Jak dbać o skórę dorosłego człowieka zimą?
Magdalena Wierucka-Rybak

Jak dbać o skórę dorosłego człowieka zimą?

Okres zimowy to czas, w którym występują duże wahania temperatur. Silne i mocne porywy wiatru, ostre i mroźne powietrze, to czynniki atmosferyczne niekoniecznie sprzyjające skórze każdego człowieka. O tej porze roku, większość z nas skarży się na suchą, łuszczącą się i podrażnioną skórę. Pomimo, że okrywamy nasze ciało wieloma warstwami ubrań, to konieczna będzie również odpowiednia i prawidłowo dobrana dla naszych potrzeb pielęgnacja skóry.

Co dzieje się z naszą skórą, gdy jest zimno?

Przede wszystkim skóra uczestniczy w procesie termoregulacji, czyli procesie mającym dostosować ilość ciepła (zarówno wytwarzanego w organizmie, jak i ciepła wymienianego między organizmem a otoczeniem) do potrzeb bilansu cieplnego. Proces ten ma zapewnić utrzymanie homeostazy termicznej w zmiennych warunkach środowiska. Człowiek w normalnych warunkach codziennego życia traci 85% ciepła przez skórę i około 10% przez układ oddechowy. W czasie przebywania w niskiej temperaturze, organizm reaguje bezpośrednio, zwiększając produkcję ciepła. Odczuwamy głód i dreszcze, zwiększa się przemiana materii, dowolna aktywność ruchowa, a także aktywność układu dokrewnego. Ponadto, uruchamiane są mechanizmy ograniczające utratę ciepła. Dochodzi m.in. do zwężania się naczyń skórnych, co doprowadza do zmniejszonego jej ukrwienia, a tym samym dotlenienia i odżywienia. Mróz może być przyczyną powstawania teleangiektazji, czyli popularnie zwanych pajączków. Krew przemieszcza się do narządów wewnętrznych, a krążenie zwalnia. Ponadto, pojawia się tzw. gęsia skórka, na skutek skurczu mięśni przywłośnych. Dodatkowo praca gruczołów łojowych ulega spowolnieniu, co zaburza gospodarkę lipidową naskórka. Ochronna warstwa lipidowa przestaje spełniać swoją podstawową rolę, co doprowadza do braku czynników natłuszczających oraz nawilżających i jest przyczyną nadmiernej utraty wody. Ponadto, uszkodzona warstwa rogowa naskórka, nie jest w stanie wiązać odpowiedniej ilości wody, z powodu braku w niej substancji wiążących wilgoć, do których należy mocznik czy kwas mlekowy, co przekłada się na dalsze procesy wysuszania i podrażnienia. Dodatkowo w okresie zimowym, utrata wilgoci przez skórę jest dwukrotnie szybsza. Skóra staje się szorstka, nieprzyjemna w dotyku, pojawiają się popękania.

Pielęgnacja skóry twarzy zimą

  • Cera tłusta a sucha

Zimą mroźne powietrze najmniej oddziałuje na skórę cechującą się nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. Skóra tłusta a także mieszana, ma grubą warstwę ochronną w postaci wydzieliny powstałej w gruczołach łojowych. Płaszcz hydro-lipidowy powstały na powierzchni naskórka, zabezpiecza skórę przed niekorzystnymi warunkami środowiska. Nie oznacza to jednak, że osoby, które mają cerę problematyczną, powinny zrezygnować ze stosowania kremów. Przy wyborze odpowiedniego preparatu, powinny kierować się jego konsystencją. Zaleca się stosowanie kremów lekkich z filtrami SPF. Natomiast osoby, których skóra charakteryzuje się niewystarczającą aktywnością gruczołów łojowych, a więc mających cerę suchą, powinny wybrać kremy o cięższej konsystencji, które będą tworzyć i wzbogacać naturalny film ochronny na naskórku. Takie kremy powinny jednak umożliwiać „oddychanie” skóry, a więc nie utrudniać wymiany ciepła i nie powodować rozszerzania się naczynek krwionośnych. Zastosowanie zbyt tłustego kremu może przynieść, zatem przeciwny rezultat. Warto poszukiwać preparatów odżywczych, które dostarczają skórze lipidów. Cennymi składnikami zimowych kremów są również gliceryna, alantoina, ceramidy oraz witaminy E, C, B3.

  • Cera naczyniowa

Cera naczyniowa jest najbardziej podatna na wpływ warunków atmosferycznych. Naczynia skórne są poddane silnym czynnikom wpływających na ich aktywną „grę”. Wchodząc do ciepłego pomieszczenia, ulegają one rozszerzeniu, podczas gdy wychodząc na mróz, kurczą się. To stałe kurczenie i rozszerzanie naczyń krwionośnych może wiązać się z osłabieniem ich ścian i w konsekwencji prowadzić do trwałego poszerzenia się naczynia. Teleangiektazje na skórze twarzy lub wenulektazje stają się widoczne na powierzchni skóry w postaci czerwonych niteczek tzw. pajączków. W tym przypadku, lepiej zapobiegać ich powstawaniu. Dlatego też, najlepszymi preparatami kosmetycznymi dla tego typu cery zimą są te, które oprócz składników uszczelniających i uelastyczniających naczynka krwionośne tj. miłorząb japoński, oczar wirginijski, rutyna czy witamina C, zawierają również substancje odbudowujące barierę lipidową skóry, nawilżające i kojące podrażnienia.

Jeśli masz tzw. skórę naczynioruchową (popularnie zwaną naczyniową) i dodatkowo zauważysz na twarzy czerwone grudki, a skóra Cię piecze, pali i jest silnie zaczerwieniona i ściągnięta, to powinieneś zgłosić się bezpośrednio do lekarza dermatologa. Pod żadnym wypadkiem nie lekceważ tych objawów, gdyż mogą one być oznaką trądzika różowatego, który nieleczony może doprowadzić do trwałego uszkodzenia skóry.

Polecane dla Ciebie

Bez względu na rodzaj cery

Podstawą pielęgnacyjną jest odpowiedni dobór nie tylko kremu, ale również toników, mleczek, żeli, płynów i maseczek. Na zimę warto zamienić żel do mycia twarzy na preparat myjący o konsystencji mleczka lub kremu. Ponadto, twarz można także oczyszczać przy pomocy płynów micelarnych. Oczywiście preparaty te należy wybierać pod kątem rodzaju cery, ale bez względu na to, wszystkie one powinny być pozbawione alkoholu. Wybieraj te produkty, które są raczej hipoalergiczne, bezzapachowe, pozbawione zbędnych środków konserwujących i barwiących. Nie wolno zapomnieć także o ochronie przeciwsłonecznej. Wskazane jest używanie także kosmetyków, które zawierają:

  • Substancje nawilżające: kwas hialuronowy, mocznik, kolagen, sorbitol oraz glicerol i gliceryna;
  • Substancje tworzące naturalną barierę ochronną: oleje roślinne (oliwa z oliwek, olej z awokado lub masła karite, olej z wiesiołka lub ogórecznika);
  • Substancje łagodzące podrażnienia: alantoina, aloes, wyciągi z rumianku i owsa, a także olej z ogórecznika lekarskiego, jojoby czy avocado;
  • Substancje chroniące przed działaniem czynników zewnętrznych: ceramidy, kwasy tłuszczowe, algi, filtry UVA i UVB;

Chroń usta i dłonie przed mrozem

Ponadto, powinniśmy również stosować pomadki ochronne na usta, aby zapobiec ich pierzchnięciu i pękaniu. Skóra warg pozbawiona jest gruczołów łojowych. Z tego względu powinno stosować się preparaty pielęgnacyjne, zawierające substancje o działaniu silnie łagodzącym i kojącym. Warto poszukiwać w ich składzie witaminy B5, alantoiny, a także wyciągów roślinnych. Przed wyjściem zimą na dwór nie zapominajmy także o odpowiednim zabezpieczeniu skóry rąk. Oprócz rękawiczek, przydadzą się ochronne kremy pielęgnacyjne. Jeśli jednak skóra naszych dłoni, a także i stóp, jest szorstka, warto sięgnąć po głęboko odżywcze maski, które nałożone bezpośrednio na skórę zabezpieczoną bawełnianymi rękawiczkami/skarpetkami na noc, przyniosą ulgę naszej skórze. Można również skorzystać z bogatej oferty zabiegów pielęgnacyjnych skóry dłoni i stóp, proponowanych przez gabinety kosmetyczne.

Optymalnie dobrana pielęgnacja powłoki wspólnej w okresie zimowym zapewni intensywne nawilżenie i odżywienie skóry, tworząc jednocześnie barierę zabezpieczającą przed wysuszeniem i niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. Przebywanie na zewnątrz bez odpowiedniego zabezpieczenia może sprzyjać zaczerwienieniom, wysuszeniu, odmrożeniom, pierzchnięciem i pękaniem naczynek. Dlatego w okresie zimowym przede wszystkim skórze należy zapewnić solidną ochronę

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wymodeluj swoje ciało przed sylwestrem!

    Sylwester to czas, gdy żegnamy się ze Starym Rokiem, a witamy z Nowym. Wszyscy pragną, aby Nowy Rok przyniósł same sukcesy w każdej dziedzinie życia. Kobiety chcą się wtedy czuć wyjątkowe i piękne, dlatego przygotowują się do zabawy sylwestrowej w szczególny sposób.

  • Przygotuj się na Sylwestra! 5 zasad, o których trzeba pamiętać

    Nadchodzi nowy rok! Przed nami szampańska zabawa do białego rana i… syndrom dnia następnego? Niekoniecznie! Co zrobić, aby sylwestrowa zabawa nie zakończyła się wcześniej niż byśmy tego chcieli? Oto 5 zasad, o których trzeba pamiętać.

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Makijaż sylwestrowy – co warto mieć pod ręką?

    Wraz z nieuchronnym zbliżaniem się do końca roku kalendarzowego na pierwszy plan wychodzą wszelkiego rodzaju tematy związane z Sylwestrem, w tym m.in. ubiór, fryzura czy właśnie makijaż. Na co postawić przy sylwestrowym make-upie? Brokat, cyrkonie czy smokey eye? Poniżej kilka przydatnych rad, jak się najlepiej przygotować do nadchodzącej gorączki sylwestrowej nocy. 

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij