
Jak dbać o skórę dorosłego człowieka zimą?
Co dzieje się z naszą skórą, gdy jest zimno?
Przede wszystkim skóra uczestniczy w procesie termoregulacji, czyli procesie mającym dostosować ilość ciepła (zarówno wytwarzanego w organizmie, jak i ciepła wymienianego między organizmem a otoczeniem) do potrzeb bilansu cieplnego. Proces ten ma zapewnić utrzymanie homeostazy termicznej w zmiennych warunkach środowiska. Człowiek w normalnych warunkach codziennego życia traci 85% ciepła przez skórę i około 10% przez układ oddechowy. W czasie przebywania w niskiej temperaturze, organizm reaguje bezpośrednio, zwiększając produkcję ciepła. Odczuwamy głód i dreszcze, zwiększa się przemiana materii, dowolna aktywność ruchowa, a także aktywność układu dokrewnego. Ponadto, uruchamiane są mechanizmy ograniczające utratę ciepła. Dochodzi m.in. do zwężania się naczyń skórnych, co doprowadza do zmniejszonego jej ukrwienia, a tym samym dotlenienia i odżywienia. Mróz może być przyczyną powstawania teleangiektazji, czyli popularnie zwanych pajączków. Krew przemieszcza się do narządów wewnętrznych, a krążenie zwalnia. Ponadto, pojawia się tzw. gęsia skórka, na skutek skurczu mięśni przywłośnych. Dodatkowo praca gruczołów łojowych ulega spowolnieniu, co zaburza gospodarkę lipidową naskórka. Ochronna warstwa lipidowa przestaje spełniać swoją podstawową rolę, co doprowadza do braku czynników natłuszczających oraz nawilżających i jest przyczyną nadmiernej utraty wody. Ponadto, uszkodzona warstwa rogowa naskórka, nie jest w stanie wiązać odpowiedniej ilości wody, z powodu braku w niej substancji wiążących wilgoć, do których należy mocznik czy kwas mlekowy, co przekłada się na dalsze procesy wysuszania i podrażnienia. Dodatkowo w okresie zimowym, utrata wilgoci przez skórę jest dwukrotnie szybsza. Skóra staje się szorstka, nieprzyjemna w dotyku, pojawiają się popękania.
Pielęgnacja skóry twarzy zimą
- Cera tłusta a sucha
Zimą mroźne powietrze najmniej oddziałuje na skórę cechującą się nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. Skóra tłusta a także mieszana, ma grubą warstwę ochronną w postaci wydzieliny powstałej w gruczołach łojowych. Płaszcz hydro-lipidowy powstały na powierzchni naskórka, zabezpiecza skórę przed niekorzystnymi warunkami środowiska. Nie oznacza to jednak, że osoby, które mają cerę problematyczną, powinny zrezygnować ze stosowania kremów. Przy wyborze odpowiedniego preparatu, powinny kierować się jego konsystencją. Zaleca się stosowanie kremów lekkich z filtrami SPF. Natomiast osoby, których skóra charakteryzuje się niewystarczającą aktywnością gruczołów łojowych, a więc mających cerę suchą, powinny wybrać kremy o cięższej konsystencji, które będą tworzyć i wzbogacać naturalny film ochronny na naskórku. Takie kremy powinny jednak umożliwiać „oddychanie” skóry, a więc nie utrudniać wymiany ciepła i nie powodować rozszerzania się naczynek krwionośnych. Zastosowanie zbyt tłustego kremu może przynieść, zatem przeciwny rezultat. Warto poszukiwać preparatów odżywczych, które dostarczają skórze lipidów. Cennymi składnikami zimowych kremów są również gliceryna, alantoina, ceramidy oraz witaminy E, C, B3.
- Cera naczyniowa
Cera naczyniowa jest najbardziej podatna na wpływ warunków atmosferycznych. Naczynia skórne są poddane silnym czynnikom wpływających na ich aktywną „grę”. Wchodząc do ciepłego pomieszczenia, ulegają one rozszerzeniu, podczas gdy wychodząc na mróz, kurczą się. To stałe kurczenie i rozszerzanie naczyń krwionośnych może wiązać się z osłabieniem ich ścian i w konsekwencji prowadzić do trwałego poszerzenia się naczynia. Teleangiektazje na skórze twarzy lub wenulektazje stają się widoczne na powierzchni skóry w postaci czerwonych niteczek tzw. pajączków. W tym przypadku, lepiej zapobiegać ich powstawaniu. Dlatego też, najlepszymi preparatami kosmetycznymi dla tego typu cery zimą są te, które oprócz składników uszczelniających i uelastyczniających naczynka krwionośne tj. miłorząb japoński, oczar wirginijski, rutyna czy witamina C, zawierają również substancje odbudowujące barierę lipidową skóry, nawilżające i kojące podrażnienia.
Polecane dla Ciebie
Bez względu na rodzaj cery
Podstawą pielęgnacyjną jest odpowiedni dobór nie tylko kremu, ale również toników, mleczek, żeli, płynów i maseczek. Na zimę warto zamienić żel do mycia twarzy na preparat myjący o konsystencji mleczka lub kremu. Ponadto, twarz można także oczyszczać przy pomocy płynów micelarnych. Oczywiście preparaty te należy wybierać pod kątem rodzaju cery, ale bez względu na to, wszystkie one powinny być pozbawione alkoholu. Wybieraj te produkty, które są raczej hipoalergiczne, bezzapachowe, pozbawione zbędnych środków konserwujących i barwiących. Nie wolno zapomnieć także o ochronie przeciwsłonecznej. Wskazane jest używanie także kosmetyków, które zawierają:
- Substancje nawilżające: kwas hialuronowy, mocznik, kolagen, sorbitol oraz glicerol i gliceryna;
- Substancje tworzące naturalną barierę ochronną: oleje roślinne (oliwa z oliwek, olej z awokado lub masła karite, olej z wiesiołka lub ogórecznika);
- Substancje łagodzące podrażnienia: alantoina, aloes, wyciągi z rumianku i owsa, a także olej z ogórecznika lekarskiego, jojoby czy avocado;
- Substancje chroniące przed działaniem czynników zewnętrznych: ceramidy, kwasy tłuszczowe, algi, filtry UVA i UVB;
Chroń usta i dłonie przed mrozem
Ponadto, powinniśmy również stosować pomadki ochronne na usta, aby zapobiec ich pierzchnięciu i pękaniu. Skóra warg pozbawiona jest gruczołów łojowych. Z tego względu powinno stosować się preparaty pielęgnacyjne, zawierające substancje o działaniu silnie łagodzącym i kojącym. Warto poszukiwać w ich składzie witaminy B5, alantoiny, a także wyciągów roślinnych. Przed wyjściem zimą na dwór nie zapominajmy także o odpowiednim zabezpieczeniu skóry rąk. Oprócz rękawiczek, przydadzą się ochronne kremy pielęgnacyjne. Jeśli jednak skóra naszych dłoni, a także i stóp, jest szorstka, warto sięgnąć po głęboko odżywcze maski, które nałożone bezpośrednio na skórę zabezpieczoną bawełnianymi rękawiczkami/skarpetkami na noc, przyniosą ulgę naszej skórze. Można również skorzystać z bogatej oferty zabiegów pielęgnacyjnych skóry dłoni i stóp, proponowanych przez gabinety kosmetyczne.