×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Pierwsza osoba skazana w związku z handlem równoległym

Aptekarka ze Śląska została skazana prawomocnym wyrokiem na karę więzienia i grzywny przez Sąd Okręgowy w Gliwicach za odsprzedaż leków do hurtowni, która później wysyłała je za granicę.

Ta procedura nazywana jest handlem transgranicznym i prowadzi do niedoborów leków w Polsce. Zagraniczne apteki chętnie odkupują od nas preparaty, ponieważ ceny farmaceutyków z nad Wisły należą do najniższych w Europie. Ofiarami handlu równoległego padają przede wszystkim cukrzycy, chorzy na raka czy astmatycy, ponieważ to ich leki najczęściej są odsprzedawane za granicę.

Handel lekarstwami w tej formie jest legalny, jednak pod warunkiem, że preparaty odsprzedają nie apteki, ale hurtownie. Ponieważ coraz więcej koncernów przesyła je bezpośrednio do aptek pomijając pośredników, hurtownie zaczęły je skupować i odsprzedawać, co jednak jest niezgodne z prawem. Właśnie takie działanie udowodniono farmaceutce Edycie M. z Gliwic, właścicielce pięciu aptek oraz dwóch punktów aptecznych. Jej wspólnik odkrył, że aptekarka ukrywa przed nim duże obroty firmy. Prokuratura ustaliła, że od stycznia 2010 r. do maja 2011 r. wartość nielegalnego obrotu w aptekach Edyty M. wyniosła 5,5 miliona złotych, przy czym średni roczny obrót śląskich aptek wynosi 1,8 mln zł.

Za prowadzenie hurtowni bez zezwolenia Edyta M. została skazana na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata oraz karę grzywny. To pierwszy prawomocny wyrok skazujący za równoległy handel lekami. Wcześniejsze postępowania, mimo znacznie większej skali procederu i podejrzenia o udział w nim zorganizowanej grupy przestępczej, były umarzane.

Według GIF trzy czwarte z ponad 800 hurtowni zarejestrowanych w Polsce zajmuje się w zasadzie wyłącznie wysyłaniem leków za granicę. Nowym sposobem na obejście przepisów jest skupowanie ich od przychodni, których nie może kontrolować inspekcja farmaceutyczna. Śląscy inspektorzy odkryli trzy przychodnie ściśle powiązane z hurtowniami, które prawdopodobnie w ogóle nie zajmowały się leczeniem.

Źródło: Gazeta Wyborcza


Podziel się: