×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Coraz mniej szczepień wśród dzieci

Rośnie liczba nieszczepionych dzieci. Tylko w Małopolsce w 2012 roku ze szczepień zrezygnowali rodzice 1428 dzieci. W 2013 liczba wzrosła do 1790 a już rok temu było to 1948 dzieci. Już wiadomo, że w tym roku tendencja wzrostowa się utrzyma.

Zdarzają się przypadki, że rodzice spóźniają się z przyjściem na szczepienie, jednak najczęściej jest to spowodowane chorobą dziecka. Gdy tylko pozwala na to stan zdrowia, dzieci są szczepione. Jest jednak duża grupa osób tzw. „uchylających się od obowiązkowych szczepień ochronnych”, którzy mówią wprost, że nie chcą szczepić swoich dzieci. Specjalny status takiej osobie nadaje lekarz pierwszego kontaktu.

Najczęstszą przyczyną rezygnacji ze szczepień jest wpływ ruchów antyszczepionkowych. Wiele osób rezygnuje z powodów odrębności kulturowej, etnicznej i religijnej. Często powodem może być niepożądany odczyn poszczepienny (NOP), który wystąpił wcześniej u kogoś z rodziny. Sporo osób to ludzie żyjący w zgodzie z naturą i nie chcą narażać swoich pociech na kontakt z chemicznymi substancjami.

Lekarze alarmują, że rezygnacja ze szczepienia stwarza zagrożenie życia niezaszczepionych dzieci, u których ryzyko zachorowania na choroby zakaźne wyraźnie wzrasta. Ponadto, przez to dzieci, które jeszcze nie zostały zaszczepione mogą szybko zarazić się tymi chorobami. Przez 'bunt' wobec szczepień, maleje możliwość wyeliminowania wielu groźnych dla zdrowia chorób zakaźnych a wzrasta liczba zgonów i powikłań spowodowanych tymi chorobami.

Państwowy Inspektorat Sanitarny mocno angażuje się w promocję szczepień wśród dzieci. Edukują rodziców i zachęcają do szczepień, prowadzą akcję „Zaszczep w sobie chęć szczepienia” oraz dystrybuują poradniki informujące o pozytywnym wpływie szczepień na zdrowie i życie dzieci.

Źródło: gazetakrakowska.pl


Podziel się: