
Witamina C w kosmetyce
Właściwości
Witamina C wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne w połączeniu z witaminą E. Zwalczając wolne rodniki przeciwdziała uszkodzeniu komórek i starzeniu się skóry. Bierze udział w syntezie kolagenu, przez co uszczelnia naczynia krwionośne, zwiększa ich elastyczność, przyspiesza proces gojenia oraz zapobiega obrzękom i siniakom. Ponadto wpływa korzystnie na mikrocyrkulację i zmniejsza rumień skóry. Wykorzystywana jest także w preparatach rozjaśniających przebarwienia, gdyż hamuje syntezę melaniny. Wykazuje delikatne właściwości złuszczające, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, przez co jest pomocna w leczeniu trądziku. Działa przeciwzmarszczkowo zmniejszając aktywność enzymów – kolagenazy, elastazy, hialuronidazy, przyczyniających się do rozpadu kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Witamina C wpływa, także na pobudzenie syntezy ceramidów, odpowiedzialnych za zatrzymywanie wody w naskórku oraz ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Uznawana jest również za naturalny filtr przeciw promieniowaniu UV.
Wskazania do stosowania witaminy C:
- rozszerzone naczynka, rumień,
- starzenie się skóry: zmarszczki, utrata jędrności i elastyczności skóry,
- przebarwienia,
- szara, ziemista skóra,
- trądzik pospolity,
- trądzik różowaty,
- przed i po zabiegach kosmetycznych (mikrodermabrazja, peelingi chemiczne),
- efekt flash (rozjaśnienie skóry) – zabieg bankietowy.
Polecane dla Ciebie
Formy witaminy C
Czysta postać witaminy C (kwas L-askorbinowy) jest bardzo wrażliwa na światło oraz temperaturę, dlatego szybko ulega utlenianiu i traci właściwości. Rozpuszcza się w wodzie, przez co może oddziaływać tylko w naskórku. Jej działanie jest zatem powierzchowne. Stosuje się ją, aby uzyskać “efekt flash” – rozświetlenia skóry np. przed wyjściem na ważną uroczystość. Bardzo dobrze sprawdza się w produktach przeciwsłonecznych, intensyfikując ich działanie.
W przemyśle kosmetycznym, aby wykorzystać w pełni działanie witaminy C oraz zapobiec jej szybkiemu utlenieniu wykorzystuje się je następujace pochodne:
- Palmitynian askorbylu (INCI: Ascorbyl Palmitate) – pomimo dużej stabilności, posiada małą aktywność biologiczną. W skórze szybko ulega przekształceniu do czystej postaci witaminy C.
- Glukozyd askorbylu (INCI: Ascorbyl Glucoside) – wytwarzany z witaminy C oraz skrobi. Po zastosowaniu na skórę, pod wpływem enzymów powoli uwalnia kwas askorbinowy, dzieki czemu wnika w głębsze warstwy naskórka, hamuje wytwarzanie melaniny, zmniejsza przebarwienia.
- Sól magnezowa fosforanu askorbylu (INCI: Magnesium Ascorbyl Phosphate (MAP)) – stosowana w kosmetykach do skóry wrażliwej, wykazuje skuteczne działanie rozjaśniające oraz antyoksydacyjne w stężeniach powyżej 10%.
- Sól sodowa fosforanu askorbylu (INCI: Sodium Ascorbyl Phospate (SAP)) – posiada podobne właściwości do soli magnezowej fosforanu askorbylu. Dodatkowo działa antybakteryjnie, dzięki czemu stosuje się ją w preparatach przeciwtrądzikowych.
- Tetraizopalmitynian askorbylu (INCI: Tetrahexyldecyl ascorbate) – bardzo trwała, stabilna, najskuteczniejsza i najdroższa postać witaminy C. Występuje w formie olejku, dlatego penetruje w głębsze warstwy naskórka. Bardzo dobre efekty wykazuje już przy stężeniu 1-3% .
Liposomy
Aby ułatwić transport witaminy C w głąb skóry zastosowano w kosmetologii specjalne nośniki - liposomy. Liposomy są to struktury o wyglądzie kuleczek, w których została zamknięta substancja aktywna rozpuszczalna w wodzie. Ich zewnętrzną powłokę stanowi warstwa lipidowa, która wspomaga penetrację do głębszych warstw naskórka.
Stężenie witaminy C
Witamina C w kosmetykach występuje w różnych stężeniach. Produkty zawierające 100% kwasu askorbinowego występują w postaci proszku, do którego dodaje się nośnik (peptydy lub biosacharydy) bezpośrednio przed nałożeniem na skórę. Najczęściej zawartość witaminy C wynosi od 8% do 20%, natomiast w preparatach pod oczy od 3% do 5%. Najlepsze efekty dają produkty ze stężeniem powyżej 15%. Przy niższej zawartości wykazuje ona działanie antyoksydacyjne.
Jaki kosmetyk z witaminą C wybrać, aby spełniał nasze oczekiwania?
- Jeśli potrzebujemy “efektu bankietowego” wówczas sięgnijmy po czystą postać witaminy C np. w formie serum lub ampułki.
- Gdy nasza cera jest szara, zmęczona, wymaga rozjaśnienia i usunięcia przebarwień, wówczas w warto wybrać: witaminę C w liposomach, glukozyd askorbylu, MAP lub SAP.
- Jeśli poszukujemy produktu przeciwzmarszczkowego o wielokierunkowym działaniu, warto zainwestować w kosmetyk z kilkoma postaciami witaminy C, w szczególności z tetraizopalmitynianem askorbylu i/lub z wysokim stężeniem czystej witaminy C powyżej 15 %.