Sytuacja pacjentów geriatrycznych coraz bardziej niepokojąca
Katarzyna Szulik

Sytuacja pacjentów geriatrycznych coraz bardziej niepokojąca

Deficyt łóżek i oddziałów sprawia, że seniorzy często zamiast na geriatrii są leczeni na oddziałach chorób wewnętrznych. Choć terapia na internie jest lepiej dofinansowana, jej efekty są znacznie gorsze – alarmuje NIK.

Niepokojące dane, do których dotarła „Gazeta Wyborcza” znalazły się w raporcie opisującym sytuację pacjentów geriatrycznych w latach 2011-2013. NIK wyliczył, że w 2011 roku leczenie na geriatrii było o 11 proc. tańsze niż na internie, a w 2013 r. już o 20 proc. Wyższe finansowanie leczenia seniorów na oddziałach wewnętrznych nie przekłada się na skuteczność terapii. W omawianym okresie na internie zmarło 11 proc. pacjentów w wieku od 75 do 89 lat, a na geriatrii tylko 6 proc., natomiast w grupie powyżej 90 lat odsetek ten wyniósł odpowiednio 25 proc. i 15 proc.

Powodem takiego stanu rzeczy jest między innymi rażąco niska wycenia świadczeń geriatrycznych przez NFZ, co sprawia, że prowadzenie oddziałów tego typu przynosi straty. Tworzenie ich wymaga m.in. dokonywania kompleksowych, całościowych ocen geriatrycznych, w których uczestniczą lekarze różnych specjalności, psycholodzy, rehabilitanci i pielęgniarki. Dziś NFZ wycenia badanie na zaledwie 1 tys. zł, podczas gdy jeszcze dwa lata wcześniej płacił za nie 3 tys. zł. Kiepska wycena sprawia, że szpitale nie chcą tworzyć oddziałów, więc lekarze o tej specjalności nie potrafią znaleźć pracy – nie ma jej już co trzeci. Statystycznie na jednego polskiego geriatrę przypada więc aż 62,5 tys. osób powyżej 65 roku życia, podczas gdy w Czechach 8,3 tys., a na Słowacji tylko 3,8 tys. pacjentów w podeszłym wieku.

Problem z wyceną świadczeń wiąże się również w faktem, że osoby starsze zazwyczaj cierpią na kilka schorzeń jednocześnie, ale NFZ godzi się płacić tylko za jedno z nich.

W rezultacie np. w województwie warmińsko-mazurskim nie ma żadnego łóżka geriatrycznego, a w woj. mazowieckim do niedawna było tylko jedno. Zmianę sytuacji przyniosła dopiero Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy „grająca” na rzecz seniorów.

Jak widać, leczenie geriatryczne jest znacznie skuteczniejsze, a zdaniem ekspertów cytowanych przez „Gazetę” podniesienie stawek mogłoby skutkować znaczącą poprawą sytuacji.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij