
Projekt ustawy legalizującej medyczne stosowanie marihuany
Rzeczona ustawa zakłada, że lekarz prowadzący po stwierdzeniu konieczności leczenia pacjenta lekami zawierającymi olej konopny (RSO), będzie mógł wystawić receptę zawierającą nazwę leku oraz ilość i częstotliwość jego zażywania. Projekt zakłada, że preparaty na bazie marihuany będą dostępne wyłącznie dla pacjentów, którzy nie są uzależnieni od narkotyków, chorych na stwardnienie rozsiane, miażdżycę, AIDS, padaczkę lup przechodzących terapię paliatywną.
Jaki jest przeciwnikiem narkotyków, także tych określanych jako miękkie i przygotowując ustawę szukał sposobu na uniemożliwienie obejścia przepisów w sposób, który pozwoliłby na pozamedyczne, „rekreacyjne” stosowanie marihuany.
Polskie prawo dziś dopuszcza możliwość leczenia preparatami na bazie marihuany, ale wyłącznie w ściśle określonych przypadkach i za pomocą leków na bazie suszu, a nie oleju konopnego. Zdaniem wiceministra zdrowia Igora Radziewicza-Winnickiego, RSO, ze względu na niestabilny skład, nie powinien być stosowany w leczeniu i jak dotąd nie został zalegalizowany jako preparat medyczny w żadnym kraju.
Źródło: PAP/Rynek Zdrowia