Darmowe leki dla seniorów jeszcze w tym roku
Katarzyna Szulik

Darmowe leki dla seniorów jeszcze w tym roku

Jedna z najważniejszych zapowiedzi rządu Beaty Szydło dotycząca darmowych leków dla seniorów ma doczekać się realizacji. Zgodnie z zapowiedziami wiceministra zdrowia Jarosława Pinkasa, seniorzy już od września tego roku zyskają prawo do otrzymania darmowych leków.

Wiceminister poinformował, że obecnie trwają prace legislacyjne nad aktem prawnym, który utrzyma w mocy postanowienie, a jego wejście w życie planowane jest na 1 września. W 2016 roku na darmowe leki zabezpieczono 125 mln złotych, natomiast w każdym następnym roku po 500 mln. Bezpłatne leczenie obejmie osoby po 75. roku życia, a wykaz produktów dostępnych w ramach programu przygotuje ministerstwo zdrowia.

Darmowa recepta tylko od lekarza rodzinnego

Żeby móc otrzymać bezpłatne leki, receptę na nie musi wypisać lekarz POZ wskazany w deklaracji wyboru, choć projekt może zostać rozszerzony również o lekarzy ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Upoważnienie tylko jednego lekarza do wypisywania darmowych recept ma zapobiec sytuacji, w której chory dostanie ich kilka, co mogłoby wiązać się z chęcią wywozu i sprzedaży wspomnianych preparatów.

Wykaz leków zapobiegnie nadużyciom

Nie wszystkie leki przepisywane seniorom będą bezpłatne. Całkowita refundacja dotyczyć będzie wyłącznie tych, które ministerstwo zdrowia umieści na liście. W rozmowie z „Faktem” Konstanty Radziwiłł oznajmił, że mowa przede wszystkim o lekach „przypisanych do starości”, a więc związanych ze schorzeniami typowymi dla osób we wspomnianej grupie wiekowej. W wykazie znajdą się także środki specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne przeznaczone dla seniorów. Lista będzie aktualizowana na bieżąco, zgodnie z potrzebami i w reakcji na ewentualne nadużycia.

Lepsza kontrola lekarza nad dawkowaniem ma również wymiar prozdrowotny. Wiceminister zwrócił uwagę, że dziś wielu pacjentów nie przestrzega zaleceń specjalistów i przyjmuje zbyt dużo leków, często bez świadomości ich wpływu na organizm lub siebie nawzajem. W sytuacji, gdy leki będą refundowane, pacjent będzie musiał zanieść recepty wystawione przez specjalistów do lekarza rodzinnego, który sprawdzi ich zasadność i zdecyduje o pełnej refundacji.

Powiązane produkty

Darmowe leki dla wszystkich seniorów? Lekarze mają wątpliwości

Pomysł darmowych leków dla seniorów budzi pewne obawy w środowisko lekarskim. W połowie stycznia, gdy pojawiły się pierwsze informacje o możliwości realizacji zapowiedzi rządu, Naczelna Rada Lekarska zwróciła uwagę, że w projekcie nie ma mowy o sytuacji majątkowej seniorów uprawnionych do pomocy. W ich opinii powiązanie sytuacji finansowej osób starszych z prawem do bezpłatnych leków pozwoliłoby na bardziej sprawiedliwe i racjonalne rozdysponowanie dostępnych środków. Dzięki temu możliwe byłoby na przykład rozszerzenie listy o preparaty dodatkowe, co z pewnością poprawiłoby sytuację seniorów, którzy dziś ze względu na fatalną sytuację finansową w ogóle nie wykupują recept.

Niepokój lekarzy budzi również chęć wywierania na nich presji przez osoby, które zamiast dla siebie, mogą prosić o leki przeznaczone dla innych członków rodziny, również znajdujące się na wykazie.

W opinii członków NRL wyłącznego prawa do „darmowych” recept nie powinni mieć wyłącznie lekarze POZ, zwłaszcza, że w aptece nie sposób tego zweryfikować. Na recepcie nie ma żadnych danych, które jednoznacznie wskazywałyby na to, że została wystawiona przez lekarza rodzinnego. Jak na razie nie wiadomo, czy sugestie specjalistów do projektu zostały uwzględnione.

Źródła: Rzeczpospolita, Fakt, wPolityce.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij