Mamy duży problem z opieką senioralną
Katarzyna Szulik

Mamy duży problem z opieką senioralną

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od kilku lat gra również dla seniorów, zbierając pieniądze na wyposażenie poświęconych im oddziałów szpitalnych. Nawet regularne zbiórki nie pomogą jednak zwalczyć problemów systemowych związanych z opieką nad osobami starszymi, z którymi od lat boryka się polska służba zdrowia.

Kiepską sytuację w tej sferze pokazuje raport NIK „Opieka nad osobami w wieku podeszłym”, z którego wynika, że opieka senioralna w Polsce jest na fatalnym poziomie. W całym kraju osoby starsze leczy zaledwie 366 geriatrów i nie ma jasnych procedur postępowania w dedykowanej im opiece medycznej. Chętnych do podjęcia się specjalizacji geriatrycznej wprawdzie nie brakuje, ale zdecydowana większość lekarzy ją porzuca ze względu na niskie zarobki, niewspółmierne do skali obowiązków.

Stawka za pacjenta w podeszłym wieku jest identyczna, jak za młodego i w dobrej kondycji. Czas poświęcony seniorowi siłą rzeczy musi być dłuższy, ponieważ taki pacjent często przyjmuje wiele leków i cierpi na więcej niż jedno schorzenie.

Co 6 z nas opiekuje się seniorem

Skalę indywidualnej opieki senioralnej poza szpitalem pokazało również najnowsze badanie EHIS 2014. Tym razem po raz pierwszy zapytano respondentów o świadczenie długotrwałej opieki nad osobami chorymi przewlekle, będącymi w podeszłym wieku. Jak się okazało, taką osobę pod opieką miało 16 proc. ankietowanych, wśród których dominowały kobiety oraz osoby między 50. a 60. rokiem życia. Opieka w zdecydowanej większości dotyczyła osób z własnej rodziny, ale jedna piąta respondentów pomagała również niespokrewnionym seniorom.

Darmowe leki nie rozwiążą problemu

Prawo i Sprawiedliwość w kampanii wyborczej deklarowało wprowadzenie darmowych leków dla seniorów po 75. roku życia, jednak ostatecznie nie wiadomo, kiedy i w jakiej formie obietnica wejdzie w życie. Na razie wiemy jedynie, że w przyszłorocznym budżecie na ten cel przewidziano ułamek wcześniej deklarowanej kwoty, czyli 125 mln zł zamiast niemal 500 mln. Pomysł spotkał się z mieszanymi reakcjami lekarzy, którzy zwracają uwagę, że łatwy dostęp do leków może skłonić starsze osoby do zażywania ich częściej i w większych dawkach. W opinii lekarzy to nie dostępność często i tak tanich leków stanowi problem, ale brak pomocy w opiece nad osobami starszymi pozostającymi w domu, które nie są w stanie funkcjonować samodzielnie.

Powiązane produkty

Monitoring senioralny

W zmianie sytuacji ma pomóc uchwalona już ustawa o osobach starszych, która zakłada monitorowanie sytuacji osób powyżej 60. roku życia, między innymi na podstawie badań i informacji statystycznych. Wnioski z monitoringu mają między innymi wesprzeć opracowanie sposobów na przedłużenie aktywności zawodowej seniorów, z czym ściśle wiąże się poprawa dostępu do opieki zdrowotnej.

Na jakie świadczenia mogą liczyć seniorzy i ich opiekunowie?

Obecnie prawo przewiduje możliwość uzyskania pomocy dla niesamodzielnej osoby starszej, ale  tylko w sytuacji, gdy jest ona samotna i rodzina nie może się nią zaopiekować. W takim wypadku może ona liczyć na opiekę ze strony pracownika opieki społecznej lub pielęgniarki. System nie przewiduje większego wsparcia dla samych opiekunów, którzy nierzadko muszą rezygnować z pracy, by zająć się chorym i niedołężnym krewnym.

Osoby starsze mogą liczyć także na świadczenia finansowe:

 • Dodatek pielęgnacyjny, automatycznie przysługujący wszystkim osobom po 75. roku życia, za wyjątkiem tych przebywających w placówkach pielęgnacyjno-opiekuńczych.

 

 • Zasiłek pielęgnacyjny, wypłacany osobom pozostającym pod opieką wspomnianych ośrodków. Obu świadczeń z zasady nie można pobierać jednocześnie.

Dodatek aktualnie wynosi około 180 zł, a zasiłek – około 150 zł miesięcznie.

Z kolei osoba opiekująca się osobą starszą może starać się o zasiłek opiekuńczy, który jednak przysługuje tylko przez 14 dni w danym roku kalendarzowym. Można go otrzymać, jeśli w okresie opieki nie pobieramy innych wynagrodzeń, mieszkamy z osobą, którą się zajmujemy i nie ma nikogo innego, kto mógłby podjąć się opieki nad nią.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij