Przegląd aptecznych podkładów
Magdalena Wierucka-Rybak

Przegląd aptecznych podkładów

Umiejętność maskowania defektów skórnych, celem poprawy lub korekty wyglądu, jest nieodzownym elementem kosmetyki upiększającej i terapią uzupełniającą. Umiejętne maskowanie zmian, zwłaszcza w miejscach odsłoniętych, prowadzi do poprawy jakości życia pacjentów po terapiach dermatologicznych z zakresu medycyny estetycznej bądź po ingerencjach chirurgicznych czy po terapii nowotworów złośliwych. Jedną z form maskowania, czyli niwelowania niekorzystnych zmian skórnych, jest makijaż korygujący, w którym stosuje się specjalistyczne kosmetyki kolorowe zwane korektorami, podkładami (fluidami) i pudrami. Do makijażu warto sięgnąć po kosmeceutyki dostępne w aptekach, które mogą być również stosowane w celu kamuflażu defektów estetycznych skóry.

Materiałem do wykonania makijażu korygującego czasowego są kosmetyki kolorowe, do których należą bazy np. podkłady olejowe/bezolejowe, wodne/bezwodne), kosmetyki kryjące typu korektory, a także kosmetyki modelujące kontur twarzy, a więc pudry. Celem pokrycia niedoskonałości skóry ciała, a także zapewnienia naturalnego wyglądu, stosuje się podkłady. Głównymi ich składnikami są talk i kaolin. Substancje te rozświetlają skórę i absorbują łój (sebum), znajdujący się na powierzchni skóry. Wśród substancji koloryzujących możemy odnaleźć dwutlenek tytanu, tlenek żelaza, czasem również mogą zawierać błękit ultramaryny. Ponadto zawierają także środki nawilżające i zagęstniki zapobiegające wysychaniu podkładu. Podkłady najnowszej generacji zawierają również substancje fotoochronne, witaminy, algi, składniki liftingujące. Niektóre podkłady zawierają substancje regulujące wydzielanie łoju.

Podkłady produkowane do twarzy mogą występować w różnych rodzajach czy formach. Wśród nich odnajdziemy produkty matujące, nawilżające oraz nabłyszczające, a także w postaci płynu, pianki, sztyftu czy kremu.

Rodzaje podkładów

Dostępne na rynku podkłady różnicujemy w zależności od przewagi frakcji wodnej lub oleistej. Wyróżniamy, zatem:

 • Podkłady olejowe, czyli gęste o kremowej konsystencji produkty, przeznaczone głównie do korygowania skóry suchej. Emulsja woda-w-oleju jest łatwa do rozprowadzenia i trwała. Pigmenty mogą być zawarte zarówno w oleju roślinnym np. kokosowym, albo oleju mineralnym, alkoholu lanolinowym, czy w syntetycznych estrach. Podkłady tego typu nie są polecane dla skór problematycznych, nie tylko ze względu na konsystencję, ale również zawartość oleju nadaje skórze połysk.
 • Podkłady wodne to produkty typu emulsja olej-w-wodzie, popularnie nazywane fluidami. Środki tego typu zawierają duże ilości wody i małe ilości tłuszczu, w którym zawieszone są pigmenty. Mogą być stosowane w przypadku każdego rodzaju cery, jednak dla cery suchej poleca się nałożenie najpierw grubej ilości kremu nawilżającego. Są one wydajne i pozostawiają na skórze lekką, transparentną powłokę. Tego typu produkt, można nakładać kilka warstw, aby uzyskać odpowiedni stopień krycia.
 • Podkłady bezolejowe są przeznaczone głównie dla cer problematycznych, gdyż zawierają niekomedogenne pochodne silikonu. Można je również stosować do każdego typu skór, nawet najbardziej wymagającej, jeśli tylko produkt zawiera kojące i łagodzące właściwości. Występują np. w formie kompaktu. Mają „miękką” formułę wtapiająca się w skórę. Zapewniają lekki i naturalny poziom krycia. Zawartość pigmentów wynosi 40%.
 • Podkłady bezwodne o gęstej konsystencji, są produktami wodoodpornymi i nieprzezroczystymi. Zawierają nawet do 50% pigmentów w swoim składzie.

Jakie podkłady wybierać?

Najlepiej jest, jeśli preparaty kamuflujące są dobrane do rodzaju naszej cery, a także sposobu życia. Przede wszystkim, kosmetyk maskujący powinien być trwały. W przypadku osób uprawiających sport, warto wybrać produkt wodoodporny. Ponadto, podkład powinien być łatwy w aplikacji. Jest to szczególnie istotne w przypadku cer skłonnych do podrażnień i uczuleń. Warto wybierać produkty matowe na bazie kremu lub wosku, pozbawione substancji zapachowych i konserwantów, a także składników alergennych. Nie powinny one również działać komedogennie, a więc wpływać na zaczopowanie ujść gruczołów łojowych. Jest to szczególnie istotne w przypadku cer problematycznych. Ponadto, warto poszukiwać środków kamuflujących, które ochronią skórę przed promieniowaniem UVA i UVB. Jeśli poszukujemy środków do makijażu upiększającego, warto spojrzeć na zawartość w pigmentów. Tego typu kosmetyk powinien zawierać około 10-15% barwnika w swoim składzie. Natomiast, przy korygowaniu większych niedoskonałości, blizn, zmian chorobowych, warto sięgnąć po kosmetyki, których siła krycia będzie większa. W tym wypadku ilość pigmentu powinna kształtować się na poziomie 45-50%. Odpowiednio dobrany pigment sprawi, że formuła zyska optymalny poziom krycia bez efektu obciążenia. Warto również wybrać produkt o ton jaśniejszy niż odcień skóry, a także zwrócić uwagę na nasz wiek. Niestety, wraz z nim zmienia się gęstość skóry, dlatego poleca się zastosowanie specjalistycznych baz i podkładów, które, dzięki zawartości substancji wygładzających i wypełniających zmarszczki, napną kontur twarzy oraz rozświetlą poszarzałą cerę.

Dlaczego warto posiadać produkt do makijażu z apteki?

Coraz więcej firm dermokosmetycznych w swojej ofercie posiada kosmetyki do makijażu. Tego typu produkty są testowane pod kontrolą dermatologiczną, a więc mamy pewność, że jest to bezpieczny kosmeceutyk, a wszystkie potencjalnie alergenne i podrażniające substancje zostały wyeliminowane. Ponadto dermokosmetyczne produkty do makijażu są hipoalergiczne, pozbawione często podrażniających syntetycznych środków zapachowych, konserwantów, substancji modyfikowanych genetycznie. W ich składzie odnajdziemy przebadane składniki pochodzenia roślinnego i mineralnego. Produkty do makijażu z apteki są często wzbogacane o wody termalne bogate w substancje mineralne, zmniejszające ryzyko podrażnień oraz stymulujące odbudowę komórek. Są one z tego względu bardzo dobrze tolerowane przez osoby mające skórę wrażliwą, atopową. Polecane są również osobom o skórze naczyniowej, z trądzikiem różowatym czy młodzieńczym. Ponadto tego typu produkty charakteryzują się bezpieczeństwem stosowania, dlatego mogą po nie sięgać właśnie osoby z różnymi chorobami dermatologicznymi. Na szczególną uwagę zasługują pudry oraz podkłady, które nie tylko upiększają, ale również leczą cerę. Tzw. kosmetyki kolorowe dostępne w drogeriach nie posiadają tych właściwości.

Składniki naturalne zawarte w dermokosmetykach typu „bio”, „organic” czy „eko” mogą mieć właściwości podrażniające i uczulające tak jak substancje chemiczne. Dlatego dla osób ze skórą bardzo wrażliwą, a także skłonną do alergii poleca się stosowanie bezpiecznych i przetestowanych klinicznie kosmeceutyków niezawierających środków zapachowych i barwiących, nawet naturalnych.

Szpecące zmiany skórne mogą mieć charakter wrodzonych lub nabytych defektów skóry stanowią ogromny dyskomfort dla osób nimi dotkniętych. Zastosowanie makijażu korygującego czasowego oznacza poprawę jakości życia, relacji osobistych i społecznych.

Piśmiennictwo:

 1. Dankowska S. Kosmetyczne niwelowanie defektów skóry, jako uzupełnienia procedur leczniczych. W: Rozprawa doktorska wykonana w Katedrze i Zakładzie Naturalnych Surowców Leczniczych i Kosmetycznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu 2012 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Retinoidy i ich wielokierunkowe działanie na skórę

  Termin „retinoidy" obejmuje naturalne i syntetyczne związki będące analogami retinolu (witamina A). Należy pamiętać, że witamina A jest nazwą zwyczajową i dotyczy grupy związków występujących głównie w tłuszczach pochodzenia zwierzęcego, natomiast aktywność witaminy A wykazuje także β-karoten (prowitamina A), występujący w roślinach.

 • Dermokosmetyki jako podstawa pielęgnacji skóry atopowej

  Skóra atopowa jest szczególnie wrażliwa, skłonna do podrażnień i alergii. Cechuje ją zaczerwienienie, suchość i pękanie oraz silne swędzenie. Prawidłowa pielęgnacja skóry stanowi podstawę leczenia, zarówno w fazie zaostrzenia zmian skórnych, jak i ich remisji. Głównym celem terapeutycznym jest odtworzenie zaburzenia funkcjonowania bariery skórno–naskórkowej, zmniejszenie nadmiernej suchości skóry i rozwoju wtórnego nadkażenia.

 • Kosmetyk naturalny a ekologiczny

  Na rynku kosmetycznym, od pewnego czasu, swoją obecność coraz silniej manifestują kosmetyki ekologiczne i organiczne. Często nazywane bywają bio- lub eko- kosmetykami. Konsumenci coraz chętniej sięgają po linie tzw. naturalne, gdyż uważają, że są one bezpieczniejsze, zdrowsze i skuteczniejsze od produktów tradycyjnych.

 • Świąteczny prezent z apteki

  Zbliża się jedno z najpiękniejszych świąt w całym roku kalendarzowym. Okres Bożego Narodzenia jest w szczególny sposób celebrowany przez ludzi. Ten piękny czas spędzamy z najbliższymi. To wspaniałe i magiczne Święto kojarzy się nam z dzieciństwem, zapachem świerku i piernika, a także z tradycją wspólnego kolędowania, wigilijnej wieczerzy oraz radością obdarowanych przez nas bliskich. Jak sprawić, aby i w tym roku prezenty spod choinki były trafione i równie cieszyły naszą rodzinę i przyjaciół?

 • Zimowa ochrona skóry maluszka

  Skóra naszego dziecka, ponieważ różni się od skóry dorosłego człowieka, wymaga specjalnej pielęgnacji. W okresie jesienno-zimowym jest ona szczególnie narażona na działanie czynników środowiskowych tj. mróz, duże wahania temperatur, czy suche powietrze. Wszystko to wpływa na kondycję skóry naszego dziecka i może powodować jej wysuszenie, popękanie czy nawet i odmrożenie. Jak zatem prawidłowo pielęgnować skórę maluszka? Jakich kosmetyków używać wychodząc z malcem na zimowy spacer?

 • Kosmetyki na narciarski urlop. Co ze sobą zabrać?

  Sezon na zimowe szaleństwa w pełni. Wiele osób właśnie wybiera się na swój długo wyczekiwany urlop na narty. Ekwipunek narciarski to nie tylko sprzęt tj. buty narciarskie, gogle czy same narty, ale również odpowiednio przygotowana kosmetyczka. Zatem pakując swoją walizkę na zimowe ekscytujące wojaże, nie zapomnijmy o środkach pielęgnujących. W wyborze odpowiednich produktów na pewno pomoże poniższa zimowa lista.

 • Pielęgnacja skóry po zabiegach dermatologicznych okiem kosmetologa

  Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej oraz dermatologii cieszą się niezwykłą popularnością wśród kobiet oraz mężczyzn. Pacjenci, w zależności od problemu, z jakim przyszli do specjalisty, są kierowani na różnego rodzaju terapię, która może być bardziej lub mniej inwazyjna. Niemniej jednak po wyjściu z gabinetu lekarskiego pozostają oni dalej pod stałą kontrolą i opieką dermatologa czy kosmetologa. Skóra po wykonaniu różnego typu kuracji powinna podlegać prawidłowemu procesowi gojenia się i regeneracji. W tym czasie niezwykle ważna jest prawidłowa pielęgnacja, która przyspieszy ten proces.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij