×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

W Olsztynie powstanie Budzik dla dorosłych

Klinika Budzik działa dwa lata i od tego czasu wybudziło się tam już 18. dzieci. Są szanse, że do końca 2015 roku w Olsztynie powstanie placówka dla dorosłych.

W lipcu 2013 roku do kliniki „Budzik”, założonej z inicjatywy aktorki Ewy Błaszczyk, założycielki fundacji „Akogo”, trafili pierwsi mali pacjenci z ciężkimi urazami mózgu. Od tego czasu już 18. dzieci zostało wybudzonych ze śpiączki i kolejnych dwoje ma na to szanse. W Budziku jest 15 łóżek i aktualnie przebywa w niej 14 pacjentów. Dzieci leczone w klinice nie mogą mieć więcej niż 18 lat, dlatego podjęto starania aby jak najszybciej ruszył „Budzik dla dorosłych”

Prof. Wojciech Maksymowicz przygotował projekt, który zakłada powstanie kliniki dla dorosłych, na wzór dziecięcego „Budzika”. W Olsztynie powstała już baza, w której na początek, będzie możliwość leczenia 8 pacjentów a w miarę możliwości liczba miejsc będzie rosła. Profesor kompletuje kadrę i ma nadzieję, że do końca 2015 roku uda się załatwić wszystkie formalność z NFZ i przyjąć pierwszych pacjentów.

Dorosłych osób w śpiączce, jest w Polsce nawet 3 razy więcej niż dzieci. Dzięki specjalistycznym sprzętom, w Olsztyńskiej klinice, będzie można oceniać czy pacjent ma szanse na powrót do świadomości.

Źródło: TVP info / PAP


Podziel się: