Kosmetyki przeznaczone dla skóry naczyniowej
Magdalena Wierucka-Rybak

Kosmetyki przeznaczone dla skóry naczyniowej

Skóra naczyniowa stanowi problem estetyczny, medyczny i kosmetyczny. Cera naczyniowa jest wrażliwa, cienka, delikatna i ma skłonności do alergii. Charakteryzuje ją nietolerancja niektórych kosmetyków i leków. Pojawiają się na niej zmiany rumieniowe, przemijające lub utrwalone, pod postacią różnie nasilonych plam naczyniowych i/lub teleangiektazji, czyli trwale rozszerzonych powierzchownych naczyń włosowatych splotu podbrodawkowatego. Występowaniu zaczerwienionej skóry, towarzyszy stan zapalny oraz zmiany skórne w postaci grudek, krostek oraz innych zmian zapalnych. Zmiany najczęściej zlokalizowane są w okolicy policzków, nosa i brody. Dowiedz się, jak prawidłowo pielęgnować skórę naczyniową.

Charakterystyka skóry naczyniowej

Skórę naczyniową charakteryzuje przede wszystkim rumień, któremu towarzyszy uczucie pieczenia i napięcia skóry.  Jest ona nadreaktywna w stosunku do czynników prowokujących zewnętrznych i wewnętrznych. Częstą przyczyną rumienia są reakcje termoregulacyjne na ciepło. Skóra w warunkach obciążenia cieplnego, nie tylko reaguje rozszerzeniem naczyń skórnych, ale również pobudzeniem wydzielania potu przez gruczoły ekranowe. W przypadku skóry naczyniowej, napadowa reakcja rumieniowa i pocenie się występuje typowo w okolicach rumieniowych skóry. Reakcję tę nazywa się często „wet flushing”.

Napadowa reakcja rumieniowa z towarzyszącą aktywnością gruczołów potowych towarzyszy również emocjom, podczas stresu, czy wahań hormonalnych, głównie w okresie klimakterium. W tych przypadkach zaczerwienienie skóry jest czasowo powiązane z uderzeniami gorąca, tzw. hot flushing. Do innych czynników zalicza się ekspozycję na działanie wysokich temperatur np. gorące powietrze, gorąca kąpiel, sauna oraz promieniowanie słoneczne. Flushing występuje również po wypiciu napoju alkoholowego, w trakcie spożywania potraw gorących i ostrych, a także w wyniku wysiłku fizycznego. Do czynników prowadzących do wystąpienia zaczerwienienia skóry zalicza się choroby dermatologiczne tj. trądzik różowaty.

Niestety, twarz jest okolicą wyjątkowo predysponowaną do występowania objawów charakterystycznych dla skóry naczyniowej, nie tyko ze względu na obfite unerwienie naczyń skóry, ale również i dużą ilość naczyń krwionośnych, zlokalizowanych bezpośrednio pod powierzchnią naskórka. Napięcie ścian naczyń krwionośnych skóry, pozostaje w ścisłej zależności od dwóch mechanizmów: neurogennego, powodując żywą grę naczyniową okolicy unerwianej, i czynnika humoralnego, który wpływa na mikrokrążenie albo bezpośrednio działając na mięśniówkę naczyń albo poprzez uwalnianie czynników rozluźniających.

Prawidłowa pielęgnacja – jaki kosmetyk wybrać?

Do pielęgnacji skóry naczyniowej należy podchodzić jak do cery wrażliwej, i zapobiegawczo stosować preparaty uszczelniające naczynia krwionośne. Do najczęstszych substancji ochraniających ściany naczyń jest witamina C. Witamina K obkurcza i uszczelnia naczynia, a witamina PP ma dodatkowo działanie przeciwzapalne. Popularną substancją jest także bisabolol, o właściwościach przeciwzapalnych. Na szeroką skalę wykorzystuje się flawonoidy i surowce flawonoidowe, które usprawniają przepływ krwi przez naczynia krwionośne, zmniejszają ich przepuszczalność, poprawiają elastyczność. Najcenniejszym ich źródłem jest ruta. Surowce flawonoidowe zawiera także miłorząb japoński, fiołek trójbarwny, owoc głogu, bez czarny. W pielęgnacji skóry naczyniowej wykorzystuje się także oczar wirginijski, arnikę górską, czy wyciąg z kasztanowca, zawierający escynę. Ekstrakty te wykazują działanie przeciwzapalne, ściągające i uszczelniające. Ponadto do złagodzenia objawów nadwrażliwości stosuje się związki o działaniu łagodzącym i nawilżającym tj. alantoina czy pantenol.

Przede wszystkim, należy unikać czynników wyzwalających rumień oraz stosować specjalistyczną pielęgnację.

Na podstawie:

  1. Ratajczak-Stefańska V., Maleszka R., Boer M., Kiedrowicz M.  Skóra naczyniowa – problemy diagnostyczne. Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie 2009; 55(1): 58–65.
  2. Janda K. , Lach O. Cera naczyniowa – przyczyny, pielęgnacja, leczenie. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 2014; 1(38).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wymodeluj swoje ciało przed sylwestrem!

    Sylwester to czas, gdy żegnamy się ze Starym Rokiem, a witamy z Nowym. Wszyscy pragną, aby Nowy Rok przyniósł same sukcesy w każdej dziedzinie życia. Kobiety chcą się wtedy czuć wyjątkowe i piękne, dlatego przygotowują się do zabawy sylwestrowej w szczególny sposób.

  • Przygotuj się na Sylwestra! 5 zasad, o których trzeba pamiętać

    Nadchodzi nowy rok! Przed nami szampańska zabawa do białego rana i… syndrom dnia następnego? Niekoniecznie! Co zrobić, aby sylwestrowa zabawa nie zakończyła się wcześniej niż byśmy tego chcieli? Oto 5 zasad, o których trzeba pamiętać.

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Makijaż sylwestrowy – co warto mieć pod ręką?

    Wraz z nieuchronnym zbliżaniem się do końca roku kalendarzowego na pierwszy plan wychodzą wszelkiego rodzaju tematy związane z Sylwestrem, w tym m.in. ubiór, fryzura czy właśnie makijaż. Na co postawić przy sylwestrowym make-upie? Brokat, cyrkonie czy smokey eye? Poniżej kilka przydatnych rad, jak się najlepiej przygotować do nadchodzącej gorączki sylwestrowej nocy. 

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij