Kosmetyki dla skóry z plusem

Często produkty polecane jako kosmetyki do stosowania w domu oznaczone są „plusem”. Wiek jest najważniejszym kryterium branym pod uwagę przy produkcji tego typu preparatów. Ze względu na różną zawartość substancji aktywnych, a także stężeń poszczególnych czynników, kosmetyk z „plusem” ułatwia dobór odpowiedniej pielęgnacji w zależności od wieku.

Umowna granica „plus” kosmetyków

Ważną informacją podaną na opakowaniu jest wiek, który stanowi wyłącznie granicę umowną. Metrykalny wiek nie zawsze odpowiada biologicznemu wiekowi skóry i nie może być kryterium wyboru kosmetyku. Skóra nie starzeje się u wszystkich tak samo, a zmiany morfologiczne w tej samej grupie wiekowej, mogą różnić się w zależności od różnego stopnia dojrzałości skóry. Należy zwrócić uwagę, że prawidłowy wiek biologiczny skóry ulega zmianie w związku z działaniem różnorodnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych, a także jest uzależniony m. in. od budowy naskórka, stopnia jego nawilżenia, a także stanu ochronnej bariery lipidowej, oraz aktywności gruczołów łojowych, zmian związanych z fotostarzeniem się skóry, ilości jak i głębokości zmarszczek, itp. W celu zapewnienia optymalnej pielęgnacji skóry, należy zatem umiejętnie rozpoznać jej wiek i kondycję, a także odpowiednio dobrać składniki preparatów kosmetycznych, które pozwolą zoptymalizować jej stan i uzyskać wymierne efekty.

Starzenie skóry w wieku 40, 50 i 60+

  • 40+

Po 40 roku życia można zauważyć coraz wyraźniejsze oznaki starzenia się skóry. Nie jest już ona taka gładka i napięta jak w przypadku skóry 30 plus. Obok utrwalonych, pojawiają się wciąż nowe zmarszczki. Silnie zarysowane są zmarszczki promieniste wokół ust, „kurze łapki”, u niektórych również zaobserwować można „lwie” zmarszczki, znajdujące się pomiędzy łukami brwiowymi. Nasilają się także zmiany hormonalne. Zmniejszona synteza hormonów płciowych, tzw. żeńskich, dodatkowo pogłębia wysuszenie skóry. Stopniowy spadek wytwarzania i wydzielania łoju sprawia, że skóra staje się matowa, sucha, wrażliwa. Dochodzi do powolnego uszkadzania bariery lipidowej naskórka.  Do tego nieprawidłowa synteza melaniny, a także jej niejednolite ułożenie sprzyja powstawaniu przebarwień [1,2]. 

  • 50+

Wiek 50 lat, to okres okołomenopauzalny. Niektóre kobiety, mogą już dawno przejść menopauzę, podczas gdy u innych pojawiają się jeszcze sporadyczne krwawienia. Stopniowe wygaszanie czynności hormonalnej jajnika, sprzyja niedoborom hormonalnym i potęguje objawy starzenia. Zmiany o charakterze zanikowym dotyczą całej skóry. Z wiekiem, starzeniem chronologicznym, naskórek ulega ścieńczeniu, pogłębia się wiotkość skóry z powodu degradacji włókien kolagenowych i elastylowych, a także z powodu zmniejszonej pracy fibroblastów. Dodatkowo ubytek podścieliska tłuszczowo-kostnego, powoduje zanik owalu twarzy.  Skóra staje się bardziej sucha i odwodniona na skutek utraty kwasu hialuronowego, a także dalej postępującego niedoboru lipidów naskórka. Ponadto, zaburzenie budowy płaszcza hydro-lipidowego niesie za sobą zmianę pH skóry na odczyn bardziej kwaśny. Stopniowo skóra jest coraz bardziej podatna na urazy, a także czynniki środowiskowe, w tym UV. Ponadto, w przypadku fotostarzenia, na skórze pojawiają się charakterystyczne brunatne plamy melaninowe. Skóra staje się szorstka, a zmarszczki pogłębiają się i tworzą głębokie bruzdy. 

  • 60+

W tym wieku zmarszczki są już głębokie, a pobruzdowania utrwalają się na całej powierzchni skóry. Brak owalu twarzy i napięcia sprawia, że skóra wygląda na zmęczoną. Naskórek uległ dużemu ścieńczeniu. Z pięciu warstw, zanikowi uległa warstwa ziarnista i kolczysta. Jedynie warstwa rogowa stała się grubsza. Zmianie uległy także komórki warstwy podstawnej, zwanej również warstwą rozrodczą. Czas przechodzenia keratynocytów od warstwy podstawnej do rogowej uległ wydłużeniu nawet powyżej 30 dni. W warunkach fizjologicznych, proces ten trwa 28. Warto przypomnieć, że warstwa jasna, w niektórych częściach ciała nie występuje.

Ponadto, zwiększona powierzchnia skóry, dodatkowo prowadzi do wzrostu transepidermalnej utraty wody (TEWL), a spadek produkcji łoju i potu, dodatkowo pogłębia zmniejszoną już ilość substancji tworzących naturalny czynnik nawilżający (NMF – natural moisturizing factor). Mechanizmy obronne skóry, związane z neutralizacją wolnych rodników, z utrzymaniem pH, a także regulacja hormonalna i immunologiczna, ulega upośledzeniu. Dodatkowo granica skórno-naskórkowo zatarła się, a atrofia warstwy właściwej sprzyja niedożywieniu skóry, która wygląda u niektórych kobiet jak pergamin [1,2].

Jak pielęgnować skórę w zależności od jej wieku?

Starzenie się skóry cechuje się indywidualnym charakterem zmian i ich przebiegiem. Jednak znając procesy związane ze starzeniem się skóry, a także biochemie i właściwości związków biologicznie czynnych, można przewidzieć, jakich substancji aktywnych będzie jej brakować.

Skóra czterdziestolatki

Po 40 roku życia istotna jest penetracja składników kosmetycznych do głębszych warstw skóry, a także suplementacja mająca na celu pobudzenie naturalnych fizjologicznych procesów związanych z regeneracją naskórka oraz produkcji włókien podporowych. Kremy 40+ oparte są na bazie kolagenu i elastyny oraz fitohormonów. Substancje te zamknięte w liposomy, wnikają w głębsze warstwy skóry. Niezawodną grupą są także antyoksydanty, a wśród nich retinol (forma witaminy A) oraz witamina C. Związki te mają zdolność wymiatania wolnych rodników, a także złuszczają martwe komórki naskórka i działają rozjaśniająco. Dzięki czemu zmarszczki ulegają wygładzeniu, a zmiany jej pigmentacji – wybieleniu. W preparatach na okolicę oczu tj. serum, producenci kosmetyków dla cery dojrzałej stosują niskocząsteczkowe biologicznie czynne peptydy. Na skórę związki te działają wielokierunkowo. Przede wszystkim wywierają efekt „botox-like”, czyli hamują skurcz mięśni, zapobiegając powstawaniu zmarszczek mimicznych. Dodatkowo ich silne właściwości antyoksydacyjne, ochraniają komórki skóry przed działaniem stresu oksydacyjnego, opóźniając proces starzenia skóry [2].

Jakich składników potrzebuje cera dojrzałej kobiety 50+?

W wieku 50 lat skóra potrzebuje preparatów silnie wygładzających, regenerujących, zwiększających jej elastyczność. Częstym ich składnikiem, jak w przypadku kosmetyków 40+, są również fitoestrogeny, które hamują reakcje utleniania białek, kwasów nukleinowych oraz chronią komórki przed peroksydacją lipidów [3]. Składnikami kosmetyków do cery dojrzałej o działaniu antyutleniającym są witaminy. Obok wspomnianej witaminy A i C, tokoferol (witamina E) przeciwdziała utlenianiu lipidów błon komórkowych, chroniąc je przed zniszczeniem. Dodatkowo witamina E zmniejsza objawy wywołane przez promieniowanie UV, w tym ostre: obrzęk, oparzenie oraz rumień; jak również niweluje objawy przewlekłe w postaci zmarszczek, przebarwień i elastozy posłonecznej. Na uwagę zasługuje również witamina B3. Przewlekłe stosowanie amidu kwasu nikotynowego na skórę starzejącą się daje efekty w postaci zwiększenia funkcji bariery ochronnej skóry, poprzez zwiększenie lipidowej i białkowej jej warstwy. Zmniejsza również TEWL i poprawia koloryt, poprzez zmniejszenie istniejących zmian pigmentacyjnych oraz zahamowanie syntezy melaniny w melanocytach, dając efekt rozjaśnienia przebarwień.

60 „plus” – kosmetyka regeneracyjna

W tym wieku skóra potrzebuje wyspecjalizowanych preparatów kosmetycznych bogatych w fitotohormony, retinoidy, witaminy czy kwas hialuronowy. Natomiast koenzym Q w kosmetyce pielęgnacyjnej skóry dojrzałej, jest wykorzystywany ze względu na działanie antyutleniające oraz potencjalnie stymulujące, a także uczestniczy w tworzeniu energii komórkowej. Ponadto w kosmetykach dostarcza energii, wpływa na metabolizm oraz regeneruje komórki, dlatego jest wykorzystywany, jako składnik kremów przeciwzmarszczkowych. Stosuje się również kwas liponowy, który wygładza naskórek i drobne zmarszczki. Ponadto ogranicza niektóre zmiany związane z fotostarzeniem, w tym ochrania włókna kolagenowe. Poleca się również kremy z wapniem, którego niedobór jest jedną z najczęstszych przyczyn suchości i wiotczenia, a także odpowiedniki DNA i RNA pozyskiwane z surowców roślinnych o działaniu regenerującym i przeciwzmarszczkowym [2,4]. Pamiętać należy, że w pielęgnacji skóry dojrzałej, zawsze należy stosować filtry przeciwsłoneczne.

Z dnia na dzień organizm ulega starzeniu, czemu nie możemy zapobiec. Kosmetologia daje jednak możliwości pielęgnacji skóry niezależnie od jej wieku. Stosowanie kremów pozwala nie tylko przeciwdziałać starzeniu się skóry, ale także ochrania ją przed skutkami działania środowiska zewnętrznego. 

Przypisy:

  1. Lamer-Żarawska E. Starzenie fizjologiczne a fotostarzenie się skóry. Kosmetologia estetyczna 2013; 3(2): 155-157.
  2. Urbala M. Kremy dla różnych grup wiekowych konsumentów. W: Chemia dla ciała. 2011, Wyd. I. ss: 18-20. ISBN 978-83-62108-11-4, 29-32.
  3. Fritz KL., Seppanen CM., Kurzer MS., Csallany AS. The in vivo antioxidant activity of soybean isoflavones in human subjects. Nutr Res 2003; 23: 479–487.
  4. Noszczyk M. Skóra dojrzała. W: Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. Wydawnictwo lekarskie PZWL, Warszawa 2010.

Podziel się: