Przegląd zielonych warzyw — część 2
Ewelina Sternik

Przegląd zielonych warzyw — część 2

W drugiej części zielonego przeglądu przedstawiamy warzywa, które poprawią kondycję naszych włosów i paznokci, zmniejszą zmarszczki a także odświeżą oddech.

Karczoch

Dzięki niemu skóra starzeje się wolniej, jest gładsza i zdrowsza. Po karczocha powinny sięgać osoby mające kłopoty z trądzikiem, ponieważ zawarta w nim cynaryna działa przeciwbakteryjnie. 

Dzięki dużej ilości inuliny oraz kwasu chloro-genowego, karczoch idealnie wspomaga dietę odchudzającą. Składniki te bowiem pomagają w trawieniu, pobudzają organizm do wykorzystywania nadmiaru tłuszczu i dają uczucie pełnego żołądka, dzięki czemu rzadziej mamy ochotę na podjadanie między posiłkami.

Dobry wpływ karczocha na układ trawienny znany jest od tysięcy lat. Już w czasach antycznych warzywo to było uważane za naturalny lek na ból brzucha i niestrawność. 

Kapusta

Mylnie uznawana za ciężkostrawne warzywo, w rzeczywistości bardzo dobrze wpływa na układ trawienny, oczywiście pod warunkiem, że nie łączy się jej z dużymi ilościami tłustego mięsa. Dzięki dużej zawartości witamin, takich jak A, B1, B2, C oraz E, a także żelaza, magnezu i wapnia, wspomaga leczenie anemii i chorób stawów, poprawia odporność, a nawet łagodzi objawy występujące kilka godzin po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu.

Kapusta jest również jednym z warzyw z największą zawartością siarki, dzięki czemu korzystnie wpływa na zdrowie skóry, włosów i paznokci.

Polecane dla Ciebie

Ogórek

Może się wydawać, że ma niewiele do zaoferowania naszemu organizmowi, ponieważ zawiera niemal wyłącznie wodę. Dzięki temu dostarcza jednak organizmowi niezbędnych płynów oraz działa moczopędnie, a więc wpływa na oczyszczanie ciała z toksyn. Niskokaloryczny ogórek jest również dobrym składnikiem odchudzającej diety.

Nie przez przypadek znajdziemy go w składzie wielu kosmetyków odmładzających. Jego soki odkażają i nawilżają skórę, nadają jej zdrowy koloryt oraz wygładzają zmarszczki. Warto więc przynajmniej raz w tygodniu zrobić sobie maseczkę z talarków ogórka.

Koper

To wyjątkowo delikatne dla organizmu warzywo, dlatego mogą go jeść nawet kilkumiesięczne dzieci. A warto im go podawać, bo koper jest bogaty w witaminy (A,B1, B2, C, E) oraz składniki mineralne, takie jak wapń oraz fosfor. Szczególnie wartościowy jest jego chwalebny wpływ na układ trawienny. Koper wspomaga pracę żołądka, redukuje wzdęcia i działa moczopędnie.

Nierzadko stosuje się go również dla odświeżenia oddechu — takie właściwości mają jego ziarna.

Sałata

Oczyszcza organizm jak mało które warzywo. Wspomaga trawienie, działa moczopędnie i likwiduje toksyny oraz cholesterol. Sałata jest bogata w witaminy A, B1, B2, E oraz C, a także w kluczowe dla prawidłowego rozwoju składniki mineralne, takie jak wapń i fosfor.

W jej składzie znajduje się również chlorofil, który pomaga przy gojeniu się ran oraz niweluje infekcje. Dzięki kwasowi foliowemu sałata dodatkowo łagodzi stres oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia wad genetycznych u dziecka rozwijającego się w brzuchu matki.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przegląd zielonych warzyw — część 1

    Skoro mamy wiosnę, pora zagrać w zielone, przede wszystkim na talerzu. Zielone warzywa są zdrowe i niskokaloryczne, a chlorofil odpowiedzialny za ich świeżą barwę wspomaga detoksykację oraz odnowę organizmu. Warzywa omówione w pierwszej części naszego przeglądu mogą zastąpić sól, walczą z pajączkami i wzmacniają organizm przyszłej mamy.

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • KTO MA WIEDZIEĆ… czy to dyskryminacja?

    W sytuacjach, gdy zostaliśmy niesprawiedliwie potraktowani, zastanawiamy się, czy mamy do czynienia z dyskryminacją. Czym ona jest i co odróżnia ją od molestowania?

  • KTO MA WIEDZIEĆ… dlaczego miesiączka boli?

    „Taka Pani uroda”. Twoje badania nie wykazały żadnej nieprawidłowości, a zdarzyło Ci się usłyszeć takie zdanie, gdy pytałaś lekarza_rkę, skąd się biorą Twoje dolegliwości? Bardzo często taką właśnie odpowiedź słyszą kobiety zgłaszające bóle podczas miesiączek lub współżycia.

  • KTO MA WIEDZIEĆ… czy w Polsce istnieje edukacja seksualna?

    Informacji o seksie wielu młodych ludzi poszukuje samodzielnie w Internecie. Tymczasem głównym źródłem rzetelnej wiedzy powinna być szkoła i dobrze przygotowana kadra prowadząca zajęcia wychowania do życia w rodzinie. Oprócz szkół ciężar rozmów z młodymi ludźmi na temat seksu powinni wziąć na siebie rodzice. Tylko czy jako dorośli wiemy, jak rozmawiać i jak przekazywać niezbędną wiedzę?

  • Co powinieneś wiedzieć o szczepieniu na HPV przed zaszczepieniem dziecka?

    Od 1.06.2023 na mocy Decyzji Ministra Zdrowia będzie można rejestrować dzieci w wieku 12 i 13 lat – zarówno dziewczynki, jak i chłopców – na bezpłatne, dobrowolne i zalecane szczepienie przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV, ang. Human Papilloma Virus), czyli jedyną formę obrony przed zakażeniem tym groźnym patogenem.

  • Badanie poziomu witaminy D, metabolit 25(OH). Normy, cena, interpretacja wyników

    Witamina D bierze udział w gospodarce wapniowo-fosforanowej organizmu, wpływa również na prawidłową budowę i funkcję kości. Oznaczenie poziomu witaminy D ma zastosowanie m.in. w diagnostyce i leczeniu osteoporozy, osteomalacji i krzywicy, chorób wątroby i nerek, a także w monitorowaniu leczenia kortykosteroidami, lekami immunosupresyjnymi i przeciwpadaczkowymi oraz suplementacji witaminą D u pacjentów, którym ją zlecono.

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Na jakie efekty można liczyć?

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij