
WHO: tylko 4 proc. Polek karmi dziecko wyłącznie piersią w pierwszym okresie życia
Te alarmujące informacje znalazły się w raporcie opracowanym na podstawie badania przeprowadzonego w latach 2014-2015. Zdaniem jego głównej autorki, prof. Barbary Królak-Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, te statystyki plasują Polskę w ogonie Europy. Niewielką świadomość wagi karmienia piersią można łączyć z nieprzestrzeganiem standardów opieki nad matką i noworodkiem przez personel medyczny.
Badanie, w którym udział wzięły młode matki oraz personel medyczny oddziałów położniczych pokazało, że choć po porodzie niemal wszystkie matki rozpoczynają karmienie piersią, w chwili wyjścia ze szpitala tylko 3/4 podaje dzieciom wyłącznie własne mleko. Reszta, pod okiem i przy pełnej akceptacji personelu, była dokarmiana między innymi mieszanką mleczną.
W drugim miesiącu życia odsetek matek karmiących wyłącznie piersią spada do nieco ponad 40 proc. i systematycznie się zmniejsza, aż do 4 proc. w szóstym miesiącu życia dziecka.
Równocześnie personel medyczny deklaruje, że niemal zawsze stosuje się do standardów i udziela porad laktacyjnych, jednak zdaniem samych matek dzieje się tak rzadko. Zdaniem prof. Królak-Olejnik konieczna jest zmiana tego stanu rzeczy poprzez zapewnienie informacji i pomocy nie tylko w szpitalu, ale też poza nim, przy udziale położnych, które mogłyby wspierać młode mamy w zakresie karmienia piersią również po ich powrocie do domu.
Źródło: Rynek zdrowia