×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Resort zdrowia przeciwko legalizacji medycznej marihuany

W tej kadencji Sejmu nie ma już szans na legalizację medycznej marihuany. Zgodnie z informacjami „Rzeczpospolitej” sprzeciw wobec takiej ewentualności ma zgłaszać Ministerstwo Zdrowia.

Dyskusję na temat możliwości legalizacji medycznej marihuany sprowokowała między innymi sprawia Centrum Zdrowia Dziecka, którego pacjenci chorzy na padaczkę lekooporną od lat są leczeni medyczną marihuaną. Niedawno jednak kurację wstrzymano, ponieważ dyrekcja Centrum uznała ją za nielegalną, wobec czego pomysłodawca terapii Marek Bachański został oskarżony o narażenie zdrowia i życia pacjentów na niebezpieczeństwo.

Polskie przepisy aktualnie dopuszczają do użytku jedynie dwa leki z pochodnymi marihuany (Sativex i Bedrocan), które jednak są zbyt słabe, żeby zaradzić schorzeniom małych pacjentów.

W związku z tym pojawił się postulat legalizacji medycznej marihuany w czystej formie, jednak przynajmniej tej kadencji tak się nie stanie, ponieważ Ministerstwo Zdrowia przygotowuje negatywną opinię na ten temat. Cytowany przez gazetę wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki tłumaczy to brakiem rzetelnych badań potwierdzających skuteczność terapii.

Źródło: Rzeczpospolita


Podziel się: