×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Angelina Jolie poddała się operacji usunięcia jajników

Światowej sławy aktorka, Angelina Jolie, zdecydowała się na usunięcie jajników i jajowodów. To już druga operacja w życiu aktorki, która ma uchronić ją przed nowotworem.

Dwa lata temu Angelina Jolie zdecydowała się na zabieg obustronnej mastektomii, gdy dowiedziała się, że ma mutację w genie BRCA1. Oznaczało to, że jest w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi i raka jajnika.  Zdaniem lekarzy aktorki, ryzyko zachorowania na nowotwór wynosiło w jej przypadku aż 87 proc.

Kilka tygodni temu aktorka zdecydowała się na profilaktyczne usunięcie jajników i jajowodów, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na raka tych narządów. Swoją decyzję konsultowała z chirurgami.

Eksperci szacują, że zabieg usunięcia piersi zmniejsza ryzyko rozwoju raka do 2-3 proc., a usunięcie jajników – do 5 proc. Niemniej, jak informuje prof. Jan Lubiński, lekarz i genetyk, kierownik Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, mimo usunięcia jajników i jajowodów, ryzyko jest na tyle wysokie, że nowotwór  może się rozwinąć z komórek obecnych w otrzewnej, a  jej usunąć nie można.

O przebytej operacji aktorka poinformowała w liście do New York Times’a.  Kobieta ma nadzieję, że jej postawa doda odwagi kobietom, które znajdują się w podobnej sytuacji, a także uświadomi, jak istotne są badania profilaktyczne, zwłaszcza w przypadku kobiet obciążonych genetycznie.

Źródło: Newsweek


Podziel się: