Prokurator ściga GIF za chęć zamknięcia nielegalnie działającej apteki
Katarzyna Szulik

Prokurator ściga GIF za chęć zamknięcia nielegalnie działającej apteki

Apteka podejrzewana o nielegalny handel lekami ma się świetnie, a na urząd, który przeprowadził w niej inspekcję, nasyła się prokuratora. Reporter radia TOK FM opisał bulwersujące kulisy sprawy dotyczącej włocławskiej apteki prowadzącej równoległy handel lekami.

Apteka we Włocławku nie powinna działać od 2013 roku, gdy inspektorzy farmaceutyczni po kontroli stwierdzili, że była zamieszana w równoległy handel lekami, które zamiast do pacjentów trafiały do hurtowni.  W związku z tym Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny zainicjował postępowanie administracyjne mające doprowadzić do odebrania aptece zezwolenia, a także zgłosił sprawę do prokuratury. Prokurator Beata Smolewska stwierdziła jednak, że postępowanie apteki nie wypełnia znamion czynu zabronionego, powołując się na przykłady z innych krajów. Sąd podważył zasadność wniosków pani prokurator, która w jego opinii nie przyjrzała się sprawie rzetelnie i nie przesłuchała świadków. Równocześnie ta sama prokurator wszczęła postępowanie w sprawie kontroli WIF przeprowadzonej w tej konkretnej aptece. W opinii pełnomocnika apteki Jacka Nieszpaura, inspektorzy przekroczyli swoje uprawnienia i dopuścili się nieprawidłowości przy wypełnianiu dokumentów.

To śledztwo toczyło się zdecydowanie bardziej aktywnie, niż postępowanie w sprawie nieprawidłowości w aptece. Prokuratura zarządziła przeszukania siedzib głównego inspektoratu farmaceutycznego, a także Wojewódzkiej Inspekcji Farmaceutycznej w  Bydgoszczy, w których brali udział nie tylko policjanci, ale też, za pozwoleniem pani prokurator, pełnomocnik apteki Jacek Nieszpaur, który podczas przeszukania miał samodzielnie przeglądać dokumenty.

Jak się okazało, adwokat zaangażowany w tę sprawę jest częstym przeciwnikiem GIF na salach sądowych. Tylko w październiku 2014 roku występował w 48 sprawach jako pełnomocnik podmiotów, przeciwko którym toczyło się postępowanie Inspektoratu. Ma spore doświadczenie w temacie handlu równoległego, ponieważ w przeszłości współpracował z GIF, gdzie zajmował się ściganiem aptek praktykujących odwrócony łańcuch dystrybucji. Dziś, wyposażony w te wiedzę, broni oskarżonych w takich sprawach.

Oba urzędy złożyły zażalenia na przeszukanie – sąd przyznał im rację, a pani prokurator została odsunięta od prowadzenia sprawy. Mimo to śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez urzędników wciąż się toczy, co oznacza, że apteka we Włocławku może działać.

Szczegóły tej sprawy poznać można na stronie Tokfm.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij