×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Polacy pracują nad nowym testem na raka prostaty

Nowa metoda wykrywania nowotworu powstająca na Politechnice Wrocławskiej wykorzystuje przeciwciała produkowane w żółtkach jaj. Jeśli zostanie wdrożona, test na jej bazie ma być znacznie tańszy od już istniejących, co daje szansę na usprawnienie diagnostyki w kierunku raka prostaty.

Dziś podstawową metodą wykrywania nowotworu jest przezodbytnicze badanie USG, jednak właściwa interpretacja wyniku zależy przede wszystkim od doświadczenia lekarza. Z tego względu badania tego typu są wspierane biopsją, mająca wykryć obecność markerów chorobowych, czyli białka PSA. Zespół badaczy z Politechniki Wrocławskiej pracujący pod kierownictwem dr hab., Marcina Sieńczyka opracował nową metodę wytwarzania przeciwciał zdolnych do wykrycia wspomnianego białka nawet w bardzo niewielkich ilościach.

Testy serologiczne służące do wykrywania raka powstają na bazie przeciwciał pochodzących od ssaków, co generuje szereg trudności, Przede wszystkim proces jest czasochłonny i kosztochłonny, ponieważ polega na okresowym pobieraniu od zwierząt krwi, z której izoluje się przeciwciała, a tej jednorazowo można pobrać bardzo mało, więc proces trzeba powtarzać. Poza tym przez wzgląd na duże biologiczne podobieństwo między nami a badanymi zwierzętami, zdarza się, że ludzkie markery nowotworowe są niemal identyczne z białkami naturalnie występującymi w organizmach zwierząt, przez co wytworzenie przeciwciał może w ogóle nie nastąpić.

U ssaków przeciwciała są przekazywane z mlekiem matki, natomiast u ptaków trafiają do żółtka, które znacznie łatwiej przebadać. Naukowcom z Politechniki Wrocławskiej udało się opracować skuteczną metodę oddzielenia białek od tłuszczy w żółtku, której brak do tej pory uniemożliwiał izolację przeciwciał.

Nowy test ma być znacznie tańszy od tych już istniejących, dzięki czemu dostępność badania się zwiększy, a mężczyźni zaczną częściej przeprowadzać testy na obecność raka prostaty.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Podziel się: