Przebarwienia po wakacjach. Na jakie składniki zwrócić uwagę?
Magdalena Wierucka-Rybak

Przebarwienia po wakacjach. Na jakie składniki zwrócić uwagę?

Będąc na urlopie, cieszymy się słońcem i opalenizną. Promieniowanie słoneczne jest przecież niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ma korzystny wpływ na nasze samopoczucie, aktywność, pobudza wydzielanie hormonów, a także umożliwia syntezę witamin z grupy D. Niestety, po powrocie do rzeczywistości okazuje się, że beztroskie opalanie mogło przyczynić się do powstania przebarwień. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Proces melanogenezy, a powstawanie przebarwień skórnych

Wszystko zaczyna się od melaniny – barwnika skóry, który powstaje w II etapach. I etap polega na jej biosyntezie w komórkach barwnikowych skóry (melanocytach) przy udziale szeregu enzymów m.in. tyrozynazy, czyli enzymu zapoczątkowującego cały proces. II, polega na uwolnieniu pod wpływem różnych czynników, głównie promieniowania UV, melaniny do komórek naskórka (keratynocytów). Główną rolą melaniny jest pochłanianie i odbijanie promieni UV oraz eliminacja wolnych rodników. W keratynocytach otacza  ona jądro komórkowe, zabezpieczając materiał genetyczny [1]. Natomiast przebarwienia skóry (hiperpigmentacja) to plamki ciemniejsze od koloru skóry, nabyte lub wrodzone, będące wynikiem zaburzenia syntezy melaniny. Mogą mieć podłoże genetyczne i hormonalne, zmiany wtóre powstają z przyczyn przewlekłych urazów mechanicznych czy działania chemicznego środka uszkadzającego. Przebarwienia pozapalne towarzyszą chorobom skóry tj. liszaj płaski, łuszczyca czy trądzik pospolity. Z kolei słoneczne są wynikiem powstania rumienia po zadziałaniu promieniowania UV, co stymuluje wzrost liczny melanocytów i nasilenie pigmentacji.

Przebarwienia, a substancje biologicznie czynne w kosmetyce

Przemysł kosmetyczny wykorzystuje substancje biologicznie czynne mające na celu rozjaśnienie i wybielenie powstałych zmian. W tym celu najkorzystniejsze jest stosowanie kilku składników o właściwościach rozjaśniających, wzmacniających wzajemnie swoje działanie. Najlepsze wyniki „wybielenia” uzyskamy stosując substancje hamujące melanogenezę wraz ze związkami złuszczającymi. Warto w tym celu sięgnąć po dermokosmetyki sprzedawane w aptekach, które odznaczają się silniejszym działaniem wybielającym. Dzięki kompleksowemu podejściu, uzyskamy rozjaśnienie plamy i odbudowę naskórka. Niezależnie jednak od kuracji, zawsze należy stosować wysoką fotoprotekcję.

Wiele substancji rozjaśniających wywiera działanie na wspomnianą tyrozynazę, ponieważ jest to enzym kontrolujący szybkość biosyntezy melaniny.  Do takich składników należy retinol. Witamina A hamuje tyrozynazę i transport melaniny do keratynocytów. Ponadto przyspiesza odnowę naskórka, dzięki czemu przyczynia się do szybszej eliminacji barwnika. Z kolei witamina C, nie tylko działa fotoprotekcyjnie (chroni przed UV), ale również mikrozłuszczająco, rozjaśnia, a w stężeniu 10%, hamuje wytwarzanie melaniny. Stosowanie jej na skórę zmniejsza nasilenie rumienia wywołanego przez UVB. Kolejną witaminą stosowaną w kosmetyce jest amid kwasu nikotynowego (amidowa postać witaminy B). Zmniejsza rumień oraz hamuje syntezę melaniny w melanocytach, dając efekt rozjaśnienia przebarwień. Warto też sięgnąć po preparaty na bazie hydrochinonu, arbutyny, ekstraktu z kłączy lukrecji i morwy. Substancje wpływają na aktywność tyrozynazy, mają właściwości przeciwzapalne. Stosując dodatkowo peelingi na bazie alfa-hydroksykwasów, zregenerujemy naskórek i rozjaśnimy przebarwienia. Ponadto, sięgnijmy po kamuflaż, czyli makijaż maskujący. Wielu producentów oferuje profesjonalne bazy korygujące odcień skóry.

Najlepsze rezultaty rozjaśniające preparatów kosmetycznych uzyskamy w odniesieniu do plam typu naskórkowego, czyli przebarwień powierzchniowych. Efekt po ich zastosowaniu jest zadowalający. Niektóre jednak przebarwienia umiejscowione są głębiej. Wtedy warto zastosować specjalistyczne zabiegi z wykorzystaniem światła laserowego, mikrodermabrazji oraz peelingów chemicznych (np. kwasem glikolowym).

Na podstawie:

  1. Rok J., Otręba M., Buszman E., Wrześniok D. Melanina – z melanocytu do keratynocytu, czyli jak przebiega transport melaniny w skórze. Ann Acad Med Siles 2012, 66 (1): 60-66.
  2. Prystupa-Chalkidis K. Przebarwienia skórne – postępowanie w gabinecie lekarskim. W: Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska pod red. Marii Noszczyk. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Retinoidy i ich wielokierunkowe działanie na skórę

    Termin „retinoidy" obejmuje naturalne i syntetyczne związki będące analogami retinolu (witamina A). Należy pamiętać, że witamina A jest nazwą zwyczajową i dotyczy grupy związków występujących głównie w tłuszczach pochodzenia zwierzęcego, natomiast aktywność witaminy A wykazuje także β-karoten (prowitamina A), występujący w roślinach.

  • Dermokosmetyki jako podstawa pielęgnacji skóry atopowej

    Skóra atopowa jest szczególnie wrażliwa, skłonna do podrażnień i alergii. Cechuje ją zaczerwienienie, suchość i pękanie oraz silne swędzenie. Prawidłowa pielęgnacja skóry stanowi podstawę leczenia, zarówno w fazie zaostrzenia zmian skórnych, jak i ich remisji. Głównym celem terapeutycznym jest odtworzenie zaburzenia funkcjonowania bariery skórno–naskórkowej, zmniejszenie nadmiernej suchości skóry i rozwoju wtórnego nadkażenia.

  • Kosmetyk naturalny a ekologiczny

    Na rynku kosmetycznym, od pewnego czasu, swoją obecność coraz silniej manifestują kosmetyki ekologiczne i organiczne. Często nazywane bywają bio- lub eko- kosmetykami. Konsumenci coraz chętniej sięgają po linie tzw. naturalne, gdyż uważają, że są one bezpieczniejsze, zdrowsze i skuteczniejsze od produktów tradycyjnych.

  • Świąteczny prezent z apteki

    Zbliża się jedno z najpiękniejszych świąt w całym roku kalendarzowym. Okres Bożego Narodzenia jest w szczególny sposób celebrowany przez ludzi. Ten piękny czas spędzamy z najbliższymi. To wspaniałe i magiczne Święto kojarzy się nam z dzieciństwem, zapachem świerku i piernika, a także z tradycją wspólnego kolędowania, wigilijnej wieczerzy oraz radością obdarowanych przez nas bliskich. Jak sprawić, aby i w tym roku prezenty spod choinki były trafione i równie cieszyły naszą rodzinę i przyjaciół?

  • Zimowa ochrona skóry maluszka

    Skóra naszego dziecka, ponieważ różni się od skóry dorosłego człowieka, wymaga specjalnej pielęgnacji. W okresie jesienno-zimowym jest ona szczególnie narażona na działanie czynników środowiskowych tj. mróz, duże wahania temperatur, czy suche powietrze. Wszystko to wpływa na kondycję skóry naszego dziecka i może powodować jej wysuszenie, popękanie czy nawet i odmrożenie. Jak zatem prawidłowo pielęgnować skórę maluszka? Jakich kosmetyków używać wychodząc z malcem na zimowy spacer?

  • Kosmetyki na narciarski urlop. Co ze sobą zabrać?

    Sezon na zimowe szaleństwa w pełni. Wiele osób właśnie wybiera się na swój długo wyczekiwany urlop na narty. Ekwipunek narciarski to nie tylko sprzęt tj. buty narciarskie, gogle czy same narty, ale również odpowiednio przygotowana kosmetyczka. Zatem pakując swoją walizkę na zimowe ekscytujące wojaże, nie zapomnijmy o środkach pielęgnujących. W wyborze odpowiednich produktów na pewno pomoże poniższa zimowa lista.

  • Pielęgnacja skóry po zabiegach dermatologicznych okiem kosmetologa

    Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej oraz dermatologii cieszą się niezwykłą popularnością wśród kobiet oraz mężczyzn. Pacjenci, w zależności od problemu, z jakim przyszli do specjalisty, są kierowani na różnego rodzaju terapię, która może być bardziej lub mniej inwazyjna. Niemniej jednak po wyjściu z gabinetu lekarskiego pozostają oni dalej pod stałą kontrolą i opieką dermatologa czy kosmetologa. Skóra po wykonaniu różnego typu kuracji powinna podlegać prawidłowemu procesowi gojenia się i regeneracji. W tym czasie niezwykle ważna jest prawidłowa pielęgnacja, która przyspieszy ten proces.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij