×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Ewa Kopacz chce wprowadzić do obrotu leki z medyczną marihuaną

Premier Ewa Kopacz powiedziała, że nie widzi żadnych przeciwwskazań, by wprowadzić do obrotu leki z medyczną marihuaną, jeśli tylko będą skuteczne, bezpieczne i dokładanie przebadane. W środę przed Centrum Zdrowia Dziecka pikietowali rodzice dzieci chorych na padaczkę, których terapię przerwano ze względu na wykorzystanie wspomnianych leków.

W Centrum Zdrowia Dziecka dr. Marek Bachański, eksperymentalnie leczył dzieci medyczną marihuaną. Terapia została jednak przerwana, a jego przeniesiono do innej placówki. Rodzice jego pacjentów domagają się wznowienia terapii i przywrócenia lekarza do pracy w Centrum Zdrowia Dziecka.

Premier zapytana o rozwiązania systemowe dotyczące leków z medyczną marihuaną, powiedziała, że na rynku są już leki do leczenia stwardnienia rozsianego, są one dokładnie przebadane i bezpieczne dla pacjentów. Jeśli Agencja Oceny Technologii Medycznych uzna, że leki na padaczkę spełniają wymogi i są bezpieczne, nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby i one zostały dopuszczone do sprzedaży. Zapewniła, że resort zdrowia pracuje nad wydaniem rekomendacji lekom na padaczkę z medyczną marihuaną.

Obecnie jeden lek na bazie medycznej marihuany został dopuszczony do obrotu w Polsce. Inne preparaty na bazie tej rośliny mogą być sprowadzone do kraju na mocy tzw. importu docelowego dla konkretnego pacjenta.

Źródło: PAP/Rynekzdrowia.pl


Podziel się: