×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Nowy lek przedłuży życie chorym na przerzutowego raka nerki

Innowacyjne preparaty mogą wydłużyć życie chorych nawet o 5 lat, także wtedy, gdy rak ma zaawansowana formę rozsianego nowotworu złośliwego nerki. Do tej pory sądzono, że szansa na przedłużenie życia dzięki terapii dotyczy wyłącznie chorych, u których nie doszło do przerzutów.

O nowych metodach poinformował podczas konferencji prasowej kierownik kliniki onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego, prof. Cezary Szczylik. Zgodnie z jego słowami, w ciągu ostatniej dekady nastąpił ogromny postęp w leczeniu nerwokomórkwoego raka nerek, odpowiedzialnego za około 90 proc. zachorowań tego narządu. Aktualnie lekarze dysponują aż sześcioma różnymi liniami terapeutycznymi, pozwalającymi przedłużyć życie chorego o nawet 60 miesięcy.

W nowych terapiach stosuje się między innymi inhibitory mTOR i tzw. inhibitory kinaz, a także preparaty hamujące tworzenie przez guza nowych naczyń krwionośnych. Pozbawiony ich nowotwór traci możliwości rozwoju, a tworzące go komórki ulegają martwicy, dzięki czemu przestaje być aktywny.

Już wkrótce do medycznej praktyki wejść mogą kolejne leki stosowane w immunoterapii, które również dają szanse na przedłużenie życia chorych. Preparaty są w stanie odblokować niektóre mechanizmy układu odpornościowego i pobudzić jego komórki do walki z nowotworem. Jak na razie leki tego typu służą leczeniu przerzutowego czerniaka oraz płaskonabłonkowego niedrobnokomórkowego raka płuca.

Lekarze podkreślają również, że w przypadku raka nerki nawet dłuższa przeżywalność nie gwarantuje, że nowotwór nie powróci. Znane są przypadki nawrotu nowotworu nerki nawet po 20 latach od chwili wykrycia pierwotnego guza, dlatego warto pamiętać o profilaktycznych badaniach USG.

Źródło: PAP/Rynek zdrowia


Podziel się: