Żywe części ciała z drukarki 3D
Katarzyna Szulik

Żywe części ciała z drukarki 3D

Wydrukowane tkanki: ucho, mięsień i kości, podjęły pracę w organizmach zwierzęcych biorców – informuje pismo „Nature Biotechnology”. Autorzy udanego eksperymentu przewidują, że jeśli w dłuższym okresie pozytywne efekty się utrzymają, będzie można przeprowadzać podobne przeszczepy u ludzi.

Tkanki powstały w Baptystycznym Centrum Medycznym Wake Forest i zostały stworzone za pomocą Zintegrowanego Systemu Drukującego Organy i Tkanki. Urządzenie pozwala używać kilku rodzajów materiałów, w tym biodegradowalnego plastiku stanowiącego „stelaż” organu bądź tkanki oraz płynu zawierającego żywe komórki, które wypełniają wspomniany stelaż. Ostatnie tworzywo służy do wykonania tymczasowej, zewnętrznej osłony, która po wszczepieniu tkanki do organizmu rozkłada się.

Życiodajny płyn

Największą innowacją w badaniach Amerykanów jest opracowanie receptury płynu, który jest w stanie utrzymać wydrukowane komórki przy życiu do chwili, gdy zrosną się z organizmem biorcy. Bardzo ważne było również uwzględnienie w budowie polimerowego stelaża mikrokanalików, przez które do komórek z organizmu transportowany jest tlen oraz substancje odżywcze.

Wspomnianą metodą naukowcom udało się wydrukować struktury o wielkości kilku centymetrów, a więc duże biorąc pod uwagę, że w zestawie nie powstały także dodatkowe naczynia krwionośne, wcześniej uważane za niezbędne, by tkanka się przyjęła. Na próbę wydrukowano dziecięce ucho wielkości około 4 cm, fragmenty kości żuchwy oraz czaszki i mięsień, które następnie wszczepiono pod skórę zwierząt. Okazało się, że implantowane tkanki nie tylko przetrwały w obcym organizmie, ale zaczęły obrastać w naczynia krwionośne, chrząstkę oraz nerwy.

Drukowanie organów coraz bliżej

Kilkucentymetrowe tkanki mogą stanowić ogromną pomoc w leczeniu wielu schorzeń, więc wartość eksperymentu Amerykanów jest bardzo duża. Jak na razie jesteśmy w stanie drukować dobrze funkcjonujące i mniej skomplikowane narządy, takie jak pęcherz czy cewka moczowa, jednak bardziej skomplikowane w naturalnej skali pozostają poza zasięgiem możliwości medycznych. Obecnie możliwie jest drukowanie normalnie funkcjonujących organów w miniaturze, na przykład serca mierzącego 0,25 milimetra. Na takich modelach można testować działanie leków, co pozwala wyeliminować etap badań na zwierzętach, których wyniki nie zawsze przekładają się wnioski dotyczące ludzi.

Polecane dla Ciebie

Weterani pierwsi w kolejce

Wnioski z badań opisujące kilka pierwszych miesięcy funkcjonowania tkanek po przeszczepie ukazały się w piśmie „Nature Biotechnology”. Z decyzją o wszczepianiu drukowanych implantów ludziom trzeba zaczekać co najmniej do poznania długoterminowych wyników eksperymentu. Jeśli okażą się pozytywne, pierwszymi beneficjentami takich transplantacji będą prawdopodobnie weterani wojenni, ponieważ ich finansowanie zapewnia amerykański Fundusz Sił Zbrojnych na rzecz Medycyny Regeneracyjnej.

Źródło: Rzeczpospolita/PAP

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij