Znieczulenie przy porodzie: jest lepiej, ale brak bólu to wciąż przywilej
Katarzyna Szulik

Znieczulenie przy porodzie: jest lepiej, ale brak bólu to wciąż przywilej

Od lipca NFZ dopłaca do naturalnych porodów około 400 zł za znieczulenie, co poza zwiększeniem komfortu rodzących miało również zmniejszyć liczbę cesarskich cięć. Ich odsetek rzeczywiście zmalał, a popularność naturalnych porodów wzrosła, jednak wciąż nie można mówić o powszechności znieczulenia – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Po lipcowych zmianach za poród przez cięcie cesarskie szpitale otrzymują 1800 zł, natomiast za poród naturalny ze znieczuleniem 2200 zł. Od tego czasu liczba cięć cesarskich wyraźnie się zmniejszyła, z 14,6 tys., w lipcu do 12 tys. we wrześniu. Dzięki temu odsetek porodów tego typu spadł do około 37 proc. podczas gdy wcześniej stanowił niemal 44 proc. ogółu.

Spadek popularności „cesarek” w naturalny sposób przełożył się na większą liczbę porodów naturalnych. Od lipca do końca września z porodu ze znieczuleniem skorzystało ponad 5 tys. kobiet, czyli średnio 1700 miesięcznie. Wzrost jest ogromny, ponieważ wcześniej po znieczulenie sięgało tylko 600 rodzących w miesiącu.

Bez bólu dla nielicznych

Statystyki same w sobie wyglądają dobrze, jednak bledną wobec faktu, że miesięcznie w polskich szpitalach dochodzi do około 32 tys. porodów. Oznacza to, że zaledwie nikły procent rodzących sięga po poród naturalny ze znieczuleniem, choć teoretycznie taka możliwość powinna być dostępna w każdym szpitalu. W praktyce jednak w wielu placówkach realizacja zaleceń ministerstwa jest niemożliwa przez wzgląd na braki w personelu. Przy porodzie ze znieczuleniem musi być obecny anestezjolog, co stanowi ogromny problem zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.

Z informacji „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że w lipcu i sierpniu aż 75 proc. wszystkich porodów ze znieczuleniem odbyło się w trzech województwach: mazowieckim, małopolskim i śląskim, odpowiednio 1015, 533 i 402. W tym samym okresie w województwie zachodniopomorskim przeprowadzono 22 porody ze znieczuleniem, w lubelskim pięć, a w lubuskim zaledwie trzy. Tak niska liczba wynika z nieprzygotowania szpitali. We wspomnianym województwie lubuskim znieczulenie jest możliwe tylko w dwóch szpitalach, w Gorzowie Wielkopolskim oraz w Nowej Soli.

Masaż zamiast zastrzyku

Sytuację ma poprawić rozporządzenie podpisane przez ministra zdrowia w listopadzie, które powinno wejść w życie w połowie 2016 roku. Przepisy porządkują procedurę znieczuleń i wprowadzają standardy łagodzenia bólu porodowego środkami farmakologicznymi i niefarmakologicznymi.

Rozporządzenie pozwala anestezjologowi na prowadzenie więcej niż jednego znieczulenia porodowego jednocześnie, jeśli uzna to za bezpieczne. Tuż po podaniu znieczulenia anestezjolog musi być obecny przy rodzącej przez co najmniej 30 minut i ma obowiązek monitorować jej stan przynajmniej raz na 1,5 godziny. W międzyczasie opiekę nad pacjentką mają sprawować pielęgniarki i położne anestezjologiczne.

Zalecenie wskazuje również, że znieczulenie farmakologiczne jest ostatecznością i w pierwszej kolejności powinno się łagodzić ból innymi metodami, wśród których znalazły się:

 • techniki oddechowe
 • ćwiczenia relaksacyjne
 • masaż
 • akupunktura
 • akupresura

Dopuszczalne metody znieczulenia farmakologicznego, stosowane w razie niepowodzenia wspomnianych wyżej, to:

 • stosowanie gazu, np. rozweselającego (analgezja wziewna)
 • dożylne lub domięśniowe stosowanie opioidów
 • znieczulenie zewnątrzoponowe (analgezja regionalna).

Do przeprowadzenia znieczulenia farmakologicznego konieczna będzie udokumentowana przez lekarza ocena natężenia bólu oraz zgoda samej pacjentki.

NFZ przewiduje, że z możliwości przyjęcia znieczulenia przy porodzie będzie mogło skorzystać 16 proc. rodzących, na co w przyszłym roku fundusz przeznaczył 13 mln złotych. Zapewnienie bezbolesnych porodów ponad połowie pacjentek kosztowałoby około 46 mln złotych.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, PAP

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij