dla 7 proc. szukanie informacji to konieczność, ponieważ lekarz nie dostarczył ich sam lub zrobił to w niedostatecznym stopniu.

Polecane dla Ciebie

Lekarz wysłucha, choć nie zawsze się zgodzi

Lekarze zazwyczaj odnoszą się sceptycznie do wniosków pacjentów wysnuwanych na podstawie wiedzy zewnętrznej, jednak często przystają na prośby wystawienia zaświadczeń i skierowań lub zlecenia badań dodatkowych – odsetek w obu wypadkach sięga 60 procent. Większość pacjentów nie może jednak liczyć na to, że lekarz zgodzi się z ich własną diagnozą lub wypisze leki, o które został poproszony. 63,7 proc. nie uwzględnia sugestii dotyczących choroby, a 61 proc. odmawia leczenia preferowanymi preparatami.

Mimo to, pacjenci mogą liczyć przynajmniej na wysłuchanie – niemal 42 proc. twierdzi, że gdy wychodzą z inicjatywą, lekarz słucha i podejmuje rozmowę. Lekarze w tym względzie oceniają się znacznie lepiej i twierdzą, że w niemal 75 proc. przypadków są skłonni podjąć dialog z pacjentem dotyczący jego zdrowia.

Słowo lekarza najwyższym nakazem

Choć chętnie poszukujemy wiedzy na temat naszych schorzeń i stawiamy tezy z nimi związane, argumenty lekarskie mimo wszystko przemawiają do nas najmocniej. 82 proc. lekarzy pytanych o to, czy pacjenci stosują się do ich zaleceń, odpowiada twierdząco. To samo stwierdzi niemal 96 proc. pacjentów. Lekarzom ufamy na tyle, że chętnie ich polecamy – zgodnie z badaniem aż 3/4 ankietowanych poleciłoby innym swojego lekarza, a tylko 10 proc. nie byłoby skłonnych, żeby to zrobić.

Dialog to podstawa

Biorąc pod uwagę powszechność korzystania z Internetu przy zdobywaniu wiedzy medycznej, eksperci dostrzegają potrzebę stworzenia publicznych, autoryzowanych źródeł wiedzy, z których pacjenci mogliby uzyskać rzetelne informacje. Tego typu serwis działa na przykład w Wielkiej Brytanii.

Pacjenci mają coraz większą świadomość swoich praw, co zdaniem ekspertów jest zjawiskiem pozytywnym. Lekarze muszą je respektować, jeśli chcą cieszyć się społecznym zaufaniem, które dziś odbiega od europejskiej średniej. Z badania European Trusted Brands 2013 wynika, że lekarzom w Polsce ufa 57 proc. badanych, podczas gdy dla całej Europy odsetek ten wynosi 76 proc.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij