Podostre stwardniające zapalenie mózgu (SSPE, odrowe zapalenie mózgu)
Michał Posmykiewicz

Podostre stwardniające zapalenie mózgu (SSPE, odrowe zapalenie mózgu)

Do niedawna odra była praktycznie w ogóle nieobecna, jednak z powodu unikania przez niektórych rodziców szczepień dzieci –zaczęła wracać. W przebiegu odry mogą występować rożne powikłania, w tym najgroźniejsze, jakim jest podostre stwardniające zapalenie mózgu. SSPE jest co prawda rzadkim, ale groźnym powikłaniem odry. Pojawia się kilka lat po przebyciu choroby, gdy na skutek nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej organizmu nie został wyeliminowany z ustroju.  

Czym jest odra?

Odra jest zakaźną chorobą wieku dziecięcego wywoływaną przez należącego do rodziny paramyksowirusów wirusa odry. W początkowym okresie choroby obecne są objawy prodromalne: podwyższona temperatura ciała, nieżyt nosa, ból gardła, suchy kaszel, zapalenie spojówek. Charakterystyczna jest obecność białawych plamek na śluzówkach policzków – są to tzw. plamki Koplika. Po kilku dniach natomiast pojawia się gruboplamista, zlewająca się wysypka. Zaczyna się ona za uszami i na czole, a następnie schodzi w dół i obejmuje całe ciało. Leczenie odry jest objawowe. 

Przebieg choroby

Zazwyczaj przebieg odrowego zapalenia mózgu dzieli się na 4 fazy:

  • Faza pierwsza.

Zwykle na początku fazy pierwszej obserwuje się głownie zaburzenia pamięci i koncentracji uwagi, pojawia się regresja intelektualna oraz zaburzenia zachowania.

  • Faza druga.

W drugiej fazie zaczynają dominować ruchy mimowolne (mioklonie) kończyn i tułowia, czasami także twarzy. Zdarza się, że pojawiają się napady padaczkowe.

  • Faza trzecia.

W trzeciej fazie znacznie słabną mikolonie, a narastają objawy spastyczne (nadmierna sztywność) pod postacią niedowładów i porażenia. Prowadzi to do unieruchomienia chorego. Zaczynają nasilać się też zaburzenia wzrokowe, głównie pojawia się zapalenie siatkówki w obrębie plamki żółtej lub jej zwyrodnienie barwnikowe.

  • Faza czwarta.

W czwartej fazie słabną reakcje na bodźce zewnętrzne, czasami pojawia się przymusowy uśmiech i płacz. Zdarzają się prężenia odmóżdżeniowe. 

Polecane dla Ciebie

Rozpoznanie

Rozpoznanie stawia się na podstawie obrazu klinicznego. Typowa jest także obecność w surowicy dużego miana przeciwciał odrowych. Charakterystyczny jest też obraz EEG oraz badanie płynu mózgowo–rdzeniowego. 

SSPE jest jak na razie chorobą o złym rokowaniu, kończąca się śmiercią chorego. Nie wynaleziono jak dotąd skutecznego lekarstwa, próbowano stosować rożnego rodzaju leki immunomodulujące, jak do tej pory najlepszy efekt dało podawanie interferonu, który wywoływał remisje w przebiegu choroby.

Jedyną metodą, aby nie zachorować na odrę i tym samym ustrzec się przed groźnym powikłaniem, jakim jest podostre stwardniające zapalenie mózgu, jest szczepienie. Dlatego warto się zastanowić nad tym czy rzeczywiście należy unikać szczepień. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

  • Fosfolipidy niezbędne – czym są i czemu są tak ważne dla wątroby?

    Zapoczątkowany w ubiegłym stuleciu rozwój cywilizacyjny i jego negatywne konsekwencje, jak np. zanieczyszczenie środowiska, nadmierne spożycie produktów przetworzonych czy dodatki do żywności mogą mieć negatywny wpływ na nasz organizm. W tym na wątrobę, główny narząd, w którym dokonują się najważniejsze i podstawowe przemiany metaboliczne.1

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij