Świńska grypa atakuje w Krakowie
Katarzyna Szulik

Świńska grypa atakuje w Krakowie

Do końca stycznia w Krakowie odnotowano 11 przypadków zachorowań na świńską grypę – informuje TVN 24. Wirus AH1N1 dotarł do Polski ze wschodu, Ukrainy lub Rosji, gdzie w wyniku zakażenia zmarło już około 250 osób.

Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, w którym przebywają wszyscy chorzy, zapewniają, że ich stan jest dobry lub bardzo dobry. Ze względów bezpieczeństwa niemal wszyscy znajdują się w izolatkach, a ich stan jest monitorowany na bieżąco. Jeden z pacjentów został wypisany do domu z zaleceniem przyjmowania leków na własną rękę. Obecnie diagnozę przechodzi kolejnych dwóch chorych, jednak wszystko wskazuje na to, że wirus AH1N1 nie ma związku z ich stanem.

Wcześniej informowano, że jedna z osób zarażonych wirusem zmarła, jednak jak na razie nie wykazano bezpośredniego związku między zgonem a świńską grypą. Przyczyną jej śmierci była prawdopodobnie choroba hematologiczna, ale pewność dadzą dopiero wyniki sekcji zwłok.

Lekarze uspokajają, że nie ma mowy o epidemii, jednak ze względów bezpieczeństwa władze szpitala zdecydowały się ograniczyć odwiedziny chorych.

Groźne powikłania

Świńska grypa z pozoru nie jest o wiele groźniejsza od zwykłej, jednak wydarzenia sprzed siedmiu lat nakazują zachowanie czujności. Ówczesna pandemia wywołana przez wirusa AH1N1 doprowadziła do śmierci kilku tysięcy osób.

Świńska grypa przebiega ciężej, ponieważ atakuje dolne drogi oddechowe, co może prowadzić do licznych, poważnych powikłań, wśród których wyróżniamy:

 • zapalenie płuc
 • zapalenie oskrzeli
 • zapalenie ucha środkowego
 • zapalenie zatok
 • zapalenie mięśnia sercowego
 • zapalenie opon mózgowych

Jednym z jej bardziej charakterystycznych objawów są problemy z oddychaniem, które powinny skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza. Najbardziej narażeni na zachorowanie są seniorzy, dzieci oraz osoby z obniżoną odpornością.

Epidemia u sąsiadów

W tym roku epidemia świńskiej grypy pojawiła się na terenie Ukrainy, gdzie w związku z tym zamknięto już 12 tysięcy szkół. W ostatni czwartek zajęcia i planowane imprezy masowe zostały odwołane także w obwodzie kaliningradzkim. Zdaniem lekarzy, zdecydowanej większości śmierci można było zapobiec, gdyby chorzy w porę zgłosili się po pomoc. Teraz medycy apelują do osób z objawami grypy o nie wychodzenie z domów i wzywanie lekarzy do siebie, by nie doprowadzać do dalszego rozprzestrzeniania się choroby. Bardzo ważne jest również zachowanie podstawowych zasad higieny, czyli częste mycie rąk, zwłaszcza po powrocie do domu.

Grypy żadnego rodzaju nie powinno się lekceważyć, ponieważ nieleczona może prowadzić nawet do śmierci. Uaktywnienie się wirusa AH1N1 ponownie zwróciło uwagę na problem, ale należy pamiętać, że zwykła grypa jest znacznie powszechniejsza i powoduje więcej zgonów niż jej świńska odmiana.

Jak się chronić?

Trzeba pamiętać, że wirus przenosi się drogą kropelkową, co wiąże się z wysokim ryzykiem zakażenia, dlatego wczesna diagnostyka i codzienna profilaktyka to najlepszy sposób na uniknięcie choroby. Z tego względu powinniśmy:

 • często myć ręce wodą z mydłem i stosować żele odkażające, zwłaszcza po pobycie w miejscach publicznych,
 • unikać osób kichających bądź kaszlących,
 • ograniczyć dotykanie rękami twarzy,
 • wyrzucać każdą chusteczkę po wydmuchaniu nosa,
 • kaszleć w chusteczkę.

Źródła: TVN24.pl, Gazeta Krakowska

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Guzki śpiewacze (krzykaczy) – czym są guzki na strunach głosowych?

  Guzki na strunach głosowych to przypadłość, która dotyka osób pracujących głosem: nauczycieli, trenerów czy śpiewaków. Mogą też pojawić się u dzieci. Guzki krzykaczy (głosowe, śpiewacze) objawiają się zmianą głosu, chrypką oraz bólem gardła lub szyi. Na czym polega leczenie guzków na strunach głosowych? W jaki sposób można zapobiegać ich powstawaniu?

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Warianty SARS-CoV-2 – które z nich są największym zagrożeniem?

  Istnieje wiele zidentyfikowanych podtypów koronawirusa SARS-CoV-2. Które warianty stanowią największe potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia? Czym są tzw. warianty zainteresowania (VOI) i warianty budzące obawy (VOC)?

 • Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy, leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

  Zwyrodnienie stawów (inaczej osteoartroza lub artoza) to powszechnie występujące schorzenie układu ruchu, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia tkanek budujących staw. Konsekwencją choroby zwyrodnieniowej stawów jest przedwczesne starzenie się struktur stawowych prowadzące do niepełnosprawności. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów? Jak przebiega leczenie?

 • Czym jest atropina? Czy pomaga na nadpotliwość?

  Powszechnie kojarzona z rozszerzaniem źrenic w gabinecie okulistycznym – atropina, to tak naprawdę bardzo silna substancja, która ma wielokierunkowe działanie, które stymuluje pracę całego organizmu, wypływając m.in. na przyspieszenie akcji serca, działając przeciwwymiotnie, hamując wydzielanie potu i łez. Jakie nie są przeciwwskazania do stosowania atropiny i czy pomaga na nadmierne pocenie się? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Efekt placebo – na czym polega? Czy placebo może być skuteczne?

  Efekt placebo występuje, gdy obserwuje się poprawę stanu klinicznego pacjenta, pomimo że osoba ta nie jest poddawana aktywnemu leczeniu. Naukowcy nie rozumieją jeszcze dokładnie, jak i dlaczego ten efekt występuje. Na ten temat powstało kilka teorii. Według najnowszych naukowych doniesień efekt placebo może pomóc skutecznie redukować dolegliwości bólowe, które towarzyszą wielu schorzeniom. Trwają prace, które mają na celu dokładniejsze poznanie mechanizmów wywołujących to zjawisko.

 • Nocebo – co to jest? Dlaczego efekt nocebo jest wyzwaniem dla klinicystów?

  Negatywne nastawienie pacjenta do stosowanej terapii może zaowocować efektem nocebo. Badania naukowe potwierdziły, że może on mieć realny wpływ na wyniki badań oraz proces leczenia pacjenta. Jak może objawiać się efekt nocebo? W jaki sposób można zminimalizować skutki tego zjawiska?

 • Whiplash (uraz biczowy) – przyczyny, objawy, leczenie, fizjoterapia

  Zderzenie aut lub nagłe hamowanie pojazdu powodują niekontrolowane odgięcie głowy w tył, po którym następuje gwałtowne kompensacyjne zgięcie jej w przód – ruch ten przypomina uderzenie biczem, stąd inna nazwa whiplash – uraz smagnięcia biczem. Może dojść wówczas do naderwania mięśni, naderwania więzadeł, uszkodzenia krążka międzykręgowego, nerwów czy ścięgien. Objawy, które się wówczas pojawiają to silny ból szyi, ograniczenie ruchomości, drętwienie kończyn górnych, ból głowy, barku, pleców.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij