Witamina C w kosmetyce
Anna Miros

Witamina C w kosmetyce

Witamina C (kwas askorbinowy, INCI: Ascorbic Acid ) jest niezbędna do przeprowadzenia wielu procesów biochemicznych w organizmie ludzkim. Ze względu na to, że nie jest w nim syntezowana musi być nieodzownym składnikiem naszej diety. Ponadto, ze względu na swoje dobroczynne właściwości wykorzystuje się ją w kosmetologii. Przyjrzyjmy się zatem jej cennemu działaniu na skórę oraz jej formom stosowanym w kosmetykach.

Właściwości

Witamina C wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne w połączeniu z witaminą E. Zwalczając wolne rodniki przeciwdziała uszkodzeniu komórek i starzeniu się skóry. Bierze udział w syntezie kolagenu, przez co uszczelnia naczynia krwionośne, zwiększa ich elastyczność, przyspiesza proces gojenia oraz zapobiega obrzękom i siniakom. Ponadto wpływa korzystnie na mikrocyrkulację i zmniejsza rumień skóry. Wykorzystywana jest także w preparatach rozjaśniających przebarwienia, gdyż hamuje syntezę melaniny. Wykazuje delikatne właściwości złuszczające, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, przez co jest pomocna w leczeniu trądziku. Działa przeciwzmarszczkowo zmniejszając aktywność enzymów – kolagenazy, elastazy, hialuronidazy, przyczyniających się do rozpadu kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Witamina C wpływa, także na pobudzenie syntezy ceramidów, odpowiedzialnych za zatrzymywanie wody w naskórku oraz ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Uznawana jest również za naturalny filtr przeciw promieniowaniu UV.

Wskazania do stosowania witaminy C:

  • rozszerzone naczynka, rumień,
  • starzenie się skóry: zmarszczki, utrata jędrności i elastyczności skóry,
  • przebarwienia,
  • szara, ziemista skóra,
  • trądzik pospolity,
  • trądzik różowaty,
  • przed i po zabiegach kosmetycznych (mikrodermabrazja, peelingi chemiczne),
  • efekt flash (rozjaśnienie skóry) – zabieg bankietowy.

Polecane dla Ciebie

Formy witaminy C

Czysta postać witaminy C (kwas L-askorbinowy) jest bardzo wrażliwa na światło oraz temperaturę, dlatego szybko ulega utlenianiu i traci właściwości. Rozpuszcza się w wodzie, przez co może oddziaływać tylko w naskórku. Jej działanie jest zatem powierzchowne. Stosuje się ją, aby uzyskać “efekt flash” – rozświetlenia skóry np. przed wyjściem na ważną uroczystość. Bardzo dobrze sprawdza się w produktach przeciwsłonecznych, intensyfikując ich działanie.

Produkty z czystym kwasem askorbinowym powinny być przechowywane w ciemnym opakowaniu lub bez dostępu światła oraz w chłodnym miejscu.

W przemyśle kosmetycznym, aby wykorzystać w pełni działanie witaminy C oraz zapobiec jej szybkiemu utlenieniu wykorzystuje się je następujace pochodne:

  • Palmitynian askorbylu (INCI: Ascorbyl Palmitate) – pomimo dużej stabilności, posiada małą aktywność biologiczną. W skórze szybko ulega przekształceniu do czystej postaci witaminy C.
  • Glukozyd askorbylu (INCI: Ascorbyl Glucoside) – wytwarzany z witaminy C oraz skrobi. Po zastosowaniu na skórę, pod wpływem enzymów powoli uwalnia kwas askorbinowy, dzieki czemu wnika w głębsze warstwy naskórka, hamuje wytwarzanie melaniny, zmniejsza przebarwienia.
  • Sól magnezowa fosforanu askorbylu (INCI: Magnesium Ascorbyl Phosphate (MAP)) – stosowana w kosmetykach do skóry wrażliwej, wykazuje skuteczne działanie rozjaśniające oraz antyoksydacyjne w stężeniach powyżej 10%.
  • Sól sodowa fosforanu askorbylu (INCI: Sodium Ascorbyl Phospate (SAP)) – posiada podobne właściwości do soli magnezowej fosforanu askorbylu. Dodatkowo działa antybakteryjnie, dzięki czemu stosuje się ją w preparatach przeciwtrądzikowych.
  • Tetraizopalmitynian askorbylu (INCI: Tetrahexyldecyl ascorbate) – bardzo trwała, stabilna, najskuteczniejsza i najdroższa postać witaminy C. Występuje w formie olejku, dlatego penetruje w głębsze warstwy naskórka. Bardzo dobre efekty wykazuje już przy stężeniu 1-3% .

Liposomy

Aby ułatwić transport witaminy C w głąb skóry zastosowano w kosmetologii specjalne nośniki - liposomy. Liposomy są to struktury o wyglądzie kuleczek, w których została zamknięta substancja aktywna rozpuszczalna w wodzie. Ich zewnętrzną powłokę stanowi warstwa lipidowa, która wspomaga penetrację do głębszych warstw naskórka.

Stężenie witaminy C

Witamina C w kosmetykach występuje w różnych stężeniach. Produkty zawierające 100% kwasu askorbinowego występują w postaci proszku, do którego dodaje się nośnik (peptydy lub biosacharydy) bezpośrednio przed nałożeniem na skórę. Najczęściej zawartość witaminy C wynosi od 8% do 20%, natomiast w preparatach pod oczy od 3% do 5%. Najlepsze efekty dają produkty ze stężeniem powyżej 15%. Przy niższej zawartości wykazuje ona działanie antyoksydacyjne.

Jaki kosmetyk z witaminą C wybrać, aby spełniał nasze oczekiwania?

  • Jeśli potrzebujemy “efektu bankietowego” wówczas sięgnijmy po czystą postać witaminy C np. w formie serum lub ampułki.
  • Gdy nasza cera jest szara, zmęczona, wymaga rozjaśnienia i usunięcia przebarwień, wówczas w warto wybrać: witaminę C w liposomach, glukozyd askorbylu, MAP lub SAP.
  • Jeśli poszukujemy produktu przeciwzmarszczkowego o wielokierunkowym działaniu, warto zainwestować w kosmetyk z kilkoma postaciami witaminy C, w szczególności z tetraizopalmitynianem askorbylu i/lub z wysokim stężeniem czystej witaminy C powyżej 15 %.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Cera trądzikowa – jak o nią dbać? Oczyszczanie, tonizacja, nawilżanie, makijaż

    Cera trądzikowa jest bardzo specyficznym rodzajem skóry. Wymaga wyjątkowego podejścia, konsekwencji w pielęgnacji czy diecie. Osoby, które borykają się z tzw. pryszczami, często szukają lub sięgają po dziwne sposoby na pozbycie się trądziku. Kluczem do wygojenia cery trądzikowej jest wielotorowe działanie, nie zaś wybiórcze stosowanie zaleceń dermatologicznych. Jak właściwie dbać o cerę z problemem trądziku, co suplementować i jak dokładnie pielęgnować?

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

  • Heterochromia – czym jest?

    Różnobarwność tęczówek, czyli heterochromia, to najczęściej fizjologiczne zjawisko, które nie powoduje żadnych ubocznych objawów. Ta wrodzona cecha jest czymś, co wyróżnia osoby posiadające oczy w dwóch różnych kolorach i uznawana jest za wyjątkowy dodatek do urody.

  • Dlaczego warto stosować kremy z wysokim filtrem SPF nawet pod makijaż?

    Ochrona przeciwsłoneczna to niezbędny element pielęgnacji skóry każdego typu przez cały rok, a w szczególności w okresie letnim, gdy zwiększa się ekspozycja na słońce. Mimo że duża ilość naturalnego światła ma wiele pozytywnych aspektów, jego wpływ na skórę jest także szkodliwy i może prowadzić do przedwczesnego starzenia się, zmian pigmentacyjnych, a nawet raka skóry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij