
Ranking: kujawsko-pomorskie ma najgorszą służbę zdrowia
Opieka medyczna w regionach jest oceniania w trzech kategoriach: gospodarka finansowa, poprawa stanu zdrowia mieszkańców oraz jakość ochrony zdrowia.
Pod kątem poprawy stanu zdrowia mieszkańców najlepiej wypadły województwa zachodniopomorskie, wielkopolskie i lubuskie, a najgorzej – łódzkie i kujawsko-pomorskie. W tym wypadku pod lupę brano przeżywalność po wykryciu nowotworów jelita grubego oraz piersi, uczestnictwo w badaniach profilaktycznych (np. cytologia, mammografia), a także liczbę pacjentów hospitalizowanych między innymi z powodu cukrzycy oraz niewydolności serca.
Najbardziej efektywną gospodarką finansową mają województwa wielkopolskie, pomorskie oraz śląskie. Kujawsko-pomorskie ponownie znalazło się w ogonie razem z Podlasiem i regionem zachodniopomorskim. W tym wypadku liczyła się ilość pieniędzy wydanych na opiekę długoterminową oraz liczba łóżek szpitalnych przypadająca na 10 tys. mieszkańców.
W kategorii dotyczącej jakości ochrony zdrowia kluczowa była opinia samych pacjentów. Przy ocenie uwzględniano ogólny poziom zadowolenia z leczenia, czas oczekiwania na badanie lub wizytę u specjalisty oraz osobiste wydatki na leczenie. Tu ponownie wygrało województwo zachodniopomorskie, za którym uplasowały się podlaskie i lubelskie.
Indeks Sprawności Ochrony Zdrowia tworzy spółka dane-i-analizy.pl, w której skład wchodzą studenci, byli i obecni pracownicy Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz firma doradcza PwC.
Źródło: Gazeta Wyborcza