Międzynarodowy Kongres Zdrowego Starzenia - wyzwania dla systemu ochrony zdrowia
Monika Suska

Międzynarodowy Kongres Zdrowego Starzenia - wyzwania dla systemu ochrony zdrowia

Wydatki na służbę zdrowia w Polsce przewyższają sumę 100 mln złotych rocznie. Okazuje się jednak, że ze względu na niekorzystne zmiany demograficzne oraz szybko postępujący proces starzenia się społeczeństwa środki te są niewystarczające w stosunku do potrzeb pacjentów. Zjawisko wielochorobowości oraz wykluczenia społecznego nasila się wraz z wiekiem – skuteczną odpowiedzią powinno być wdrożenie gruntownych reform zarówno w wymiarze polityki zdrowotnej, jak i świadczeń socjalnych. Dyskusja na temat wyzwań dla systemu ochrony zdrowia zainaugurowała drugi dzień Międzynarodowego Kongresu Zdrowego Starzenia.

Według danych unijnych społeczeństwo polskie jest jednym z najszybciej starzejących się. Ten trend stanowi zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej. Osoby w wieku powyżej 75 lat, średnio cierpią na 7 schorzeń, przez co obniża się ich sytuacja społeczna.

Jak komentuje Minister Zdrowia, prof. dr hab. n. med. Marian Zembala – „Polityka senioralna nie może być tylko domeną Ministerstwa Zdrowia. Działania, które podjęliśmy w Polsce wspólnie z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, zmierzają w dobrym kierunku. Mamy powody do umiarkowanego optymizmu.”

Prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem, Kierownik Kliniki Onkologii I Radioterapii, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku także zwrócił uwagę na znaczenie wszechstronnej edukacji w zakresie polityki zdrowotnej. Podkreślał, że mimo wyraźnych postępów w leczeniu należy położyć większy nacisk na profilaktykę już od dzieciństwa.

Kierownik Kliniki Intensywnej Terapii Kardiologicznej Instytutu, prof. dr hab. n. med. Janina Stępińska uważa, że ważne jest również objęcie systemem opieki senioralnej dodatkowych usług medycznych – „Wyspecjalizowane usługi medyczne są w Polsce dobrze rozwinięte. Inwestycji wymaga jednak system usług dodatkowych, takich jak opieka psychologiczna, czy wsparcie rehabilitacyjne, umożliwiających szybszą rekonwalescencję pacjentów w podeszłym wieku, a tym samym ich większą samodzielność.”

W podobnym tonie wypowiadał się także dr n. med. Jarosław Pinkasa z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wigilia bez karpia? Święta w wersji wege

  Wigilijna wieczerza kojarzy nam się zazwyczaj z takimi daniami, jak smażony karp, śledzie, ryba po grecku, pierogi z kapustą i grzybami Tradycyjnie w ten wyjątkowy wieczór podajemy na stół dania postne, jednak od kilku lat dopuszczalne jest także jedzenie mięsa.

 • Zachorowalność na grypę gwałtownie rośnie!

  Liczba zachorowań na grypę niepokojąco rośnie. Od początku września 2015 roku do końca stycznia 2016 roku zarejestrowano ponad milion sześćset przypadków grypy lub podejrzeń zachorowań na grypę, to o 5, 5 proc. więcej niż w zeszłym sezonie grypowym. Przyczyn takiego stanu rzeczy upatruje się przede wszystkim w ubiorze nieadekwatnym do warunków pogodowych i lekceważeniu corocznych szczepień.

 • Choroba morska – przyczyny, objawy, pierwsza pomoc

  Choroba morska to termin określający zespół objawów, które mogą wystąpić podczas podróży statkiem lub innym środkiem transportu wodnego o charakterze rekreacyjnym (jacht, żaglówka). Nieprzyjemne dolegliwości częściej występują u dzieci, jednak mogą także zaatakować osoby dorosłe, niezależnie od wieku i płci. O tym, jak dokuczliwe potrafią być niepożądane objawy i jak skutecznie mogą zepsuć rejs lub wypoczynek pod żaglami, najlepiej wiedzą osoby wrażliwe na ruch falowy. Czy chorobie morskiej możemy zapobiegać? Jak zachować się w razie ataku?

 • Bieg najmłodszych na stadionie ŁKS

  Dzięki uprzejmości Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łodzi, bieg Kids Run odbędzie się w tym roku na stadionie Łódzkiego Klubu Sportowego. Najmłodszym uczestnikom kibicować będą rodzice i mieszkańcy Łodzi. Obecnie na liście startowej zapisanych jest ponad 500 dzieci i nastolatków.

 • Zapraszamy na piknik Dbam o Zdrowie!

  DOZ Maraton Łódź z PZU to nie tylko bieganie, ale także szereg imprez towarzyszących. W sobotę, 16 kwietnia oraz niedzielę, 17 kwietnia warto pojawić się przed łódzką Atlas Areną, gdzie odbędzie się piknik Dbam o Zdrowie. Organizatorzy zaplanowali m.in. badania, pokazy fitness i karate, warsztaty taneczne oraz spotkania z mistrzami łódzkiego sportu. Wszystkie atrakcje dla mieszkańców, kibiców i biegaczy są całkowicie bezpłatne.

 • Weekend pełen atrakcji z łódzkim maratonem

  Przed nami weekend pełen emocji z DOZ Maratonem Łódź z PZU! Dziesięć miesięcy przygotowań i doczekaliśmy finału kolejnej, szóstej już edycji tej wyjątkowej imprezy biegowej. Organizatorzy zadbali o każdy szczegół, by nadchodzący weekend maratonowy był niezapomniany zarówno dla biegaczy, jak i kibiców oraz mieszkańców Łodzi.

 • 6 edycja DOZ Maratonu Łódź z PZU za nami

  Kolejna edycja łódzkiego maratonu już za nami. Zwyciężyli Abraw Misganaw z Etiopii z wynikiem 2:13:24 oraz Jemutai Mutgaa Racheal z Kenii, która pokonała dystans w czasie 2:31:41. Drugie i trzecie miejsce zajęli reprezentanci Kenii Melly Rogers Kipchirchir oraz Mutai Kipkemei. Jako druga na mecie pojawiła się Agnieszka Mierzejewska, która jednocześnie po raz drugi w karierze została Mistrzynią Polski w maratonie. Trzecie miejsce na podium należy do Ivanovy Nastassii z Białorusi.

 • Bezpłatne leki dla seniorów od 1 września

  Od 1 września seniorzy, którzy ukończyli 75 rok życia będą mogli nieodpłatnie zaopatrzyć się w leki z listy przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Na liście znalazło się 1129 preparatów i 68 substancji czynnych, bez których nie mogą obejść się m.in chorzy na serce, cukrzycę, POChP, nadciśnienie tętnicze czy miażdżycę.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij