×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Chorzy na SM nie dostaną nowego leku

Furan dimetylu to najnowszej generacji lek w terapii stwardnienia rozsianego, który jednak nie będzie dostępny dla polskich pacjentów dotkniętych tym schorzeniem. Preparat nie trafił do opublikowanego 19 sierpnia najnowszego projektu listy leków refundowanych.

Brak leku na liście wywołał wzburzenie wśród polskich naukowców zajmujących się tematyką stwardnienia rozsianego. Fumaran dimetylu jest przeznaczony do stosowania w I linii leczenia, a więc w początkowym stadium choroby, gdy szybka i zdecydowana reakcja jest najważniejsza. Skuteczniejsze leczenie w I linii, które zdaniem lekarzy daje stosowanie wspomnianego leku, skutkuje niższymi kosztami terapii II linii, która jest dwukrotnie droższa od I etapu.

Fumaran dimetylu, który nie znalazł się na liście refundacyjnej, pomaga zmniejszyć intensywność rzutów choroby znacznie skuteczniej, niż leki stosowane dotychczas. Rzuty mogą mieć bardzo poważne skutki dla chorych – w ich wyniku może dojść do utraty wzroku, możliwości chodzenia i sprawności zwieraczy. Lek jest nie tylko skuteczny, ale też nie wywołuje uciążliwych skutków ubocznych i co równie ważne, jest podawany doustnie, a nie w formie zastrzyków, co znacznie zwiększa wygodę jego przyjmowania.

Przedstawiciele środowiska lekarskiego są zgodni co do tego, że lek powinien być refundowany, a przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego zamierzają interweniować u ministra zdrowia w sprawie poprawy jakości leczenia.

Stwardnienie rozsiane jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności wśród młodych ludzi, ponieważ dotyka osób między 20. a 40. rokiem życia. Choroba neurologiczna jest nieuleczalna, ale właściwe leczenie może spowolnić postęp choroby. Ze względu na bardzo ostre kryteria kwalifikacji, Polska należy do krajów z najmniejszą liczbą leczonych – z terapii korzysta tylko 15% chorych.

Źródło: Medexpress


Podziel się: