×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Nieprawidłowości w cyfryzacji służby zdrowia

Śledczy z prokuratury i CBA wzięli pod lupę projekt cyfryzacji służby zdrowia e-zdrowie – wynika z informacji dziennikarzy radia TOK FM i Dziennika Gazety Prawnej. Wątpliwości mają dotyczyć między innymi nieprawidłowości przy przetargach.

Projekt e-zdrowie realizowany przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia miał wejść w życie jeszcze  w tym roku, jednak termin przesunięto na listopad 2016 roku. Wprowadzenie systemu w założeniu miało ułatwić pacjentom dostęp do danych na temat swojego zdrowia, w tym wizyt lekarskich czy historii choroby.

Największe wątpliwości budzi budowa tzw. szyny integrującej system informatyczny, która ma umożliwiać między innymi wystawianie elektronicznych recept czy zwolnień. Pierwszy wykonawca nie dotrzymał terminu, a do kolejnego przetargu zgłosiła się tylko jedna firma – CompuGroup związana z HP. Wybrano ją mimo, że za realizację projektu zażądała niemal 90 mln zł, czyli sześciokrotnie więcej, niż zakładano. Dodatkowo kary za ewentualne spóźnienia ustalono na wyjątkowo niskim poziomie, który zdaniem CSIOZ nie zabezpieczał należycie interesów skarbu państwa.

Wartośc projektu szacuje się na 712 mln złotych, przy czym 85 proc. środków miało pochodzić z Komisji Europejskiej. Do tej pory jednak udało się rozliczyć tylko 400 mln dotacji, a los reszty ma być niepewny.

Źródło: TOK FM i Dziennik Gazeta Prawna


Podziel się: