Coraz mniej szczepień wśród dzieci
Kamila Augustyn

Coraz mniej szczepień wśród dzieci

Rośnie liczba nieszczepionych dzieci. Tylko w Małopolsce w 2012 roku ze szczepień zrezygnowali rodzice 1428 dzieci. W 2013 liczba wzrosła do 1790 a już rok temu było to 1948 dzieci. Już wiadomo, że w tym roku tendencja wzrostowa się utrzyma.

Zdarzają się przypadki, że rodzice spóźniają się z przyjściem na szczepienie, jednak najczęściej jest to spowodowane chorobą dziecka. Gdy tylko pozwala na to stan zdrowia, dzieci są szczepione. Jest jednak duża grupa osób tzw. „uchylających się od obowiązkowych szczepień ochronnych”, którzy mówią wprost, że nie chcą szczepić swoich dzieci. Specjalny status takiej osobie nadaje lekarz pierwszego kontaktu.

Najczęstszą przyczyną rezygnacji ze szczepień jest wpływ ruchów antyszczepionkowych. Wiele osób rezygnuje z powodów odrębności kulturowej, etnicznej i religijnej. Często powodem może być niepożądany odczyn poszczepienny (NOP), który wystąpił wcześniej u kogoś z rodziny. Sporo osób to ludzie żyjący w zgodzie z naturą i nie chcą narażać swoich pociech na kontakt z chemicznymi substancjami.

Lekarze alarmują, że rezygnacja ze szczepienia stwarza zagrożenie życia niezaszczepionych dzieci, u których ryzyko zachorowania na choroby zakaźne wyraźnie wzrasta. Ponadto, przez to dzieci, które jeszcze nie zostały zaszczepione mogą szybko zarazić się tymi chorobami. Przez 'bunt' wobec szczepień, maleje możliwość wyeliminowania wielu groźnych dla zdrowia chorób zakaźnych a wzrasta liczba zgonów i powikłań spowodowanych tymi chorobami.

Państwowy Inspektorat Sanitarny mocno angażuje się w promocję szczepień wśród dzieci. Edukują rodziców i zachęcają do szczepień, prowadzą akcję „Zaszczep w sobie chęć szczepienia” oraz dystrybuują poradniki informujące o pozytywnym wpływie szczepień na zdrowie i życie dzieci.

Źródło: gazetakrakowska.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • W Mońkach powstało Centrum Leczenia Bólu

  Certyfikat „Szpitala bez bólu” otrzymał Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Mońkach. Jest to pierwsza placówka w Podlaskiem, która zdobyła takie odznaczenie. Szpital od lat zajmuje się leczeniem przewlekłego bólu różnego pochodzenia.

 • Jak utrzymać wakacyjną sylwetkę? przegląd jesiennych aktywności

  W ciepłym sezonie większość z nas ciężko pracowała na letnią sylwetkę, żeby z dumą wejść na plażę i pochwalić się ładnym ciałem. Skoro namęczyliśmy się wiosną i latem, szkoda by było, żeby cała praca poszła na marne jesienią, kiedy pogoda panująca za oknem nie zachęca do aktywności fizycznej. Sprawdź jak utrzymać piękną, wakacyjną sylwetkę jesienią.

 • Teatr dla pacjentów - „Studio Live” w szpitalach

  Pacjenci Szpitala Dziecięcego w Dziekanowie Leśnym mieli okazję, jako pierwsi oglądać transmisję spektaklu „Jak zostałam wiedźmą” w wykonaniu Teatru Studio. Było to pierwsze przedstawienie z cyklu „Studio Live”, w ramach, którego pacjenci szpitali dziecięcych i więźniowie, będą mogli oglądać spektakle, spotkać się z twórcami i aktorami oraz uczestniczyć w warsztatach.

 • Nowotwory u dzieci są łatwiej wyleczalne niż u dorosłych

  Wyleczalność raka znacznie wzrosła od lat 50 ubiegłego wieku. Najlepiej widać to na przykładzie onkologii dziecięcej. Nowotwory udaje się zwalczyć aż u 80% dzieci leczonych onkologicznie w USA. U dorosłych odsetek ten wynosi odpowiednio 63% w przypadku kobiet i 66% u mężczyzn.

 • Jak piłować paznokcie i jak nadać im odpowiedni kształt?

  Jeśli wciąż skracasz paznokcie nożyczkami lub co gorsza cążkami, to natychmiast odrzuć je w kąt i przygotuj się na pilniczkową rewolucję. Prawidłowe piłowanie paznokci gwarantuje ich szczególną urodę, dlatego warto przyłożyć się do tego zabiegu i skorzystać z odpowiednich akcesoriów, żeby pozostały mocne i zdrowe.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij